Hlavička
07/05/2020

Bylo to hodně dlouhých čtrnáct dnů, říká primář po vyléčení z nákazy

Neví, jestli se nakazil od svých pacientů, i když je to pravděpodobné. Ale měl štěstí, že u něj byl průběh nemoci covid-19 mírný. Přesto tato diagnóza zkomplikovala život jeho rodině i celé nemocnici. Jak to při nákaze lékaře vypadá, popsal primář nemocnice v Uherském Hradišti.

reklama

reklama

Za normálních okolností by zřejmě své vlastní zvýšené teplotě nevěnoval příliš velkou pozornost, ale v době sílící pandemie koronaviru se mu v hlavě rozsvítil alarm. „Hned jsem pomyslel na to, že bych mohl nakazit pacienty a kolegy z nemocnice. Zůstal jsem proto preventivně doma, nechal jsem si udělat odběr a za dva dny jsem se bohužel dozvěděl, že mám pozitivní test na koronavirus,“ líčí situaci z konce letošního března Pavel Zicháček, primář Neurologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice.


Nákaza primáře uzavřela část oddělení v nemocnici

reklama

Ambulantní i lůžková část jeho pracoviště pak musela být dočasně uzavřena. V karanténě zůstal čtrnáct dnů a spolu s ním i jeho žena s dcerou a dospělým synem . „Nikdo z nich neměl po celou dobu klinické příznaky onemocnění. I u mě byl průběh nemoci mírný, velmi se podobal chřipce. Kromě teplot v prvních dnech jsem vlastně po celou dobu neměl žádné potíže. Bylo to pro mě ale hodně dlouhých čtrnáct dnů,“ přiznává Pavel Zicháček, který se teprve na začátku letošního února ujal funkce primáře uherskohradišťského neurologického oddělení, na kterém do té doby působil jako zástupce primáře.

„Přebíral jsem oddělení ve složitém období. Situace se měnila velmi rychle, prakticky ze dne na den, a bylo třeba na změny v souvislosti s koronavirovou vlnou rychle reagovat. A do toho mé onemocnění, která vše zkomplikovalo ještě více,“ přemítá primář.


Jeden nemocný poslal do karantény skoro dvacet dalších zdravotníků

Ve chvíli, kdy se u něj onemocnění covid-19 potvrdilo, přijala Uherskohradišťská nemocnice nezbytná opatření a ve spolupráci s krajskými hygieniky poslala do karantény 5 lékařů a 14 zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků.

„U žádného z pacientů ani z mých kolegů s výjimkou jedné lékařky se naštěstí nákaza nepotvrdila. Já sám jsem se mohl nakazit  při vyšetřování pacientů covid pozitivních na infekčním oddělení, ale vzhledem k dlouhé inkubační době je samozřejmě možná nákaza i z jiného zdroje,“ říká Pavel Zicháček, který se i během svého nuceného pobytu v domácí karanténě snažil být nápomocný.

„Řešil jsem telefonicky některé věci na dálku, byl jsem v kontaktu s kolegy i s vedením nemocnice. Provoz neurologického oddělení jsme pak naštěstí mohli brzy obnovit a já jsem se po karanténě a dvou negativních testech mohl vrátit zpět do práce,“ popisuje primář.


Od okolí jsem slyšel jen slova podpory, říká primář po nákaze

Za celou dobu se prý nesetkal s žádnou negativní reakcí okolí v souvislosti se svým onemocněním. „Slyšel jsem pouze slova podpory, a to jak z nemocnice samotné, tak i od kolegů a známých, které jsem léta neviděl. Toho si velmi cením a je to pozitivní zkušenost, kterou si z těchto dnů pro sebe odnáším. A také jsem rád, že naše nemocnice i české zdravotnictví zvládlo celou situaci excelentně. Měli jsme v naší zemi ve srovnání s jinými štěstí, ale byli jsme i dobře připravení, a i díky tomu jsme tohle složité období zvládli velmi úspěšně,“ dodává Pavel Zicháček.


(gar)

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama