Hlavička
Rady a tipy -
23/11/2018

Víte, jak zachránit vyražený zub? Strážníci to zvládli, vyhrabali ho z koše

Vyražené zuby nemusí být vždy tak fatální incident, jak by se mohlo zdát. I kdyby se vám, nedej bože měly někdy válet před očima na chodníku, dají se zachránit. Podařilo se to i dvěma strážníkům, kteří mladému chlapci vyražené zuby dokonce vyhrabali z koše.

reklama

reklama

Nešťastná nehoda se šťastným koncem se stala v neděli v Přerově. Dva strážníci tam kontrolovali zazimované zahrádkářské kolonie a všimli si mladého chlapce se zakrvácenou tváří. Hned se ho ujali a zjistili, že spadl na koloběžce ve skateparku. Vyrazil si přitom dva horní řezáky i s kořeny, zuby hodil do koše a šel domů.

Hoch ani netušil, jaké měl štěstí, že hlídku potkal. Strážníci okamžitě zavolali do fakultní nemocnice a poradili se s lékaři. Potom začali pátrat po zubech. „Zuby se podařilo v odpadcích nalézt a podle doporučení omýt a uložit do sáčku s čistou vodou. Chlapec byl následně převezen na služebnu i s pytlíkem, kde již čekal jeho otec a převezl ho na zubní chirurgii. Dle pozdějšího sdělení rodičů se podařilo zuby zachránit a chlapec může po zahojení bez obav chroupat mrkev,“ uvedl mluvčí strážníků Miroslav Komínek.


reklama

Je lepší si zub vyrazit než zlomit

Vyražené nebo polámané zuby nejsou zdaleka tak výjimečná nehoda, jak by se mohlo zdát. Autor tohoto textu o oba horní řezáky přišel v osmi letech po pádu na dlaždičkách u radlického bazénu v Praze. A jeho otec si je vyrazil jako dítě při bizarní srážce na kole s krmičem slonů cirkusu Humberto. Zkrátka se to stává odjakživa dětem i dospělým a nejspíš každý z nás přinejmenším zná někoho s vyraženými zuby.

Evoluce člověka nevybavila dorůstajícími zuby jako třeba hlodavce nebo býložravce. Moderní léčebné metody ale lidem někdy dokážou zachránit i zlomený zub. Ten, co je „pouze“ vyražený, má dokonce ještě větší naději na úspěšný návrat do úst.


Vždycky pospíchejte co nejrychleji k zubaři

Málokdo ovšem ví, že existuje také první pomoc pro takové situace, a jak dokládá případ strážníků z Přerova, je i nečekaně úspěšná. Pokud si zapamatujete několik jednoduchých pravidel, můžete to dokonce být vy, kdo přímo na místě nehody úspěšně vrátí zub tam, kde původně byl. Sobě nebo někomu jinému.

Jak u zlomeného, tak u vyraženého zubu je důležitá rychlost. Pacient se musí co možná nejdřív dostat ke stomatologovi. To platí v každé situaci, pokud si přejete zub zachránit. Uvádí se, že asi po dvou hodinách se šance na záchranu zubu výrazně snižuje.


První pomoc? Zkuste zub vrazit zpátky na místo

Ale zpět k první pomoci. Nejprve pochopitelně ošetřete zraněného, případně sebe, pokud jde o vás. Krvácení může zastavit tampon v díře po zubu. Pokud je zub zlomený nebo uražený, snažte se najít a posbírat všechny úlomky. Pak už jen rychle pospíchejte k zubaři.

Jestli je ale zub vyražený a vcelku, může vás jako zachránce čekat mnohem složitější zákrok. Když není zub znečištěný, je možné, a často dokonce žádoucí ho vrátit hned zpátky do lůžka. Musíte v tom případě ovšem bezpečně vědět, jaká je správná orientace zubu a jak ho vrátit správně na správné místo.

Záchranáři tvrdí, že k tomu musí být téměř ideální podmínky a obvykle se to nepovede. Varují, že takovou situaci komplikuje bolest zraněného, krvácení ze zraněného místa i stres zachránce. Pokud se to ale povede, je to možná ten nejlepší způsob, jak zub zachránit. Nechte potom pacienta třeba skousnout kapesník a dopravte ho ke stomatologovi.


Vyražený zub dejte zraněnému do pusy. Sliny pomáhají

Nepodařilo se vrátit zub na původní místo? Nemáte na to? Brání se tomu zraněný? I pak existuje doporučený postup. Připravte se ovšem na to, že bude podobně bizarní. Ideální uložení vyraženého zubu je totiž v ústech zraněného. Pokud to jeho stav umožňuje, nechte ho, aby si vyražený zub vložil mezi dáseň a tvář. Sliny v ústech jsou totiž pro zub přirozeným prostředím. Je to nejlepší způsob transportu zubu i zraněného k lékaři.

Ani to ale nemusí být vždycky možné a třeba u malých dětí to může být i rizikové kvůli vdechnutí zubu. Pak je údajně nejlepší zub uložit do sklenice s mlékem. Nejdůležitější je, aby jeho kořen nevyschl. Pokud nemáte po ruce mléko a třeba ani sklenici, nechte zraněného naplivat do kapesníku a zub vložte do jeho slin. I v tomto případě platí, že vlastní sliny zub pomáhají udržet v přirozeném prostředí.


Se zubem klidně do mléka. Vodě se raději vyhněte

U vyraženého zubu se snažte nedotýkat se jeho kořene, ale chytejte ho jen za jeho svrchní část. Pokud to není nutné, nedávejte zub do pitné vody, protože pro něj není úplně vhodným prostředím. Nicméně pokud je znečištěný, vodou ho opláchněte.

Není to zrovna nejpříjemnější druh první pomoci, teče krev a bývá tu i stres a bolest. Alespoň ale nejde o život. Rozhodně se těch několik pravidel vyplatí znát, vyražených zubů kolem nás bývá nečekaně dost. Stačí v zimě uklouznout nebo třeba upadnout na koloběžce...

David Garkisch

Foto: Flickr.com


reklama

reklama

reklama

reklama