Až budete potřebovat záchranku, měli byste mít i trochu štěstí, aby zrovna sloužil také nějaký lékař. Je to neuvěřitelné, ale jsou města, kde ve službě u záchranky není žádný lékař. Zkrátka došli lidi. A co hůř, sanitou se můžete taky dost nacestovat, když mají nemocnice plno.
reklama
reklama
Republiku právě projíždí tzv. Krizový štáb, který sdružuje nespokojené lékaře, sestry i pacienty. Kampaň Proti kolapsu zdravotnictví upozorňuje, že české zdravotnictví je hluboce podfinancované a nachází se v krizi.
Ačkoliv se tento rozruch kolem zdravotnictví snaží ministr zdravotnictví i premiér tlumit, vyplývají najevo těžko uvěřitelná fakta, která ukazují tristní stav českého zdravotnictví. Mluví o nich sami zdravotníci...
reklama
Jeden lékař záchranky na celý okres. Anebo taky žádný
Podfinancované zdravotnictví trpí chronickým nedostatkem lidí. Nejsou lékaři, nejsou sestry a schází už provozní personál. Více například v článku: Nemocnicím docházejí už i kuchařky, pradleny a údržbáři. Za ty peníze...
Výše zmíněný příklad se záchrankou bez lékařů se týká města Olomouc, ale nejspíš i mnoha jiných míst a regionů v zemi. „Personál chybí všude, i na záchrance, zvláště lékaři. Například u nás se teď přes všechnu snahu osm služeb nepodařilo obsadit a sloužilo se bez lékařů, takže v Olomouci nebyla zajištěna péče o občany v souladu s pravidly kraje,“ prozradil záchranář a předseda krajské rady odborového svazu Olomouckého kraje Jan Zatloukal.
Stejné zkušenosti má i jeho kolega záchranář a člen krajské rady z Pardubického kraje Martin Vostal. „Už nejméně rok se na jednotlivých stanovištích záchranky, kde má být lékařská posádka, nedaří všechny služby lékařem obsadit. A tak se může stát, že na celý svitavský okres je k dispozici jediný lékař, a když je u případu, další k dispozici není,\"" popisuje skrytou realitu českého zdravotnictví záchranář Vostal.
Nejde ale zdaleka jen o záchranku. \""Špatné je to i v nemocnicích. Například v Litomyšli, kde je lůžková neurologie, musely sestry z této neurologie jít vypomáhat na jiná oddělení, aby se tam zabezpečil provoz, takže se stává, že nepřijímají a v celém svitavském okrese je omezena dostupnost standardní neurologie. Z důvodu nedostatku personálu teď byl zastaven i provoz na jednom chirurgickém sále v Pardubicích.“
Nemocnice skončila. Pacienti musí do jiných měst
Podobné zkušenosti má severomoravský záchranář Vít Přibylík. Upozorňuje hlavně na kritickou situaci v Orlové, kde není po zrušení nemocnice kam umístit dokonce i akutní pacienty. Ti nezřídka končí až v sousední Ostravě nebo ještě dál.
„V Moravskoslezském kraji chybí personál ve všech nemocnicích, lidé jsou přetažení a naštvaní. Velmi špatná je situace například v Opavě, doslova kritická je ovšem v Orlové po omezení rozsahu poskytované péče v zdejší nemocnici. Došlo přesně k tomu, před čím zaměstnanci i představitelé města varovali. Lékaři a další personál, který z této nemocnice odešel, se nepřesunul do Karviné, jak tvrdili představitelé kraje, ale odešel jinam. Takže karvinská nemocnice je ještě víc přetížená, nezvládá zdravotní péči o pacienty a pacienti z Orlové končí až v Ostravě,“ popisuje řidič záchranky Moravskoslezského kraje a místopředseda zdejší krajské rady odborového svazu Vít Přibylík.
Podrobněji jsme se kritické situaci v Orlové na severu Moravy věnovali v článku Krizový štáb: Nemocnice v Orlové jako ukázka selhání zdravotní péče
Kupují si premiér a ministr některé zdravotníky?
Tyto a podobné příběhy přímo z praxe a přímo od zdravotníků padaly na setkání odborářů ve zdravotnictví. Ti jednoznačně podpořili Krizový štáb, který sdružuje už patnáct organizací - včetně lékařů, sester i pacientů a právě po republice cestuje s kampaní Proti kolapsu zdravotnictví.
Kromě toho štáb vyjednává s ministrem Vojtěchem a premiérem Babišem více peněz pro české zdravotnictví. Na setkání odboráři ocenili, že Krizový štáb bojuje \""za zdravotnictví jako celek, za zachování nemocnic, za dostupnost a kvalitu péče pro pacienty a za zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance, včetně mzdových a platových\"".
Odboráři si všimli i toho, že se premiér i ministr snaží mezi zdravotníky vrazit klín. Některé organizace tak dokonce vystupují proti vlastním lékařům a sestrám s vládou v souladu. Podle odborářů je to možná součástí obchodu s ministerstvem zdravotnictví za nějaké budoucí výhody.
Odboráři to prohlásili ve společném stanovisku: \""Za neuvěřitelné považujeme, že představitelé některých organizací proti snaze vymoci více peněz pro zdravotnictví vystoupili a apelovali na ministra, aby požadavkům Krizového štábu nevyhověl. V diskusi o možných příčinách tohoto kroku zaznělo, že může jít buď o neznalost a nepochopení požadavků Krizového štábu, nebo o snahu získat v příštím období za tuto svou současnou podporu ministerstva nějaké výhody.\""
Odboráři z regionů ocenili dosavadní výsledek vyjednávání Krizového štábu a uložili vedení odborového svazu v tomto vyjednávání pokračovat.
David Garkisch
Foto: Pixabay.com, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama