Hlavička
Zprávy -
19/05/2020

Za nedostatek roušek musí nést někdo odpovědnost, říká šéf lékařů Kubek

Katastrofální situace z počátku pandemie koronaviru, kdy zdravotníci neměli dost ochranných prostředků, se nikdy nesmí opakovat. A někdo za ni musí nést odpovědnost, prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ohrozilo to zdravotníky.

reklama

reklama

Šéf komory připomněl tuto zdánlivě zapomenutou kapitolu pandemie v obsáhlém rozhovoru pro Seznam Zprávy. Mluvil ovšem i o tom, jak se Češi a jejich zdravotnictví pandemií mění. Koronavirus podle něj ukázal lidem důležitost zdravotnictví. \""První vlnu epidemie jsme zvládli - měli jsme možná víc štěstí než rozumu,\"" uvedl Kubek s tím, že zdravotnictví je stále chudé a personálně zdevastované jako před pandemií.


Za chybějící roušky by se měl někdo zodpovídat

reklama

To, že chyběly roušky, respirátory, ochranné štíty a další pomůcky, ohrozilo podle Kubka tisíce zdravotníků. Trvá proto na tom, že by se z toho měl někdo zodpovídat. \""Nikdy se především nesmí opakovat to, co se stalo - že ve státních hmotných rezervách nebyly ochranné prostředky a došlo k ohrožení zdraví tisíců zdravotníků a zaměstnanců sociálních služeb. Za to někdo musí nést odpovědnost, jestli je na světě alespoň elementární spravedlnost. A už se to nikdy nesmí opakovat,\"" uvedl v rozhovoru pro Seznam zprávy šéf komory lékařů.

\""Je skutečně zvláštní, jak pan ministr (Adam Vojtěch) na konci ledna vysvětloval poslancům, že je všeho dostatek, aby se potom ukázalo, že nemáme prakticky nic. (...) Ochranné prostředky na trhu vůbec nebyly. Potom začalo takové chaotické období, kdy se ze strany ministerstva objevovaly nejrůznější sliby a že ty sliby nejsou schopni realizovat,\"" pozastavil se nad Kubek nad tím, že stát a ministerstvo zdravotnictví na podobnou situaci nebyli připraveni.


Zdravotnictví to zatím ustálo, i přes nedobrou kondici

České zdravotnictví situaci zatím ustálo, a to i přesto, že je ve špatném stavu, nedostává se financí a také proto trpí nedostatkem lidských sil na všech úrovních. Pandemie ale podle něj alespoň posílila postavení zdravotnictví v očích společnosti.

\""Jsem přesvědčen, že si lidé uvědomili, že je zdravotnictví důležité. První vlnu epidemie jsme zvládli - měli jsme možná víc štěstí než rozumu. Ale to nejdůležitější bylo rychlé přijetí protiepidemických opatření. Naše zdravotnictví vydrželo - je ovšem podfinancováno a personálně zdevastováno. Takže i za běžných podmínek zajišťuje 24hodinovou dostupnost zdravotní péče jen díky soustavnému porušování zákoníku práce a nedodržování vyhlášky o personálním vybavení. Zdravotnictví zkrátka není v dobré kondici,\"" uvedl Milan Kubek.

Podle něj se ukázalo, že zdravotnictví patří mezi takové služby, které je třeba zajistit už jen proto, aby byly připravené na podobné situace. \""Je to určitá analogie s hasiči - nemůžete platit hasiče jenom tehdy, když hoří,\"" dodal.


Bez lékařů a sester zdravotnictví fungovat nebude

Narazil na to i u dalšího tématu. Lékařská komora už několik let prosazuje, aby stát odváděl za státní pojištěnce (děti, senioři, nezaměstnaní, vězni) vyšší platby než dosud. Teprve pandemie koronaviru ale s celou záležitostí pohnula. \""Co se několik let nedařilo, se najednou stalo během několika dní,\"" podotkl Kubek. Více například v článku Změní pandemie české zdravotnictví? Stát zvyšuje platby za děti a staré

Česká lékařská komora teď vyjednává o zvýšení ceny práce všech zdravotníků o 20 procent. O tolik méně totiž de facto všichni zdravotníci berou, protože jim vlády od roku 2006 valorizovaly platy pouze jednou, zatímco inflace od té doby poskočila o 30 procent.

\""Proto chceme narovnání ceny práce jako základní předpoklad spravedlivějšího odměňování ve zdravotnictví. Za 10 let nám odešlo 4000 lékařů - oblast necháváme personálně devastovat. Bez lékařů a sester ale fungovat nemůže,\"" řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy Milan Kubek.


Koronavirus změní svět, nic nebude jako dřív

Kubek pochválil i chování pacientů a fungování elektronických receptů při této první vlně epidemie: \""Většina pacientů se projevila jako slušní lidé, byli ke zdravotníkům ohleduplní a snažili se nejprve volat. Spousta odložitelných věcí se také odkládala. Ale je to režim, který nemůže fungovat dlouhodobě. Co mě příjemně překvapilo, byly elektronické recepty. Pro jejich povinnost jsem dříve nebyl, ale ukázaly se jako funkční a i přes nápor systém nezkolaboval.\""

Podle prezidenta lékařské komory pandemie změní celý svět a už nic nebude jako dřív. Má to podle něj ale i pozitivní dopady. \""Je to milník a spoustu věcí budeme muset změnit. První pozitivní věcí by mohl být určitý větší důraz na dodržování hygieny. V tom jsme jako Češi nikdy přeborníci nebyli a bude určitě dobře, když se zvedne hygienický standard ve společnosti. Samozřejmě to má dopad i na poskytování zdravotní péče - zdravotníci se budou muset více chránit a pacienti si budou muset zvykat na doktory v rouškách a rukavicích,\"" uvedl příklad.

Doufá, že si lidé uvědomí potřebnost a důležitost zdravotnictví a především zdravotníků. A měli bychom se také na podobné situace lépe připravit. \""Bylo by také určitě dobře, kdybychom si vzali ponaučení, že do zdravotnictví je třeba investovat, zejména do toho nejdůležitějšího v něm, a to jsou zdravotníci. Kromě toho je třeba zajistit zásoby. Ale to je asi otázka pro celou EU – pokusit se, abychom nebyli tak katastrofálně závislí na zemích, které jsou tak nejisté jako Čína nebo Indie. Není možné, aby se kvůli maximalizaci zisku privátních firem veškerá strategická výroba přesouvala do takových zemí.\""


Druhá vlna nákazy bude jiná

I šéf lékařské komory počítá s tím, že přijde další vlna nákazy. Výhodou podle něj je, že už budeme reagovat na známou situaci, ale není si podle svých slov jistý rozhodností politiků a chováním společnosti.

\""Druhá vlna bude určitě jiná než první. Budeme připravenější. Na druhou stranu si nejsem jistý, zda budou mít politici odvahu tak zásadně zasáhnout do životů nás všech a jestli lidé budou i příště ochotni to tolerovat a respektovat a budou i podruhé tak ohleduplní jako poprvé,\"" dodal Kubek v rozhovoru.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama