Hlavička
03/04/2019

Babišův Bludný balvan za homeopatii. Ať si to lékaři a vědci vyříkají, vzkázal

Premiér Andrej Babiš se před rokem přiznal k tomu, že užívá „homeopatika na křivdu“. O rok později si za tenhle povedený výrok vyzvedl anticenu zlatý Bludný balvan. Po vysvětlení vědců prohlásil, že by si to měli „vyříkat“ s lékaři. Cenu si prý určitě někam vystaví.

reklama

reklama

Loni v březnu Andrej Babiš pronesl v pořadu Otázky Václava Moravce památnou větu, která se vzápětí stala terčem mnoha vtipů: „Víte co, já jsem byl teďka u mojí homeopatičky, aby mi dala nějaké pilulky. A víte o tom, že existuje homeopatikum na křivdu? To jsem ani nevěděl.“

Výrok měl i politický podtext, protože premiér Babiš jím reagoval na to, že ho slovenské soudy uznaly jako evidovaného agenta komunistické Státní bezpečnosti (StB). Další humorný podtext tomuto výroku, se kterým pak pracovaly sociální sítě, dodala zmínka o homeopatikách, umocněná navíc spojením s „křivdou“ jako diagnózou.


reklama

Babiš: Homeopatika jsem bral. Na křivdu. Je to pravda

Teď tyto tři věty dohnaly Andreje Babiše definitivně, když si za ně vyzvedl anticenu zlatý Bludný balvan. Premiér ho získal v kategorii družstev společně s několika dalšími politiky „za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“.

Na Facebooku to jeho PR tým komentoval těmito slovy: „Tak já mám cenu. Teda spíš anticenu. Ale je pěkná, zlatá, určitě si ji vystavím. Dneska ráno jsem měl totiž vzácnou návštěvu. Napochodovali ke mně zástupci Sisyfos – Český klub skeptiků, vedeni astrofyzikem Jiřím Grygarem, kteří mi přinesli zlatý Bludný Balvan.“

Výrok, za který cenu premiér dostal, sám nepopřel. „V pořadu Otázky Václava Moravce jsem kdysi řekl, že jsem užíval homeopatika na křivdu. A to je pravda. Nelhal jsem. Užíval. Poradili mi je lékaři,“ tvrdí dnes Andrej Babiš.


Ať si to vědci a lékaři vyříkají mezi sebou, vzkázal premiér

I když si premiér vyslechl důvody, proč cenu získal, přesto se k homeopatii přímo nevyjádřil. A ani k tomu, jestli v ni dál věří a dál užívá preparáty na křivdu. „No jenže tihle vědci tvrdí, že je to blábol a že jsou homeopatika k ničemu. No tak fajn. To si musí lékaři a vědci vyříkat mezi sebou,“ vyřešil dilema Andrej Babiš.

Byl jediný z oceněných politiků, kteří si cenu vyzvedli. „Já viděl pány rád. Zas tak moc cen nedostávám a ten balvan se mi vážně líbí,“ uvedl PR tým ANO na premiérově facebookovém profilu. 


Zlatý balvan za homeopatika, bazénovou chemii i mikrovlnky

Andrej Babiš získal cenu společně s Tomiem Okamurou, Věrou Adámkovou a několika dalšími politiky. Tomio Okamura se nominoval a umístil kvůli svým výrokům o opičím moru, který údajně dokonce už zabil jednu Češku. Okamura tak podporoval své protiimigrační postoje. „To, že nemoc lékaři neznají a vyskytuje se pouze v dětské hře, není podstatné. Důležité je vyvolávat paniku a strach. Takže sdílejte, než to smažou!!!“ vysmívají se skeptici Okamurovi. Do „dream teamu“ vedle šéfa SPD zařadili i jeho kolegu poslance Radka Kotena, který veřejnost varoval před mikrovlnkami, protože je to podle něj „stroj, který nás pomalu zabíjí“.

Lékařka a poslankyně za ANO Věra Adámková se do vítězného družstva dostala také kvůli podpoře homeopatie, když se na půdě sněmovny chlubila tím, že je certifikovaný homeopat. 

Klub Sisyfos k tomuto ocenění uvedl: „Pokud jste si mysleli, že čeští politici jsou lidé racionální a řídí se moderními ověřenými poznatky, tak na to raději zapomeňte, vypláchněte se bazénovou dezinfekcí, dejte si homeopatika na křivdu a bacha na mikrovlnky!“ Více v článku Bludné balvany: za homeopatii, hovory s vagínou i zaříkávání rakoviny.


David Garkisch

Foto: Facebook Andreje Babiše


reklama

reklama

reklama

reklama