Katastrofální situace z počátku pandemie koronaviru, kdy zdravotníci neměli dost ochranných prostředků, se nikdy nesmí opakovat. A někdo za ni musí nést odpovědnost, prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ohrozilo to zdravotníky.
Šéf komory připomněl tuto zdánlivě zapomenutou kapitolu pandemie v obsáhlém rozhovoru pro Seznam Zprávy. Mluvil ovšem i o tom, jak se Češi a jejich zdravotnictví pandemií mění. Koronavirus podle něj ukázal lidem důležitost zdravotnictví. "První vlnu epidemie jsme zvládli - měli jsme možná víc štěstí než rozumu," uvedl Kubek s tím, že zdravotnictví je stále chudé a personálně zdevastované jako před pandemií.
Za chybějící roušky by se měl někdo zodpovídat
To, že chyběly roušky, respirátory, ochranné štíty a další pomůcky, ohrozilo podle Kubka tisíce zdravotníků. Trvá proto na tom, že by se z toho měl někdo zodpovídat. "Nikdy se především nesmí opakovat to, co se stalo - že ve státních hmotných rezervách nebyly ochranné prostředky a došlo k ohrožení zdraví tisíců zdravotníků a zaměstnanců sociálních služeb. Za to někdo musí nést odpovědnost, jestli je na světě alespoň elementární spravedlnost. A už se to nikdy nesmí opakovat," uvedl v rozhovoru pro Seznam zprávy šéf komory lékařů.
"Je skutečně zvláštní, jak pan ministr (Adam Vojtěch) na konci ledna vysvětloval poslancům, že je všeho dostatek, aby se potom ukázalo, že nemáme prakticky nic. (...) Ochranné prostředky na trhu vůbec nebyly. Potom začalo takové chaotické období, kdy se ze strany ministerstva objevovaly nejrůznější sliby a že ty sliby nejsou schopni realizovat," pozastavil se nad Kubek nad tím, že stát a ministerstvo zdravotnictví na podobnou situaci nebyli připraveni.
Zdravotnictví to zatím ustálo, i přes nedobrou kondici
České zdravotnictví situaci zatím ustálo, a to i přesto, že je ve špatném stavu, nedostává se financí a také proto trpí nedostatkem lidských sil na všech úrovních. Pandemie ale podle něj alespoň posílila postavení zdravotnictví v očích společnosti.
"Jsem přesvědčen, že si lidé uvědomili, že je zdravotnictví důležité. První vlnu epidemie jsme zvládli - měli jsme možná víc štěstí než rozumu. Ale to nejdůležitější bylo rychlé přijetí protiepidemických opatření. Naše zdravotnictví vydrželo - je ovšem podfinancováno a personálně zdevastováno. Takže i za běžných podmínek zajišťuje 24hodinovou dostupnost zdravotní péče jen díky soustavnému porušování zákoníku práce a nedodržování vyhlášky o personálním vybavení. Zdravotnictví zkrátka není v dobré kondici," uvedl Milan Kubek.
Podle něj se ukázalo, že zdravotnictví patří mezi takové služby, které je třeba zajistit už jen proto, aby byly připravené na podobné situace. "Je to určitá analogie s hasiči - nemůžete platit hasiče jenom tehdy, když hoří," dodal.
Bez lékařů a sester zdravotnictví fungovat nebude
Narazil na to i u dalšího tématu. Lékařská komora už několik let prosazuje, aby stát odváděl za státní pojištěnce (děti, senioři, nezaměstnaní, vězni) vyšší platby než dosud. Teprve pandemie koronaviru ale s celou záležitostí pohnula. "Co se několik let nedařilo, se najednou stalo během několika dní," podotkl Kubek. Více například v článku Změní pandemie české zdravotnictví? Stát zvyšuje platby za děti a staré
Česká lékařská komora teď vyjednává o zvýšení ceny práce všech zdravotníků o 20 procent. O tolik méně totiž de facto všichni zdravotníci berou, protože jim vlády od roku 2006 valorizovaly platy pouze jednou, zatímco inflace od té doby poskočila o 30 procent.
"Proto chceme narovnání ceny práce jako základní předpoklad spravedlivějšího odměňování ve zdravotnictví. Za 10 let nám odešlo 4000 lékařů - oblast necháváme personálně devastovat. Bez lékařů a sester ale fungovat nemůže," řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy Milan Kubek.
Koronavirus změní svět, nic nebude jako dřív
Kubek pochválil i chování pacientů a fungování elektronických receptů při této první vlně epidemie: "Většina pacientů se projevila jako slušní lidé, byli ke zdravotníkům ohleduplní a snažili se nejprve volat. Spousta odložitelných věcí se také odkládala. Ale je to režim, který nemůže fungovat dlouhodobě. Co mě příjemně překvapilo, byly elektronické recepty. Pro jejich povinnost jsem dříve nebyl, ale ukázaly se jako funkční a i přes nápor systém nezkolaboval."
Podle prezidenta lékařské komory pandemie změní celý svět a už nic nebude jako dřív. Má to podle něj ale i pozitivní dopady. "Je to milník a spoustu věcí budeme muset změnit. První pozitivní věcí by mohl být určitý větší důraz na dodržování hygieny. V tom jsme jako Češi nikdy přeborníci nebyli a bude určitě dobře, když se zvedne hygienický standard ve společnosti. Samozřejmě to má dopad i na poskytování zdravotní péče - zdravotníci se budou muset více chránit a pacienti si budou muset zvykat na doktory v rouškách a rukavicích," uvedl příklad.
Doufá, že si lidé uvědomí potřebnost a důležitost zdravotnictví a především zdravotníků. A měli bychom se také na podobné situace lépe připravit. "Bylo by také určitě dobře, kdybychom si vzali ponaučení, že do zdravotnictví je třeba investovat, zejména do toho nejdůležitějšího v něm, a to jsou zdravotníci. Kromě toho je třeba zajistit zásoby. Ale to je asi otázka pro celou EU – pokusit se, abychom nebyli tak katastrofálně závislí na zemích, které jsou tak nejisté jako Čína nebo Indie. Není možné, aby se kvůli maximalizaci zisku privátních firem veškerá strategická výroba přesouvala do takových zemí."
Druhá vlna nákazy bude jiná
I šéf lékařské komory počítá s tím, že přijde další vlna nákazy. Výhodou podle něj je, že už budeme reagovat na známou situaci, ale není si podle svých slov jistý rozhodností politiků a chováním společnosti.
"Druhá vlna bude určitě jiná než první. Budeme připravenější. Na druhou stranu si nejsem jistý, zda budou mít politici odvahu tak zásadně zasáhnout do životů nás všech a jestli lidé budou i příště ochotni to tolerovat a respektovat a budou i podruhé tak ohleduplní jako poprvé," dodal Kubek v rozhovoru.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Souhlasíte, že by měl někdo nést odpovědnost za nedostatek roušek v počátku pandemie?
-
Karel Svátek Hraběcí rady generálů po boji. Kde všichni moudří v té době byli? Proč nezařídily miliony roušek pokud možno za 1,- Kč? Teď jsou všichni chytří. Opozice, novináři, advokáti, rektoři, lékaři atd., atd. ! -
Eva Tak proč by obyvatele nenechali zaplatit jednu roušku několikrát, jednou dovoz, po druhé koupi.Otázkou pro mě je, jako to že nebylo počet roušek ve státní rezervě na počet obyvatel, ale ono tam je o miliony méně. I kdyby je potom dali zdravotníkům, ale obyvatelé by si je měli moc koupit, jak je tu psaný za 1 kč a ne za 30 kč. Babiš slíbil, že každý dostane do schránky roušku, nevím tedy kdo ji dostal, ale zatím jsem o nikom neslyšela. Přehazovali zodpovědnost jeden na druhého, nakonec mi připadá, že když Prumulovi vzali hračku v podobě si hraní z celou republikou (klidně si to nechám vymluvit), tak najednou přesně jako dítě, když mi nesplníte další hračky, tak jdu pryč, to snad dělají tak pěti leté děti. Chdně lidí nadává, proč se dává vina Babiškovi, že by to bylo díky tomu, že je toho celého šéf? Teď rozhodně nemluvím, jestli je ten nebo onen lepší. -
katango My jsme dostali od místního úřadu (jako obyvatelé, nikoli lékaři) plátěné roušky a dezinfekci. Roušky jsou jednotné a profesionálně šité, čili místní úřad nerozdává nic, co by dostal od lidí, co si roušky šili sami.
-
-
Milena Spíš jde o to, proč se v takových situacích lže a všichni zodpovědní se tváří, že je vše v pořádku- když evidentně není. Žádná země asi nepředvídala takový rozměr koronavirové krize a tudíž nebyla připravena na 100%. Ale pokud ve státní rezervě ČR bylo opravdu 10 000 respirátorů, tak je to trestuhodné.... -
Olda Silná, ale planá slova, pane Kubku. Jako obvykle,nestane se nic. Přímou odpovědnost má ten nemyslící tupý ministerský ouřada, který měl podle svých tabulek vše v pořádku a politickou odpovědnost nese jednoznačně nejneschopnější ministr Babišovy vlády Vojtěch, kterého si tam Babiš bůhvíproč drží jako veš. -
pepa že by ten tvůj příspěvek psala krysa?
-
-
pepa je zajímavé, jak se říká, potrefená husa nejvíce kejhá, je kubek šéfem lékařů? je. jak to, že tento přímý nadřízený lékařů nezajistil všem lékařům potřebné ochranné pomůcky??? neměl by radší někam zalést a držet tu ---- -
ola hmm a nepletete si lék. komoru se svazem zahrádkářů, která zajišťuje pro své členy motyky?
-
-
Zdravotnice Pane Pepo,vy zase perlite,jako vždy. Kdybyste jen trochu četl informace a alespoň trochu byl informován,tak byste věděl,že již v lednu a následně i další měsíc se lékaři opakovaně ve sněmovně ptali,zda li je dostatek ochranných prostředků a Vojtěch je ubezpečoval OPAKOVANĚ,že ano. Více již pro to nemohli lékaři učinit,pokud byste věděl,ordinace nemohou mít nadměrné zásoby,to byste ale musel znát zákony účetnictví.zajistit ochranu je věcí státní,nehazejme to na jednotlivcem Ministr Vojtěch opakovaně selhal,selhává,dlouhodobě v komunikaci s lékaři. Ale jelikož je k Babišovi neuvěřitelně loajální( slušně řečeno),tak si ho tam Babiš drží a držet bude.Poslusnejsiho a všehoschopného ohradu by jinak těžko sháněl.poslechnete si na Seznamu medailon o ministrů Vojtěchovi,coby ambiciózního mladíčka,který pro svou osobní kariéru udělá cokoliv. -
Jiří Prezident ČLK by měl vědět něco o "Krizovém řízení", neboť příslušné zákony již máme od roku 2000 s několika novelizacemi. Zejména po epidemiích Ebola, SARS, MERS a každý rok chřipka různého typu, měly být organizace, zřizovatelé a také všichni privátní lékaři připraveni na další možnosti epidemií a ochranné pomůcky měly mít ve skladech minimálně na 7 dní. A to neměl nikdo a nikdy, včetně Správy státních hmotných rezerv. Tak tedy všechny vlády nejméně od roku 2008! A zejména ministři složek IZS. Jinak pro pořádek. Naše zdravotnictví je v dobré kondici, péče o pacienty na resuscitačních a intenzivních lůžkách je na světové úrovni. Tedy žádná devastace, jak je ČLK a Odbory neustále prezentováno. Kdo ví a umí - mlčí, kdo neumí a neví, tak kecá a žvaní! Stačí? -
ola vy jste ale naivka. Naše zdravotnictví a v dobré kondici? Pokud lékaře, či naše zdravotnictví potřebovat nebudete. tak v tom bludu zůstat můžete… ale počkejte chvíli....Koronavirus akceleroval tu již před ní existující krizi. Třeba koukněte na článek zde ze 16.12.2019 - Budoucnost zdravotnictví...
-
-
Zdravotnice O dobré kondici může hovořit jen naprostý ignorant. Člověk,který se ve zdravotnictví nepohybuje.souhlasim plně s Olou. Nechci vám pane Jiří brát vaši iluzi,ale opravdu to není růžové.lide pohybující se ve zdravotnictví to vědí.situace není dobrá a bude hůře. Nejsou jaksi lidí a ten zbytek je totálně přetížený. Do nekonečna nelze jet přes závit.to je stejně jako se šroubem.utahujetr,stahujete,jednoho dne ale závit strhněte.asi tak. -
ola Zodpovědnost by měl vést Vojtěch. https://neovlivni.cz/databaze-lzi-vojtech-a-ochranne-pomucky/ -
Milena Zodpovědnost je jednoznačná, ta jde za ministrem zdravotnictví. On podepisuje požadavky na zásoby ve státní rezervě a pak si musí obhájit - zda to bylo či nebylo v pořádku. Nejhorší je ale ta ignorance vůči zdravotníkům vůbec....A to není jen přístup ministra Vojtěcha. Ale snad všech posledních ministrů. Zřejmě je to jedno z kritérií výběru na tento post. Hlavně nekomunikovat s lékařskou komorou a když tak s patřičnou dávkou mírného znechucení, co zas chce...Hlavně neřešit hlavní problémy - třeba se tvářit, že nám nemocnice nespadnou na hlavu, protože se neinvestuje do - nejen potřebných oprav, ale do běžné údržby - natož větších rekonstrukcí. A ty sestry, ony by chtěly mít méně práce, připadají si snad vyčerpané... ale dokud to zvládají, tak ať to dělají. No a ti potížisti lékaři - snad by dokonce nechtěli, aby byl dodržován zákoník práce.... kam bychom přišli....Museli bychom se starat o to, aby neodcházeli z oboru či republiky, museli bychom je tudíž asi lépe zaplatit- tedy nejen je. A to je MOC práce a přemýšlení. -
katango Hlavně by nezbylo na penězovody do stranických pokladen via spřátelené kapsy (v nichž taky něco zůstane).
-