Vojtěch: Všem platy nezvýšíme, nejsou peníze. Lékaři a sestry trvají na svém

Ve sporu o platy ve zdravotnictví přituhuje. Ministr jejich plošné zvýšení o 10 procent stále odmítá a dnes to znovu zopakoval. Lékaři, sestry a zdravotnické odbory ale nehodlají ustoupit. Stávku neplánují, ale jejich protest by přesto mohl ochromit zdravotnictví.

Plánovaný protest zdravotníků napříč zemí začíná nabírat přesnější obrysy. A také se rychleji blíží. Svědčí o tom vývoj právě uplynulého víkendu. Lékařský odborový klub (LOK) má za sebou koordinační poradu o tom, jak protesty budou vypadat. A také o tom, co po ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi požadovat.

Lékaři jsou neústupní a trvají na jednoznačném požadavku - plošném zvýšení platů ve zdravotnictví o 10 procent. "Jsem zavázaný k tomu, nejednat o ničem jiném," prohlásil dnes po víkendové konferenci lékařů předseda LOK Martin Engel.

Stejně pevnou pozici drží i zdravotnické odbory. "Chceme desetiprocentní nárůst, proto byla vyhlášená pohotovost," řekla dnes jejich předsedkyně Dagmar Žitníková. Odboráři budou jednat zítra spolu a později v týdnu i s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Ani zdravotnické odbory ale nemíní ustoupit. "Jsme radikální, zadání bylo deset procent, ale je stále prostor k dohodě. Myslím si, že peníze na to jsou," dodala Žitníková.


Vojtěch: Jsou to standardní výhrůžky

S ministrem Vojtěchem se dnes potkala v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Také on ale trvá na své pozici a plošné zvýšení platů ve zdravotnictví odmítá, ačkoli to společně s premiérem Babišem nejprve slíbili. Více v článku: Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude

Ministr dnes nabízí zdravotníkům růst platů už jen o pět procent. Přidat chce ale jen některým profesím nebo skupinám. Zaútočil přitom na lékaře obecně. "Jsou to standardní výhrůžky. Lékaři jsou dnes u nás jednou z nejlépe placených profesí. Průměrný plat mají sedmdesát tisíc. Bavit se za takové situace o stávce je v porovnání s jinými profesemi poměrně nepatřičné,“ uvedl dnes v ČT ministr Vojtěch. Připustil ovšem, že nízké mzdy mají zdravotní sestry a nastupující mladí lékaři. Těm by chtěl přidat. 


Forma protestu? Nesloužit nezákonné přesčasy

Vzhledem k tomu, že zatím nechtějí ustoupit ani zdravotníci, ani ministerstvo, je hrozba protestů ve zdravotnictví čím dál reálnější. Mohla by mít podobu masivních protestů z roku 2010. Tehdy pod heslem "Děkujeme, odcházíme" pohrozili lékaři hromadnými výpověďmi a odchodem do zahraničí a kromě toho odmítali sloužit nezákonné přesčasy.

Takovou podobu by mohl mít i nynější plánovaný protest. Předseda LOK Martin Engel už stávku vyloučil, ale připustil dodržování přesčasů. Takovou formu by zřejmě zvolili i lékaři a sestry oslovení zdravotnickými odbory, které chtějí akci koordinovat s Lékařským odborovým klubem. Více v článku: Vláda má problém: Zdravotní odbory vyhlašují stávkovou pohotovost


Porušování zákona ohrožuje pacienty i zdravotníky

Pokud by lékaři, sestry a další personál skutečně přistoupili k hromadnému dodržování zákonných přesčasů a odmítli sloužit více než povolených 150 hodin, zdravotnictví by to mohlo paralyzovat. Dagmar Žitníková dokonce pohrozila, že by do nemocnic a zdravotnických zařízení, kde počty přesčasů porušují zákon, mohly odbory posílat kontroly inspektorátu práce.

Od Žitníkové také zazněly příklady toho, jak jsou už dnes kvůli nedostatku lékařů a sester porušovány také další zákony a normy. Poukázala například na situaci v jedné z pražských fakultních nemocnic, kde na novorozeneckém oddělení slouží jediná sestra. Když musí přinést dalšího novorozence, musí ostatní nechat bez dozoru. Podle šéfky zdravotnických odborů to ohrožuje jak pacienty, ale jde i o riziko pro samotné zdravotníky.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Obáváte se v blízké budoucnosti zhoršení zdravotní péče, její kvality a dostupnosti ve vašem regionu?

Celkem hlasovalo 229 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Povinné očkování? Ve světě ho zavádějí, v Česku se o něm zatím mluví

Odmítači očkování jsou černí pasažéři, řekl Kubek. Musíme je přesvědčit

Konec českého namlouvání vakcíny Sputnik. Rusové platí za Vrbětice