Vizitka českého zdravotnictví: Fronta na zubaře na chátrajícím schodišti

Velkou pozornost vzbudila na na sociálních sítích fotografie fronty lidí, kteří čekají, jestli je zubař v Jihlavě přijme mezi své pacienty. I následná diskuse místních ukazuje, že se potýkají s ukázkovým problémem českého zdravotnictví - nejsou zubaři. Chybí hlavně v regionech.

article

Jediná fotografie jako by popisovala stav v mnoha menších městech nebo odlehlejších místech země. Sehnat zubaře je zkrátka problém. A to dokonce třeba i v Praze. Stačí, aby ten váš skončil nebo abyste se přestěhovali a obvykle vás čeká martyrium se sháněním nového stomatologa.

Nijak výjimečně bývají na sociálních sítích k vidění prosby přátel i cizích lidí, kteří pátrají po "volném" zubaři, co přijímá pacienty: "Přestěhovala jsem se a už rok sháním zubaře. Nebere pacienty ten váš? Nemáte nějaký tip?"


Máme ještě šanci a nebude mít plno?

Dokonale tento stav ilustruje fotografie z Facebooku, která se objevila ve skupině Jihlava city. Stomatolog v tamní Brtnické ulici začal přijímat nové pacienty. Zpráva se roznesla a před jeho ordinací se stojí neskutečné fronty. Lidé doufají, že je lékař přijme mezi své pacienty.

Pod fotkou na Facebooku si místní dokonce doporučují, kdy a jestli je ještě možné se do kartotéky dostat. Postavit se do fronty přitom zřejmě vůbec není od věci a už teď se lidé ptají nebo si radí: "Myslíte že máme ještě šanci?", "Bojím se že už ve středu bude mít plno", "Ještě bude brát středa a čtvrtek".


Fronta jak na banány...

Fotografie vyvolává nejrůznější emoce. Od údivu až po pobavení. Dokonce i ti, co si frontu vystáli, mají občas smysl pro humor. "Bylo to výživné čekání. Fronta jak na banány," komentuje situaci jeden z těch úspěšných nových pacientů. Další ovšem přidává: "Jako za Marie Terezie u kováře..."

Co ale tuto momentku povyšuje na ještě bizarnější úroveň, je schodiště, kterého si mnoho diváků této fotky povšimlo a komentovalo ho. Schodiště je i na obrázku viditelně podepřené a zjevně v chatrném stavu. Dokonce se na něj prý nemá vstupovat, jak píše jedna z pacientek: "Je to výborný zubař. Ale tam stálo, že na ty schody se nemá vstupovat. Jsou opravdu v hrozným stavu, ale jak je vidět, vydržely."


Kdybych věděla, že mě vezme, jdu si tam stoupnout

Redakce Našeho zdravotnictví se pokoušela stomatologa kontaktovat, ale zatím neúspěšně. Jak potvrzují ostatní pacienti, na uvedené lince bývá buď obsazeno nebo hovor nikdo nepřijímá. Telefon zřejmě vyzvání nepřetržitě.

Podle některých místních se stomatolog jen přestěhoval z jiné části města, ale i ti se obávají, jestli o jeho služby nepřijdou. Ostatní rovnou potvrzují neblahou zkušenost s tím, jak zubaře bez náhrady ztratili.

"Smutný na tom je to, že kdybych věděla, že nás vezme, tak si tam jdu taky stoupnout. Bohužel Petříková skončila a nemáme šanci už půl roku sehnat zubaře. V Jihlavě ani v okolí," píše pod fotografií jedna z místních obyvatelek. A druhá ji hned doplňuje: "Já kvůli tomu musím jezdit do Brna k zubařce. Tady třeba občas někdo bere, ale nejede na pojišťovnu anebo s přirážkou."

Nechybí ovšem ani odsudky toho, jak v regionech zdravotní péče obecně selhává. "Dle ministra zdravotnictví žádná krize není, myslete na to u voleb a volte opět ANO, vždyť už je líp," píše jeden ze čtenářů příspěvku.


David Garkisch

Foto: Facebook.com, Jihlava City


Anketa

Setkali jste se s problémy při shánění zubaře?

Celkem hlasovalo 1770 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Povinné očkování? Ve světě ho zavádějí, v Česku se o něm zatím mluví

Odmítači očkování jsou černí pasažéři, řekl Kubek. Musíme je přesvědčit