Hlavička
Zprávy -
14/12/2022

Zemřel zakladatel programu transplantace jater v Česku profesor Miroslav Ryska

V pondělí 12. prosince zemřel ve večerních hodinách náměstek ředitele pro vědu a výzkum ÚVN, vynikající mezinárodně uznávaný chirurg, pedagog, vědec, člověk s velkým charakterem prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc. Na webu o tom informovala pražská Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN).

reklama

reklama

„Je to pro medicínu i naši nemocnici velká ztráta. Odešel vynikající chirurg a skvělý kolega, který zasvětil svůj profesní život medicíně a vědě. Bylo pro mě ctí s ním spolupracovat i být jeho přítelem. Vyjadřuji hlubokou soustrast jeho blízkým. Čest jeho památce," uvedl prof. Miroslav Zavoral, ředitel ÚVN. 

Po ukončení fakulty všeobecného lékařství v roce 1978 nastoupil jako interní aspirant na Chirurgickou kliniku Fakultní nemocnice na Vinohradech. V roce 1981 složil atestaci 1. stupně z chirurgie a v roce 1983 obhájil kandidátskou práci na 2. LF UK (Diagnostika a léčba krvácení do horní části trávicí trubice). 

V roce 1984 pracoval 4 měsíce na chirurgické klinice v Uppsale ve Švédsku, od roku 1984 do roku 1992 pracoval jako asistent kliniky. V roce 1986 složil atestaci 2. stupně z chirurgie. V průběhu 1986 až 1988 absolvoval několik krátkodobých studijních pobytů na onkologickém pracovišti v Berlíně – Buch. 

reklama

V roce 1991 absolvoval postgraduální chirurgickou školu v Hammersmith Hospital v Londýně. V roce 1992 habilitoval z chirurgie (Friedly surgery v léčbě choledocholitiázy) a do roku 1994 pracoval jako docent chirurgie na chirurgické klinice Fakultní nemocnice na Vinohradech (3. LF UK). 

V roce 1994 nastoupil na Kliniku kardiovaskulární a transplantační chirurgie IKEM a po absolvování čtyřměsíční stáže na Chirurgické klinice Virchow University v Berlíně zahájil program transplantace jater v IKEM. V roce 1997 a 1998 absolvoval měsíční studijní pobyty v Mt. Sinai Hospital v New Yorku a UCLA v Los Angeles a ve stejném roce založil Kliniku transplantační chirurgie IKEM, kde do roku 2004 pracoval jako její přednosta. 

Od roku 2004, kdy byl jmenován profesorem chirurgie na 2. LF UK v Praze, pracoval jako primář Chirurgického oddělení ÚVN a přednosta Chirurgické kliniky 2. LF UK a ÚVN. V roce 2007–8 byl 4 měsíce vedoucím lékařem 7. polní nemocnice v Kábulu. Od roku 2010 zastával funkci náměstka ředitele ÚVN pro vědu a výzkum.

Profesně se orientoval na gastroenterochirurgii, zejména na onkochirurgii jater, žlučových cest a slinivky břišní. Výzkum zaměřoval mj. např. na problematiku jaterních přenosů, jaterního selhání a použití bioreaktoru.

Byl členem, a mnohdy i šéfredaktorem, v redakčních radách tuzemských i zahraničních odborných časopisů a napsal více než 170 odborných prací a na domácím i zahraničním odborném fóru přednesl na 300 přednášek.

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz, ÚVN

Foto: ÚVN

reklama

reklama


reklama

reklama