Vláda na středečním jednání schválila návrh zákona, který umožňuje trest v podobě zákazu činnosti a zvyšuje sankci za nevedení evidence léčivých přípravků ze dvou milionů na 20 milionů. Návrh tak má zabránit reexportu léků.
reklama
reklama
Až 20 milionový postih zatím hrozil ze strny Státního ústavu pro kontrolu léčiv jen za nelegální vývoz léku zavedeného do evidence. Za nezaevidování léčiv byla možná pokuta jen do dvou milionů korun. „Pachatelům se tak nezavádění léčiv do evidence v uvozovkách vyplatí, neboť jim hrozí desetinásobně nižší pokuta," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek již dříve ve Sněmovně. To by se ale mělo změnit.
“Zpřísnění trestů za činnost, která je fakticky nelegálním vývozem léčiv, je nezbytným krokem k ochraně zdraví občanů. Jsem si vědom, že drtivá většina lékárníků a provozovatelů lékáren jsou poctiví lidé a tento problém se týká jen menšiny z nich. Pro ty, kteří jim ale kazí pověst, je toto zpřísnění varováním, že tato nelegální činnost, která může v konečném důsledku vést k ohrožení zdraví občanů, nebude tolerována, ale naopak tvrdě trestána,” okomentoval novelu ministr Válek.
Stát se už od loňského podzimu potýká s nedostatkem léků v lékárnách a ministr nevyloučil, že by se mohla podobná situace opakovat na podzim. Toto by měl být jeden z kroků k nápravě. Dalším krokem by měla být novela připravovaná na červen nařizující povinné skladování léků po dobu dvou měsíců.
reklama
K odborné diskuzi mimo jiné Vlastimil Válek předloží změnu, která by nově definovala kategorie léků. V každé z nich by byl plně hrazený lék. V současné době si například pacienti nemohou pořídit bezplatný lék na kašel a nachlazení. Změna by měla nastat do konce letošního roku.
Krizové řízení
Vládou schválený návrh zákona implementuje také do právního řádu ČR evropské nařízení o posílené úloze Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) při krizovém řízení v oblasti léčivých přípravků a zdravotnických prostředků a připravenosti na krize.
„To si klade za cíl mimo jiné zefektivnit řízení dostupnosti léčivých přípravků, zdravotnických prostředků, diagnostických zdravotnických prostředků. Dále také efektivnější koordinaci mezi EU, vnitrostátními a regionálními orgány a dalšími subjekty v rámci dodavatelských řetězců pro léčivé přípravky a zdravotnické prostředky, včetně zdravotnických pracovníků. Dalším z cílů je vytvořit harmonizovaný systém monitorování nedostatku léčivých přípravků a zdravotnických prostředků,“ uvádí tisková zpráva ministerstva zdravotnictví.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama