Hlavička
Zprávy -
03/10/2024

České zdravotnictví není připraveno na další krize ani na stárnutí populace, ukazuje analýza

Český zdravotnický systém je na 10. místě zemí nejhůře připravených na stárnutí populace, možné další epidemie, nárůst chronických chorob a podobné výzvy. Vyplývá to z analýzy Healthcare Readiness Index (Indexu připravenosti zdravotnictví), která srovnává 27 evropských zemí. V kterých oblastech jsme nejslabší?

reklama

reklama

Na křehkost českého zdravotního systému se v posledních letech upozorňuje neustále. I přesto se ale mění jen málo, aby se zabránilo jeho zhroucení. Jeho zranitelnost potvrdila i nedávná analýza Indexu připravenosti zdravotnictví, podle které je český zdravotnický systém na 10. místě zemí nejhůře připravených na stárnutí populace, možné další epidemie, nárůst chronických chorob a podobné výzvy. Tu připravuje každoročně organizace Globsec, která porovnává připravenost systémů zdravotní péče ve všech evropských zemích.

Česká republika získala v indexu 2023 jen 55,7 bodu ze 100. Česko si meziročně pohoršilo o dva body, a ocitlo se tak na 10. pozici od konce z 27 států.

„Pokud se zaměříme na oblast střední a východní Evropy, nevede si ČR zas tak špatně – naopak společně se Slovinskem a Chorvatskem jsou na tom tyto státy nejlépe. Ani jedna země ale nedosahuje průměru EU. Bulharsko, Polsko a Lotyšsko se umístily na nejnižších příčkách, což zde ukazuje na přetrvávající problémy,“ komentuje Martin Smatana, autor indexu HRI. Studie vychází z 38 ukazatelů, jako jsou například výdaje zemí na prevenci, dostupnost zdravotní péče nebo užívání návykových látek.

reklama

Stárnutí populace a dostupnost zdravotní péče

Jednou z oblastí indexu je dostupnost zdravotní péče a stárnutí populace, které je na celém evropském kontinentu velkým tématem. A není se čemu divit. Predikce nejsou vůbec pozitivní. Podle projekce Českého statistického úřadu (ČSÚ) bude v příštích třiceti letech probíhat trvalý nárůst počtu obyvatel ve věku 65 a více let. Počet seniorů, který na počátku roku 2023 činil 2,2 milionu, se do konce 50. let vyšplhá na tři a čtvrt milionu.

„Demografický vývoj v příštích desetiletích bude charakterizovat nepřetržitá převaha zemřelých obyvatel nad počtem živě narozených dětí. Do konce roku 2050 klesne počet obyvatel Česka jen mírně, na necelých 10,69 milionu, nejvýraznější úbytky pak očekáváme v průběhu 60. let,“ upozornil k tehdejší predikci Marek Rojíček, předseda ČSÚ.

Naopak počet mladých lidí bude klesat. Největší úbytky obyvatel ve věku 15 až 64 let se očekávají na sklonku 30. let a v první polovině 40. let. Zatímco na počátku roku 2023 bylo v populaci Česka 6,9 milionu 15 až 64letých (63 % populace), na konci 50. let by jich mělo být již jen 6 milionů (57 % populace). Zastoupení dětské složky klesne v polovině století z 16 % na 13 %.

Otázkou pak je: „Jsme připraveni, abychom se o tak početnou část zranitelného obyvatelstva postarali, když bude potřeba?“ V době, až tu bude nejvíce seniorů, kteří budou potřebovat dlouhodobou ošetřovatelskou péči, tu bude nejméně produktivních lidí schopných pracovat, a to se samozřejmě týká i zdravotnictví a dostupnosti zdravotní péče.

Už dnes je pohled na průměrný věk lékařů a sester tristní. „U praktických lékařů pro děti a dorost je 50 % z nich v důchodovém věku, chirurgů je v důchodovém věku 50 %, podobně špatně je na tom vnitřní lékařství, alergologie a klinická imunologie, anesteziologie a intenzivní medicína, všeobecné praktické lékařství a patologie,“ varoval už dříve ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek s tím, že v současnosti je v důchodovém věku téměř 6000 sester pracujících v akutní lůžkové péči a více než 1700 sester zajišťujících komunitní ošetřovatelskou péči.

Sráží nás alkohol

Hlavním důvodem však, proč jsme v žebříčku dopadli tak špatně, je vysoká konzumace alkoholu. Společně s Rakušany a Rumuny jsme na třetím místě „největších alkoholiků“, což je teda mírný posun od roku 2022, kdy jsme byli na první místě odzadu.

V konzumaci ovoce a zeleniny jsou Češi na 9. nejhorším místě. Zlepšení zaznamenala Česká republika i v oblasti obezity. Jsme nyní 11. zemí s nejvíce obézními lidmi z 27 evropských zemí, což je oproti předchozímu roku zlepšení o jednu příčku.

První místo v žebříčku HRI obsadilo – stejně jako loni – Norsko se 73,1 body ze 100, premianty jsou také Nizozemsko a Švédsko. Na nejnižší pozici skončilo se 42,5 body Bulharsko.

Cesta v prevenci a výdajích na zdravotní péči

Co se týče našich největších slabin, tak podle odborníků je důležité se soustředit na prevenci a zlepšit postoj k výdajům na zdravotní péči.

„Data jasně ukazují, že ty země, které se nebojí investovat, jsou mnohem lépe připravené na budoucí výzvy. Musíme si uvědomit, že péče o zdraví není něco, co jen stojí peníze – je to investice, která se ve zdravé populaci mnohonásobně vyplatí. Čím jsou lidé zdravější, tím jsou i produktivnější, a podporují tak ekonomiku. Právě investice do zdravotnictví přinesou v budoucnu Evropě značné úspory,“ vysvětluje Jasper Kunow, generální ředitel pro střední Evropu a Portugalsko společnosti MSD.

„Jak vyplývá z HRI, většina zemí střední a východní Evropy vynakládá na prevenci pouze 3 % svého rozpočtu na zdravotní péči. Na očkování dokonce jen 0,5 %. Přitom očkování je efektivním nástrojem prevence více než 30 onemocnění,“ dodává Kunow, který byl na Globsecu jedním z účastníků panelu věnovanému právě zdravotnictví. 

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama