Hlavička
Kauzy -
19/06/2024

Zdravotní pojišťovny nebudou mít příští rok dostatek peněz na úhradu státem objednávané zdravotní péče v reálných cenách, varuje Česká lékařská komora

Podle průběhu dohodovacího řízení o úhradách a regulacích na rok 2025 zdravotní pojišťovny nebudou mít k dispozici dostatek peněz na úhradu státem objednávané zdravotní péče v reálných cenách. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek již na tento problém upozornil při jednání s předsedou Vlády ČR Petrem Fialou v květnu. Dnes se kvůli tomu sešel i s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem.

reklama

reklama

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka by měla vláda tuto finanční nerovnováhu urychleně řešit, a to buď zvýšením příjmů zdravotních pojišťoven nebo uvolněním jejich finančních rezerv, případně omezením rozsahu pojišťovnami hrazené péče.

„Jednání s pojišťovnami skončilo nedohodou ve většině segmentů. Dohodu znemožnilo zadání Ministerstva zdravotnictví, které brání pojišťovnám nabízet poskytovatelům úhrady pokrývající jejich náklady. Usnesení Vlády, podle kterého musí zdravotní pojišťovny hospodařit vyrovnaně, je mimo ekonomickou realitu. 

Kumulovanou míru inflace za poslední roky není možné nadále ignorovat. Poskytovatelé zdravotních služeb včetně soukromých lékařů nemohou zdravotní péči svým pacientům dotovat. Pro Českou lékařskou komoru je nepřijatelné, aby Vláda přenášela na lékaře a zdravotníky důsledky toho, že není ochotná či schopná problémy zdravotnictví řešit,“ varoval prezident ČLK v prohlášení před dnešním jednáním s tím, že pokud bude i nadále Vláda problémy ignorovat, bude ohrožena kvalita, dostupnost a bezpečnost zdravotní péče, ke které již v současnosti má řada pacientů kvůli nedostatku lékařů a zdravotníků přístup omezený.

reklama

Co na to ministerstvo zdravotnictví?

Navýšení výdajové strany vyhlášky není podle ministerstva zdravotnictví proveditelný krok bez zvýšení daní či odvodů na zdravotní pojištění občanům, nebo stanovení deficitního hospodaření systému zdravotního pojištění. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek následně slíbil, že o požadavcích komory bude informovat členy vlády.

Vláda na konci dubna mimo jiné přijala usnesení, že úhradová vyhláška má nastavit vyrovnané hospodaření systému zdravotního pojištění. Na příští rok nyní ministerstvo zdravotnictví počítá s nárůstem příjmů systému zdravotního pojištění o 22 miliard, z tohoto nárůstu budou navýšeny výdaje systému a sanován letošní deficit systému veřejného zdravotního pojištění. 

„Za posledních pět let prostředky v systému zdravotního pojištění narostly o zhruba 150 miliard. Za posledních 10 let se úhrady dokonce zdvojnásobily, zatímco kumulovaná inflace činila jen 50 %. Je tak nepochybné, že úhrady nejen rostou, ale také rostou více než inflace. Zdravotní péči se nám daří zefektivňovat mj. skrze redukci hospitalizací či rozvoj jednodenní medicíny. Ušetřené prostředky šly z velké části na platy a mzdy zdravotníků,“ argumentoval po jednání ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

S tím ale komora nesouhlasí. Podle Kubka tato čísla vůbec nic neříkají o reálné ekonomické situaci poskytovatelů zdravotní péče. 

„Je sice dobře, že se ministerstvo dokázalo postarat o své fakultní nemocnice, ale malé nemocnice mají problémy a obrovské problémy mají i ambulantní specialisté. Snažili jsme se proto přesvědčit pana ministra, že ambulantní specialisté jsou důležitým nárazníkem mezi praktickými lékaři a nemocnicemi, a že bez jejich péče by byly nemocnice zcela zahlcené,“ uvedl pro web Našezdravotnictví.cz Milan Kubek a dodal, že nechápe ani vyjádření ministerstva zdravotnictví, že zdravotní pojišťovny nemohou sáhnout do svých finančních rezerv a mohou nabídnout jen to, co vyberou. Jejich příjmy podle Kubka totiž neodpovídají současným kumulativním nákladům.

Dohodovací řízení bez dohody

Během jednání se účastníci věnovali dál hlouběji dohodovacímu řízení, kde došlo pro příští rok k dohodě jen ve dvou segmentech ze 14 – stomatologii a gynekologii. 

„Stomatology úhrady zdravotních pojišťoven příliš nezajímají, protože vybírají peníze v hotovosti a gynekologové si našli cestu v tom, že inkasují od pacientek nejrůznější registrační poplatky. Je ale toto cesta i pro ostatní zdravotníky? Byli bychom rádi, kdyby zůstala zachována dostupnost zdravotní péče, protože situace ve stomatologii, kdy si lidé platí zdravotní pojištění a mají nárok na zdravotní péči, ale zubaře neseženou, je varující,“ upozornil Kubek.

Po dohodovacím řízení ale následuje příprava takzvané úhradové vyhlášky. I vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví v loňském roce vůbec k debatě o úhradové vyhlášce Českou lékařskou komoru nepřizvalo, letos by měla být po stížnosti komory situace v tomto ohledu lepší. Ministr Válek uložil řediteli odboru regulace cen a úhrad ministerstva zdravotnictví Tomáši Trochovi, aby se jednalo s komorou o úhradové vyhlášce v druhé polovině července.

„Je potřeba si uvědomit, že bude hůř. Lékaři stárnou a nenahrazují je noví. Když odejde doktor, neseženete za něj náhradu. Pacienti stále déle a déle čekají na vyšetření a cestují dál. My navrhujeme změny, ale konečné změny a rozhodnutí jsou na politicích. A představa, že zdravotnictví je permetuum mobile je mylná. Vláda se může usnést, že voda má téct do kopce, ale v praxi to pak tak nefunguje,“ dodal na závěr prezident ČLK.

Ministerstvo zdravotnictví ale vidí budoucnost růžověji. „Rozhodně nehrozí omezení zdravotní péče z důvodu údajného nedostatku peněz, naopak přes 525 miliard korun v systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2025 i nadále zajistí dostupnost zdravotní péče pro pojištěnce, o čemž nás ujistily i zdravotní pojišťovny na jednání v úterý 18. června,“ doplnil náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama