Virus neustupuje, přiznal dnes ve Sněmovně ministr zdravotnictví Vojtěch. Poslanci mu vyčítali slabou a pomalou reakci v ohnisku nákazy na Karvinsku. Kritizovali také nízký počet testů a dlouhou dobu, po kterou lidé čekají na výsledky. Řešila se i chytrá karanténa.
reklama
reklama
Mimořádnou schůzi poslanci svolali kvůli koronaviru a vývoji nákazy v Česku, zejména na Karvinsku. Probírali nejen dosavadní kroky vlády a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, ale chtěli znát i to, jak je země připravená na případnou druhou vlnu koronaviru. Opozice žádá po vládě, aby v takové situaci bylo Česko schopné testovat 30 tisíc lidí denně. V současné době je za den testováno jen asi kolem čtyř tisíc lidí.
Exprimátor Karviné: Opatření jsou pomalá, zmatená a evidentně málo účinná
reklama
Hned od první chvíle schůze přišlo na přetřes právě Karvinsko a tamní nejsilnější ohnisko nákazy v zemi. Poslanec za ČSSD a bývalý primátor Karviné Tomáš Hanzel se pustil do činnosti tamní hygienické stanice. \""Její práce je liknavá a málo účinná. Není normální, aby se na výsledky testů muselo čekat pět, šest, ale i devět dnů,\"" uvedl Hanzel, kterému vadilo i to, jak se o situaci v regionu informuje. \""Opatření jsou pomalá, zmatená a evidentně málo účinná,\"" řekl Hanzel.
Nízké počty testů na Karvinsku a zdlouhavé čekání na jejich výsledky kritizovali také Piráti. Přiznal to pak v reakci i poslanec a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). O víkendu podle něj v kraji hygienici udělali 1 658 testů. \""Ale pořád je tam velká spousta lidí, která čeká ve frontě,\"" dodal Vondrák s tím, že více testů laboratoře kvůli kapacitě nezvládnou. Navíc podle něj kvůli technickým potížím některé laboratoře nefungovaly.
Důl Darkov měl být uzavřený ihned, vládě chybí plán, míní Piráti
Podle Pirátů vláda a ministerstvo zdravotnictví selhaly, když nebyl hned po odhalení prvních případů uzavřen Důl Darkov. Z něj se koronavirus rozšířil také na další doly společnosti OKD, které pak vedení společnosti raději na šest týdnů uzavřelo. Horníci ale během té doby stihli nakazit i své blízké, takže se nákaza rozšířila mezi populaci. Více v článku Nakažených na Karvinsku přibývá i mimo doly. Karanténu úřady nechtějí
Piráti tvrdí, že vládě chybí plán, jak situaci na Karvinsku zvládnout. Celému Česku kvůli tomu ve statistikách rychle přibývají počty nakažených a má to i mezinárodní vliv. Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Kypr v reakci omezily vstup Čechů na jejich území. Slovinsko později ustoupilo a požaduje čestné prohlášení, že turisté nepocházejí z Moravskoslezského kraje. Piráti proto po ministrovi chtějí, aby by byli na nový typ koronaviru testováni zaměstnanci všech dolů OKD i členové jejich domácnosti.
Opozice chtěla 30 tisíc testů denně. Přehlasovali ji
Pět opozičních stran (Piráti, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN) se pokusilo prosadit unsesení, aby vláda zajistila kapacitu pro testování 30 tisíc lidí denně, pokud by se situace v zemi zhoršila. \""Jasně požadujeme navýšení těch testovacích kapacit, protože s tím, jak nám narůstají počty nakažených, ta křivka, tak nám ale bohužel naprosto absurdně klesá počet testů,\"" řekla ve Sněmovně první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
Návrh opozice ale neprošel, přehlasovali ji poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Podle Vojtěcha je v současné připraveno testovat sto laboratoří a dokázaly by zvládnout denně asi 15 až 20 tisíc lidí. To podle ministra zdravotnictví stačí.
Vojtěch: Virus tady je a nepolevuje na síle
Ministr se kritice poslanců bránil. Podle něj nárůst případů na Karvinsku v posledních dnech souvisí s plošným testováním. \""Systém zafungoval a že nárůsty jsou, je dobře,\"" uvedl Adam Vojtěch.
Hájil také chytrou karanténu, o jejímž fungování někteří poslanci pochybují. \""Je třeba uvědomit si, že virus tady je a zjevně nepolevuje ve své síle. Představa, že je tady chytrá karanténa, a proto nákaza zmizí, je mylná. Jde pouze o nástroj. Nelze očekávat, že díky ní nemoc zcela zmizí,\"" prohlásil Vojtěch.
Vyjádřil se i k tomu, že lidé čekali na výsledky testů i několik dnů. Podle Vojtěcha jde o výjimky. \""Systém funguje. Odmítám tvrzení, že v Moravskoslezském kraji něco selhalo,\"" řekl Vojtěch. Na
Hygienici budou pokračovat v dalším masivním testování v dole ČSM Jih a Sever. Zapojujeme mobilní odběrové týmy @ArmadaTweetuje. Zásadním úkolem je chránit seniory a nemocné. A to se daří. V ohniscích se nyní situace uklidňuje.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 9, 2020 \"" target=\""_blank\"">Twitteru dnes odpoledne ale oznámil, že nově se v kraji do testování zapojí i armádní mobilní odběrové týmy.Podle Vojtěcha je vývoj situace na Karvinsku příznivý a \""hrozba pro širší populaci není výrazná\"". Celé uzavření regionu do karantény by podle něj bylo neadekvátní.
Na Karvinsku jsou skoro dva tisíce nemocných
Od počátku epidemie potvrdili na Karvinsku lékaři a hygienici nákazu 1893 lidí. Je to víc než polovina všech nakažených v celém kraji, kde jich zatím je 3 522.
V celém Česku bylo dosud odhaleno 12 814 potvrzených případů covid-19. Vyléčilo se už osm tisíc lidí a s nemocí teď aktivně bojuje 4 453 lidí. Většina z nich doma, v nemocnici je k hospitalizováno 137 lidí s těžkým průběhem nemoci. Zatím v Česku zemřelo na koronavirus 351 lidí. Dosud bylo v Česku provedeno přes půl milionu testů.
V nedávno objeveném novém ohnisku nákazy v Církvici na Kutnohorsku dnes hygienici objevili dalších šest pozitivních pacientů. Covid-19 se objevil nejprve u třinácti zaměstnanců tamní firmy, dnes je nakažených už 33. Některé obce v okolí proto už přistoupily na zpřísnění ochranných opatření a nařídily lidem nosit roušky alespoň na veřejných uzavřených místech jako jsou obchody, úřady nebo pošta.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama