Výjimku z karantény mají řidiči kamionů a piloti. Platí ale už pro některé cizince
Ještě než začala platit povinná karanténa pro Čechy cestující z Itálie, ministr dohodl výjimku řidičům kamionů a pilotům. Chaos v rozhodování podtrhuje dnešní zpřísnění pravidel – nově budou muset do karantény také cizinci. Ovšem jen někteří.
reklama
reklama
Teprve v pátek vyhlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch povinnou karanténu pro každého Čecha, který se vrátí z Itálie – lhostejno z kterého regionu. Na ministerstvo se ovšem vzápětí sesypala kritika opozice i části veřejnosti. Opatření totiž dopadalo jen na Čechy, nikoli na cizince, kteří sem mohou dál volně cestovat, ať už z Číny, nebo z Itálie.
Dopravci si vyjednali výjimku pro řidiče. Přidali se piloti
reklama
Zhrozili se ovšem i dopravci, protože by se jim brzy mohla zhroutit kvůli řidičům v karanténě doprava. Navíc i v tomto případě se nařízení nevztahovalo na řidiče jiných zemí, kteří by proti těm českým mohli tuzemskem volně projíždět. „Ano, je pravda, že jsme si při tom rozhodnutí neuvědomili, že by to řidiči kamionů měli velmi komplikované. A hlavně jejich firmy,“ přiznal ministr dopravy Karel Havlíček (nestraník za ANO). Omluvil to tím, že vláda rozhoduje o opatřeních každý den.
Ještě včera večer proto začalo sdružení Česmad vyjednávat s ministrem Vojtěchem a premiérem Andrejem Babišem. Už v noci si dopravci vyjednali výjimku z povinné karantény pro řidiče kamionů. Ta byla rozšířena i na piloty, kde hrozil stejný problém. A přibyli k nim také řidiči dopravní zdravotní služby. Vojtěch tuto změnu vyhlásil dnes dopoledne.
Opatření ministra: v noci změna, ráno změna, odpoledne změna
Odpoledne přišly další změny. Od půlnoci platila povinná karanténa jen pro vracející se Čechy a lidi s trvalým pobytem v Česku. Nově se nařízení vztahuje i na cizince s přechodným pobytem nad 90 dnů. Turistů se ovšem opět nedotkne. A to ani těch z Itálie.
Na ně jsou české úřady krátké, jak přiznal i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula: „V rámci EU nemůžeme omezovat volný pohyb osob v rámci schengenského systému. Nemůžeme proto limitovat pohyb osob cizích států. Nejsme schopni je dotlačit k tomu, aby v Česku vyhledali lékaře. Je pravda, že mohou být rizikem.“
Češi se začali z Itálie vracet dřív. Kvůli karanténě
Mnoho Čechů navíc pospíchalo z Itálie dřív, aby se stačili vrátit před půlnocí a neměli karanténu povinně nařízenou. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula i premiér Babiš je přesto vyzvali, aby se i tak dobrovolně izolovali doma.
„Když se podíváme na chování viru, tak je zřejmé, že mnoho občanů může mít virus v podobě, kdy se klinicky neprojevuje. Zákeřnost viru je, že se šíří, napadá další kontakty,“ řekl na tiskové konferenci náměstek Prymula, který je jinak také epidemiologem.
Letáky a kontroly na hranicích
Všichni lidé přijíždějící do Česka budou dostávat informační letáky v několika jazycích. Ve vlacích je budou rozdávat průvodčí a letáky budou k dispozici i na letištích a dálničních odpočívadlech. Od pondělí bude kvůli této letákové kampani omezen provoz i na deseti hraničních přechodech: Železná Ruda, Dolní Dvořiště, Folmava, Rozvadov, Mikulov, Strážné, Hatě, Pomezí, Cínovec a Břeclav.
Policisté, celníci a hasiči svedou provoz vždy jen do jednoho pruhu tak, aby kolem nich muselo projet každé auto. Budou nejen rozdávat letáky, ale také namátkově měřit osádkám vozů teplotu. Pokud ji někdo bude mít zvýšenou, informují hygienickou stanici a ta rozhodne o dalším postupu.
Kontroly ale budou opravdu namátkové, dle posouzení jednotlivých hlídek. „Je to preventivní opatření a samozřejmě trochu i psychologické. Bude to namátkou, záleží to na konkrétním zvážení těch lidí na místě, policistů, celníků a hasičů,“ uvedl ministr dopravy Havlíček.
Roční kojenec se možná nakazil v kabině lanovky
Podle posledních údajů je v Česku celkově 21 lidí s potvrzeným testem na koronavirus COVID-19. Od pátku tak přibyly dva nové případy. Jeden člověk přicestoval z lyžařského zájezdu z italského Passo del Tonale, další nemocnou je žena, podnájemnice v bytě u další pacientky, která je v nemocnici od pátku.
U těchto dvou nových případů ale zvolilo ministerstvo jinou strategii – zůstávají doma. Psali jsme o tom už v článku První přenos koronaviru v Česku. Pacientů je už 18, očekávají se další. Nově nebudou pozitivně testovaní lidé automaticky hospitalizováni, ale zůstanou v domácí karanténě a léčbě. Teprve pokud by se jim přitížilo, dostali by se do nemocnice. Jak dnes potvrdil ministr zdravotnictví, u všech známých pacientů má nemoc mírný průběh. „Všech 21 případů jsou v dobrém zdravotním stavu,“ uvedl ministr.
V domácím léčení je zatím i nejmladší český pacient s koronavirem, roční kojenec. Jeho onemocnění hygieniky překvapilo. U lidí, kteří se nakazili při lyžování v Itálii, by podle odhadů hygieniků mohly být zdrojem kabiny lanovek. „Máme podezření na ty svozové lanovky, na ty tyče, lidé jsou tam natěsnaní, je jich tam mnoho,“ uvedla Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pxfuel.com, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama