Hlavička
Zprávy -
15/01/2022

Vláda schválila pracovní karanténu a nová pravidla testování pro zdravotníky. Co se ještě změnilo?

Všichni neočkovaní zdravotníci i pracovníci v sociálních službách se budou muset od pondělí 17. ledna testovat jednou týdně profesionálně odebraným antigenním testem. Alternativou je samotest dvakrát týdně. Ve výjimečných případech mohou všichni využít i pracovní karanténu. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

reklama

reklama

Původně se testování týkalo jen neočkovaných zaměstnanců na lůžkových zařízeních. \""Nyní se (testování) týká všech pracovníků zdravotních a sociálních služeb bez ohledu na to, jestli je to lůžkové zařízení nebo ne,\"" řekl Vlastimil Válek.

Testování se vyhnou podle vládního nařízení zdravotníci a lidé ze sociálních služeb v případě, že jsou očkovaní, prodělali covid-19 v posledních 180 dnech nebo se na pracovišti nesetkávají s jinými osobami.

Pokud antigenní test prokáže pozitivitu, zaměstnanec musí nastoupit do pětidenní karantény a podstoupit ověřovací PCR test. V případě, že bude PCR test negativní, člověk se může vrátit do práce, doporučil Válek. 

reklama


Může být nařízena pracovní karanténa

Jelikož je ale varianta omikron velmi nakažlivá, hrozí, že se v jednu chvíli ocitne v karanténě velké množství zaměstnanců. Aby zdravotnická péče nebyla v ohrožení, mohou proto zaměstnanci ve zdravotnictví a v sociální péči, kteří měli v rámci pravidelného testování pozitivní antigenní test, ale nemají příznaky nemoci covid-19, chodit do práce i v rámci nařízené karantény. 

Těmto zaměstnancům bude nařízena tzv. pracovní karanténa, a to za zpřísněných hygienických opatření, o kterých rozhodne příslušná hygienická stanice. Budou muset mimo jiné na pracovišti nosit nepřetržitě respirátor, stravovat se odděleně od ostatních či omezit svůj pohyb po pracovišti a kontakty s ostatními lidmi na nezbytné minimum. 

Systém pracovní karantény budou zdravotní nebo sociální zařízení moci podle Válka využít jen pro zaměstnance, kteří jsou pro jejich fungování nezbytně nutní, a to až ve chvíli, kdy by mohla být ohrožena péče. Povolení a podmínky budou muset podle Válka udělit hygienici. 

Pokud by v nějakých jiných profesích byl kvůli karanténám problém, kabinet podle Válka nachystá podobný systém jako pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. 

Budu velmi spokojený, pokud začátkem příštího týdne bude pod 20 000 pozitivně testovaných antigenním testem a do pátku se nedostanou přes 50 000,“ dodal.


Pět hrazených testů místo dvou

Vláda také odsouhlasila změnu v mimořádném opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým se od 17. ledna sjednocuje limit plně hrazených PCR testů klientům zdravotních pojišťoven na pět měsíčně. 

V současné době mají na pět hrazených testů nárok jen osoby mladší 18 let, osoby s nedokončeným očkovacím schématem a osoby, které se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů. 

Nově budou moci jít na pět bezplatných testů i plně očkovaní s platným certifikátem, kteří mají dosud nárok jen na dva hrazené PCR testy měsíčně. I nadále zůstane v platnosti, že neočkovaní lidé si musí zaplatit PCR testy, které nepředepsal lékař nebo hygienická stanice.


Testování ve školách a lyžařské kurzy

Testování ve školách už bude od pondělí 17. ledna probíhat jen jednou týdně. Záchyt antigenním testem má být potvrzován přesnějšími PCR testy. Stejná pravidla mají platit i pro lyžařské kurzy.

Dosud se tato pravidla vztahovala jen na pořádání školních lyžařských kurzů, od pondělí 17. ledna umožní podle nich zorganizovat i lyžařské kurzy školským zařízením a dalším organizátorům organizátory lyžařských kurzů pro děti a mladistvé od šesti do 18 let, jako jsou například zájmové organizace, pořadatelé rekreačních, sportovních, zotavovacích akcí a podobně.

V případě, že je kurz kratší než osm dnů, musí žák podstoupit nejdéle 72 hodin před zahájením kurzu PCR vyšetření na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. Jestliže je kurz delší než sedm dnů, žák musí kromě PCR testu před kurzem absolvovat ještě další každý pátý až sedmý den trvání kurzu.


Epidemie sílí, dokazují data ve školách

Pondělní testování ve školách prokázalo velký nárůst virové zátěže u žáků a pedagogů. Zatímco minulý týden v pondělí i ve čtvrtek podle ministerstva PCR testy potvrdily pokaždé kolem 1400 případů nákazy, toto pondělí vyšly ověřující PCR testy pozitivní u 3381 lidí. Podíl pozitivních výsledků se zvýšil z 0,1 procenta na 0,3 procenta testovaných.

I proto ministr školství Petr Gazdík navrhne na zasedání vlády ve středu příští týden navýšit počet dnů ředitelského volna ze stávajících pěti o dalších deset, aby mohly školy flexibilně reagovat na vývoj epidemie covidu. Návrh chce projednat ve stavu legislativní nouze.

Za dobu ředitelského volna či prázdnin nedostávají rodiče školáků do deseti let krizové ošetřovné, které se vyplácí po celou dobu nařízeného uzavření třídy či školy. Zaměstnancům v tomto čase připadá z nemocenského pojištění 80 procent základu výdělku a živnostníkům 400 korun za den. 

V pátek přibylo v Česku 13 151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc. Oproti minulému pátku to představuje zhruba dvojnásobný nárůst. Počet hospitalizovaných naopak oproti minulému pátku klesl na 1802. Vyplývá to z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví. 


Autor: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama