Hlavička
Rady a tipy -
22/11/2020

Varující průzkum: Skoro polovina dětí ve škole ne vždy používá mýdlo

S návratem malých žáků do škol se stává důležitým globální průzkum, který v souvislosti s nákazou koronavirem ukázal, že malé děti v základních školách po celém světě zanedbávají mytí rukou. Přinejmenším více než doma. Jde přitom o základní protiepidemické opatření.

reklama

reklama

Průzkum Globální rady pro hygienu (GHC) zjistil, že skoro polovina malých dětí ne vždy používá při mytí rukou ve škole mýdlo. Někdy proto, že k tomu nejsou vedeny a nejsou kontrolovány, jindy i kvůli tomu, že mýdlo k dispozici nemají. Doma na tom bývají podstatně lépe.

Průzkum probíhal v sedmi státech světa a přestože v něm Česko nebylo zahrnuto, týkal se i několika srovnatelných zemí se stejnou nebo dokonce vyšší životní úrovní. Výzkumníci dětem ve Velké Británii, Austrálii, Saudské Arábii, Indonésii, Číně, Indii a Jižní Africe pokládali celkem 53 otázek, aby zjistili, jak dodržují hygienu rukou. A to nejen ve školách, ale i doma a obecně v každodenním životě.


reklama

Děti se vracejí do škol

Výsledky globální studie ukazují, že doma jsou děti ve většině případům ukázněnější, ruce si myjí častěji a používají k tomu i mýdlo. Cílem přitom byli malí školáci ve věku od 5 do 10 let, tedy ti, kteří v Česku už do školy znovu chodí nebo se tam chystají.

Ti nejmenší školáci z prvních a druhých tříd se do škol vrátili už 18. listopadu. Musí nosit roušky i ve třídách, kde se podle nařízení musí také více větrat. Více jsme o tom psali v článku Malí školáci se vrátí do lavic. Budou mít roušky a bude se více větrat

Dalším žákům z prvních stupňů ZŠ se školy otevřou v pondělí 30. listopadu, otevřeny budou také třídy devátých ročníků. Kromě toho se už tuto středu vrací do škol také poslední ročníky středoškoláků. Detaily najdete v článku Nová opatření: Obchody s omezením, otevřené školy i demonstrace


Návrat školáků je chyba, měli by být testováni

Právě nejmladší děti mohou být epidemiologickým rizikem, jak ostatně varují epidemiologové i lékařská komora. Podle jejího prezidenta Milana Kubka jde o chybu. Komora proto alespoň doporučuje, aby byly žáci i učitelé pravidelně testováni na Covid-19 tzv. antigenními testy.

Naposledy o tom mluvil v Českém rozhlasu. \""(...) Mnohem závažnější je otevření škol. Ať už to, ke kterému došlo, ty první a druhé třídy, nebo to, ke kterému dojde. Tam je problém, že se netestuje. Ti školáci by měli být před příchodem do škol otestováni. Máme k dispozici antigenní testy, tak nechápu, proč je nevyužíváme,\"" řekl prezident lékařské komory. Více například v článku Lékařská komora: Rozvolňování je předčasné. Situace je stále hrozivá


Děti mají v kolektivu bližší kontakty než dospělí

Průzkum GHC, který se zabýval hygienou dětí, ukázal, že celých 42 procent z nich ne vždy používá ve škole při mytí rukou mýdlo. V dětských kolektivech jde přitom o riziko šíření i jiných infekčních nemocí než Covidu-19. Jak potvrzují lékaři a hygienici, děti se v kolektivech chovají jinak než dospělí, nedodržují tolik osobní prostor a jsou kontaktnější, infekce si proto mezi sebou předávají nezřídka intenzivněji než dospělí.

\""Jak se děti pomalu začínají vracet do škol po celém světě, měli bychom se zaměřit na zlepšení hygieny, které by nemělo být jen jen krátkodobým opatřením. Zatímco Covid-19 zvýšil povědomí veřejnosti o důležitosti hygieny rukou pro zastavení šíření infekcí dýchacích cest, základní hygienická opatření, jako je mytí rukou, jsou rovněž nezbytná pro prevenci šíření běžných nemocí, včetně gastrointestinálních infekcí jako je průjem,\"" vysvětluje Sumanth Gandra z divize infekčních nemocí na Lékařské fakultě Washingtonské univerzity v St. Louis.


Pravidelné mytí rukou snižuje u dětí infekce až o polovinu

Méně než polovina dětí (44 procent) uvedla, že nikdo nezjišťuje, jestli si před jídlem v jídelnách umyly ruce. Naprostá většina (77 procent) proti tomu potvrdila, že se jich doma na mytí rukou před jídlem někdo zeptá nebo na něj dohlédne. Jen 60 procent dětí v průzkumu uvedlo, že mýdlo mají ve škole vždy k dispozici.

Podle nedávného článku publikovaného v časopise American Journal of Infection Control zlepšení každodenních hygienických postupů na školách jako je mytí rukou, snižuje riziko běžných infekcí až o polovinu a potřebu antibiotik až o třetinu.


Riziková místa a situace? Jídlo, toalety, zábradlí nebo kliky

Studie ve školním prostředí s vhodnou hygienou rukou v kombinaci s povrchovou dezinfekcí ukázaly pozitivní dopad na nemocnost. Profesorka Sally Bloomfieldová z London School of Hygiene and Tropical Medicine doporučuje dohlížet na děti zejména v některých situacích: \""Cílená hygiena znamená soustředit hygienické postupy na místa a v rizikových momentech, kdy se nejpravděpodobněji rozšíří škodlivé mikroby. Mezi klíčové situace ve školách patří manipulace s jídlem, používání toalet nebo dotýkání se povrchů, kterých se často dotýkají ostatní.\""

Děti sice poučené bývají, ale mytí rukou samy zanedbávají. \""I když většina dětí ví, že by si měly umývat ruce, mnoho z nich to ve skutečnosti nedělá, takže existuje jasná mezera v jejich poučení o důležitosti mytí rukou,\"" doplnila Sumanth Gandra z Lékařské fakulty Washingtonské univerzity.

\""Je nezbytné, aby zdravé hygienické návyky jako je mytí rukou po dobu 20 sekund mýdlem a vodou, byly zakořeněny v příští generaci, aby se zabránilo šíření budoucích ohnisek a aby se ochránily rodiny před dalšími běžnými infekcemi,\"" dodala. O tom, jak si umývat ruce jsme psali například v článku Braňte se chřipce a naučte se umývat si ruce správně. Chybujeme všichni


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama