Bludné balvany čínské medicíně, homeopatikům i boji proti očkování

Český klub skeptiků Sysifos vyhlásil nové držitele anticen Bludný balvan za přínos pseudovědám. „Ocenil“ bojovníky proti očkování, propagátora homeopatické léčby, šamanku vaginálního mapování i tým lobbistů, který v Česku prosazuje tzv. tradiční čínskou medicínu.

Letos se Bludné balvany udělovaly už po dvacáté. Proto Sysifos sáhl i k mimořádné ceně výročního diamantového Bludného balvanu. V kategorii družstev ho získal právě tým lobbistů za tzv. tradiční čínskou medicínu.

„Tradiční čínská medicína (TCM) je založena na původních šamanských léčebných praktikách Dálného východu a čínského lidového léčitelství, protřepaných a potencovaných později socialistickou indoktrinací. Pokud ji lidé požadují, není Sisyfos proti. Nechceme zakazovat alternativy, které sice alternativami moc nejsou, spíš slepými cestami, ale víme, že poptávka po tzv. alternativní medicíně tu vždy bude,“ objasňuje Sysifos svůj postoj.


Diamantový bludný balvan za čínskou medicínu

Vysvětluje ale zároveň, že čínská medicína proniká tam, kde dosud fungovala medicína postavená na důkazech. Sysifos upozorňuje například na Česko-čínské centrum ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (Plánovaná čínská klinika má potíže. Ministr ji chce vyhodit z nemocnice) a jako oceněné lobbisty vyjmenovává i někdejšího ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka nebo náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu. „Stalo se tak na doporučení výboru pro zdravotnictví v čele s Rostislavem Vyzulou, navzdory kritice ze strany České lékařské komory i České lékařské společnosti,“ doslova uvádí Sysifos.

Klub skeptiků nepřímo zmiňuje i prezidenta Miloše Zemana, který tzv. tradiční čínskou medicínu výslovně podpořil v česko-čínském memorandu v roce 2016. To pak mimo jiné vedlo k tomu, že se čínští léčitelé legislativně dostali mezi oficiální zdravotnické profese. Více například v článku Čínští léčitelé jako zdravotníci? Zrušte to, požadují v novele senátoři


Čínská medicína může ohrozit životy

Senát nakonec terapeuty čínské medicíny z lékařských řad dalším rozhodnutím vyškrtl (Senát napravuje chybu. Dal stop pronikání čínské medicíny do lékařství). Sysifos ale před podobnými snahami důrazně varuje. 

„Jejich motivem mohou být jak zištné zájmy, tak i čirý idealismus. Výsledek je ale stejný a nebezpečný − hlavně proto, že pokud TCM prolomí dveře do našeho zdravotnického systému, může odčerpávat prostředky na skutečně ověřenou léčbu a nakonec uškodí nejen naší touze po tom, abychom léčili racionálně a efektivně, ale hlavně ohrozí ve svém důsledku životy českých pacientů. Bude to též precedent pro legalizaci dalších typů alternativní medicíny,“ upozorňují skeptičtí vědci.


Bludné balvany za boj proti očkování

Výroční diamantový Bludný balvan v kategorii jednotlivců získala profesorka Anna Strunecká. Ta byla kdysi zaměstnána na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, která se od Strunecké později sama distancovala.

Sysifos Strunecké udělil Bludný balvan už před dvaceti lety při prvním ročníku soutěže a teď svoji volbu stvrdil podruhé. Mimo jiné i pro její pseudovědecké publikace, ve kterých mimo jiné kritizuje i očkování. „Typické je, že autorka proplétá odbornost s neprověřenými sděleními nebo s nábožensko-spirituálními představami a že strašívá veřejnost fiktivním nebezpečím, zvláště v oblasti zdraví. Dle našeho mínění tím znehodnocuje cenné stránky své práce,“ uvedl Sysifos.

Za boj proti očkování byl „oceněn“ i spolek Rozalio (Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování). „Protože jsme staromódní, oceňujeme toto vyvolávání strachu lepšími dezinformacemi o očkování zlatým Bludným balvanem,“ odůvodnil udělení ceny Sysifos.


Očkování, chemtrails, paraziti...

S bojem proti očkování okrajově souvisí i stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev pro web Medicelo.cz a Hanu Bláhovou, která jako příčinu nemocí spatřuje zamoření parazity. 

„Na webech hblahova.com a Medicelo.cz nalezneme pozoruhodnou změť iracionalit. Očkování je převážně špatné, chemtrails je zhouba lidstva. (...) Klíšťová encefalitida je vlastně celkem neškodná − na rozdíl od očkování proti ní, neboť to způsobuje přinejmenším artritidu, cukrovku a roztroušenou sklerózu. Zánětu mozkových blan se vyhnete nejlépe nechozením na slunce. Dále tu je zmatený článek o tzv. pomalých virech, což jsou retroviry, tedy vlastně jejich část zahrnující mimo jiné AIDS, spalničky a priony. A tak dále. Ani nemusíte být virolog, aby vás jaly pochybnosti,“ odůvodnil udělení ceny spolek Sysifos.


Balvan i děkanovi. Za homeopatii

Další oceněný laureát ceny pochází z akademických kruhů. Je jím děkan Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Miloslav Šoch. Bludný balvan získal za svoji patnáct let trvající podporu homeopatie. „Víru v ‚zázračné‘ účinky homeopatik mísí s vědeckou odborností. To je jádro naší kritiky. Je podivné, že odborné okolí tuto iracionální stránku jeho činnosti ‚nevidí‘ a nijak nereflektuje,“ uvedl k udělení ceny spolek Sysifos.

Bronzový balvan v kategorii jednotlivců získala „šamanka“ Petra Yamuna Wolf za „objevy ve vaginální a anální kartografii i v odposednutí a kleteb rušení“. 

David Garkisch

Foto: Flickr.com, CC BY 2.0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům