Obrázek
Obrázek
Rady a tipy -
22/09/2021

Černý kašel si snadno spletete s virózou. Pro děti může být smrtelný

Pertuse neboli černý či dávivý kašel hlásí návrat i v rámci Česka. Počty nakažených se zvyšují především vlivem nižší proočkovanosti dospělých. Za rok 2019 onemocnělo černým kašlem 1 347 pacientů. Dospělí fungují jako roznašeči, ve smrtelném nebezpečí jsou především děti. Účinnou ochranou je očkování.

reklama

reklama

V padesátých letech minulého století představoval černý kašel jedno z nejzávažnějších infekčních onemocnění, přicházejících cyklicky jednou za 4 až 7 let. Se zavedením povinného očkování v roce 1958 se jeho výskyt a smrtnost rapidně snížila a dlouhodobě se ji dařilo držet pod hranicí padesáti případů ročně. Od roku 1993 ovšem začal počet onemocnění opět narůstat – v roce 2019 evidoval Státní zdravotní ústav až 1 347 případů. Co stojí za návratem nemoci do Evropy?


Zdánlivá viróza

reklama

Černý kašel patří mezi onemocnění respiračního systému, která se typicky přenášejí kapénkovou infekcí – tedy například kašlem, ale také mluvením a líbáním. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí sedmi až jednadvaceti dnů. V prvním stádiu onemocnění nemá nemoc téměř žádné příznaky. Pacienti se tak mohou mylně domnívat, že jde o běžnou virózu či chřipku. Mnozí dospělí sice onemocnění prodělají bez komplikací, ale sami se stávají hrozbou pro své okolí - zejména děti. Ty jsou mnohem náchylnější k vážnějším průběhům nemoci a u neočkovaných mohou skončit i úmrtím.

Především u dětí totiž ve druhém stádiu nemoci dochází k intenzivním záchvatům dráždivého kašle, a to především v noci. Kašel doprovázejí sípavé nádechy – lidově známé též jako „kokrhání“. „Záchvaty u pacientů přetrvávají v řádu šesti až deseti týdnů. Jejich vlivem dochází k vyčerpání organismu, především pak dýchacích svalů, což může mít u nejmenších za následek mělké a zpomalené dýchání. Kašel může doprovázet také náhlé zvracení, nevolnost nebo cyanóza – tedy zbarvení kůže a sliznic domodra,“ vysvětluje Silvie Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.


Ochrana není celoživotní

Nejúčinnější ochranu proti černému kašli zajišťuje očkování. Takzvaná hexavakcína chrání vůči pertusi, ale také proti záškrtu, tetanu, dětské obrně, hemofilním infekcím a žloutence typu B. Vakcína se podává ve třech dávkách v prvních měsících života dítěte. První dávku mohou kojenci dostat už v 9. týdnu po narození, druhou dva měsíce po první dávce, třetí pak mezi 11. - 13. měsícem.

Podobně jako u mnohých dalších vakcín dochází časem k vyvanutí postvakcinační imunity, v důsledku čehož může člověk onemocnět už v horizontu 3 až 5 let po poslední dávce. „Množství ochranných protilátek v těle se časem snižuje. To platí jak pro jedince očkované v dětství, tak pro ty, kteří nemoc za svůj život již prodělali. Přestože u očkovaných jedinců bude průběh nemoci pravděpodobně vždy mnohem mírnější, nejde o úplnou ochranu před nákazou. U dospělých v pokročilejším věku nebo v rámci rizikových skupin se proto doporučuje přeočkování,“ říká Silvie Bajová.


Očkování během těhotenství a „cocoon“ strategie

Mezi dětmi jsou v největším nebezpečí novorozenci do čtyř až šesti měsíců života. Až v 67 % případů se kojenci pertusí nakazí od svých dospělých příbuzných, nejčastěji od matky (32 %). Ideální formou ochrany pro dítě i matku je očkování proti černému kašli v průběhu těhotenství. Obranné protilátky se placentárním přenosem dostávají k plodu, který tím získává imunitu. Vakcinace během těhotenství je statisticky účinnější a hladiny protilátek u novorozenců očkovaných touto formou jsou vyšší než u dětí očkovaných po porodu.

„Děťátko touto cestou získává především ochranu v prvních čtyřech měsících od narození, kdy jinak musí na klasickou vakcínu čekat. V takové situaci je vždy odkázáno na zodpovědnost rodičů a svého bezprostředního okolí,“ vysvětluje dětská lékařka Silvie Bajová a zdůrazňuje, že v rámci takzvané „cocoon“ strategie mohou rodiče podstoupit přeočkování proti pertusi kombinovanou vakcínou. Získají tím také prodlouženou imunitu vůči záškrtu a tetanu. „Cocoon“ strategie umožňuje snížit počet případů černého kašle u dětí do tří měsíců věku až o 70 %.


(gar)

Ilustrační foto: Pxfuel, CC0

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Rady a tipy -
10/04/2025

Jak minimalizovat zdravotní obtíže během cestování? I antibiotika mohou zvýšit riziko bakteriální nákazy

Obešlo se vaše cestování vždy bez zdravotních problémů? Zvláště když cestujete do exotičtějších oblastí? Až 87 procent cestovatelů zažívá nějaké zdravotní obtíže, ať už je to průjem, chřipka, nebo i závažnější infekce. Mnoho nemocí je přitom preventabilních. Jaké jsou nejčastější zdravotní obtíže cestovatelů? Jak se před cestou připravit a minimalizovat riziko nákazy? Kde je doporučeno očkování? A jak souvisí rezistence bakterií s cestováním? Tomu se věnovala pravidelná konference, tentokrát s názvem Cestovní medicína, která se konala 1. dubna v Domě lékařů pod hlavičkou České lékařské komory (ČLK).


reklama

reklama