Hlavička
28/06/2020

Výzva ministrovi: Nechte dál povinné roušky a dezinfekci v nemocnicích

Od července se v Česku ruší povinnost nosit roušky, a to i v nemocnicích nebo mezi seniory. Před tím ale varuje lékařská komora, její prezident Milan Kubek vyzval ministra, aby v nemocnicích plošná opatření ponechal. Nejen kvůli ochraně pacientů, ale i zdravotníků.

reklama

reklama

Kubek se na ministra zdravotnictví Vojtěcha dnes obrátil dopisem (celý text viz níže), ve kterém ho žádá o ponechání opatření především pro nemocnice. Doporučuje to ovšem i pro vstup do domů sociálních služeb a pro pracovníky, kteří naopak v rámci domácí péče navštěvují klienty doma.

Podle komory by nadále měly mít všechny návštěvy (i zaměstnanci) nemocnic povinnost nosit roušku a ošetřovat si ruce dezinfekcí. Kubek doporučuje ponechat toto opatření v nemocnicích plošné s možnostmi výjimek, nikoli naopak, kdy by bylo výjimkou nosit roušku do nemocnice.


reklama

Kubek: Práce zdravotníků je nenahraditelná

Kubek tím mimo jiné reagoval na nepříznivý vývoj epidemiologické situace, kdy v posledních několika dnech v Česku rekordně vzrostl počet odhalených případů nákazy covid-19. Více v článku Nových případů nákazy skokově přibylo. Druhá vlna to ale prý není

Prezident komory varoval, že nákaza je sice lokalizovaná hlavně na Karvinsku, ale protože lidé smí volně cestovat, očekává šíření nemoci.

Proto je podle něj důležité ochránit alespoň nemocnice. Nejen kvůli pacientům, ale stejnou měrou i kvůli samotným lékařům a sestrám a dalšímu personálu. \""V této situaci je naší povinností chránit před možnou nákazou pacienty i zdravotníky, jejichž práce je pro společnost nenahraditelná,\"" napsal Kubek ministrovi Adamu Vojtěchovi...


Vážený pane ministře, 

vzhledem k současné nepříznivé epidemiologické situaci vás tímto žádám o ponechání povinnosti vstupovat do zdravotnických zařízení se zakrytými ústy i nosem a zároveň po umytí rukou dezinfekcí. O případných výjimkách z tohoto nařízení by mohli rozhodovat s přihlédnutím k místním podmínkám samotní poskytovatelé zdravotních služeb. 

V současnosti je sice zvýšený výskyt nových případů onemocnění Covid-19 lokalizován především v okrese Karviná, ale vzhledem k možnosti volného cestování osob při dalším rozvolňování protiepidemických opatření, je u této choroby pravděpodobné, že bude docházet k jejímu rozšiřování opět v různých oblastech České republiky. 

V této situaci je naší povinností chránit před možnou nákazou pacienty i zdravotníky, jejichž práce je pro společnost nenahraditelná. Stejná opatření by podle mého názoru měla platit i pro vstup do zařízení sociálních služeb a pro pracovníky domácí péče.

Věřím, že mému racionálnímu požadavku vyhovíte.


S pozdravem 

MUDr. Milan Kubek – prezident České lékařské komory 

reklama

reklama

reklama

reklama