Hlavička
07/07/2018

Čeští lékaři mají na mistrovství stříbro! Turnaj poznamenali falešní doktoři

Nebylo to sice zlato, ale přesto je to mimořádný úspěch. Od té doby, co čeští lékaři hrají na mistrovství světa se svými kolegy, se střídají výhradně o zlaté a stříbrné medaile. Potvrdili to i letos v Praze. Turnaj přinesl také jedno překvapení – množství odhalených falešných lékařů.

reklama

reklama

Nevyšlo to. Česká fotbalová reprezentace lékařů dnes ve finále na mistrovství světa podlehla týmu Velké Británie 0:2. Rozhodující zápas se sehrál na Stadionu Evžena Rošického na Strahově a měl skutečně bouřlivou atmosféru, o kterou se postarali jak Češi, tak britští fanoušci.

První gól do české sítě padl už v desáté minutě a nepochybně to ovlivnilo celý zápas. „Jsem přesvědčen, že soupeř byl spíš šťastnější než lepší,“ řekl v rozhovoru pro Naše zdravotnictví manažer české reprezentace Martin Engel. 


reklama

Spanilá cesta Čechů turnaji: 36 zápasů a jen tři prohry

„Rozhodlo to, že dali první gól, pak mohli hrát zodpovědně defenzivu, my jsme to trošku otevřeli a z toho pak vyplynul i ten druhý gól,“ zhodnotil zápas Martin Engel. Češi se tak mohou těšit „jen“ ze stříbrné medaile, přestože pomýšleli na to, že se stanou mistry počtvrté v řadě, a navíc v domácím prostředí. Letos totiž poprvé mistrovství světa lékařů ve fotbale hostilo Česko v Praze.

Postup mezi 22 týmy z pěti kontinentů až do finále je přesto úctyhodný. A dokládá to i další statistika. Za šest let Češi odehráli na těchto mistrovstvích 36 zápasů. Z toho prohráli jen tři utkání, to poslední právě dnes. I přes nepochybné zklamání to čeští lékaři oslavili jako úspěch a pak se na hřišti přátelsky promíchaní (viz foto) vyfotili s vítězným týmem Velké Británie.

Slavnostní vyhlášení výsledků a zakončení šampionátu se odehraje dnes večer na pražském Žofíně. Napřesrok se mistrovství koná v Mexiku.


Změní odhalené podvody s falešnými doktory pravidla?

Co Češi zvládli rozhodně na zlato, byla organizace turnaje a zázemí pro hráče i zápasy a také doprovodná lékařská konference o sportu. V rozhovoru (viz níže) ale manažer české reprezentace Martin Engel zmiňuje i překvapivé nepříjemnosti spojené s podvody některých národních týmů.

Turnaj lékařů je specifický v tom, že občas musí někteří vybraní hráči o přestávce nebo po zápase prokázat, že patří skutečně mezi lékaře a nejsou jen najatí šikovní fotbalisté. Ověřuje se to několika jednoduchými dotazy z lékařské profese.

O podvodu jsme informovali už v článku Falešní lékaři na mistrovství světa? Uzbekistán neprošel testem. Jenže další testy pak odhalily falešné lékaře také například v národních týmech Ruska nebo Maďarska.

Podle Martina Engela jsou podvody cílené a tak rozsáhlé, že musí vést ke změně soutěžních pravidel. On sám při testu odhalil ruského fotbalistu, který „nikdy neviděl univerzitu zevnitř, neuměl jediné latinské slovo a o lidském těle nevěděl vůbec nic“. Více v následujícím rozhovoru.


Jste zklamaní, že to není zlato?

Ale tak určitě. Je to sice sport, ale když vyhrajete třikrát za sebou v zahraničí, tak by člověk čekal, že doma by se to zlato mohlo zase podařit. Ale já jsem přesvědčen, že soupeř byl spíš šťastnější než lepší. 

Jaký byl tedy podle vás ten zápas?

Byl vyrovnaný. Podle mého soudu rozhodlo to, že dali první gól, pak mohli hrát zodpovědně defenzivu, my jsme to trošku otevřeli a z toho pak vyplynul i ten druhý gól. 

Byla od počátku Velká Británie obávaným týmem?

Určitě. Tady se prezentovali velmi dobře a počítali jsme s tím, že se dostanou do toho pavouka zápasů hodně vysoko. Takže žádné překvapení.

Odhadl byste takový výsledek na začátku šampionátu? Odpovídá umístění týmů jejich kvalitě a síle?

Já myslím, že jo. Ale k tomu si musíme říct, že i když se hraje mistrovství světa každý rok, někdy se ta sestava různých mužstev mění a nikde není napsáno, že když jste jednou desátý, příště to musí být podobné. Oni to omladí, chytře doplní a v tu ránu jsou někde jinde. Ale myslím si, že kvalitou týmů to umístění odpovídalo a bylo to důstojné finále.

Jak hodnotíte výkon naší reprezentace?

Bojovali ze všech sil. Neměli jsme to štěstíčko. Byl to už náš 36. zápas na mistrovstvích a teprve třetí prohra, takže výsledky jsou jistě fenomenální a neopakovatelné. Ale před dneškem jsme si to štěstíčko už asi vybrali.

A co šampionát celkově?

Kvalita hry je dobrá. Co nás velmi mrzí, je to, u kolika mužstev se našli falešní doktoři. Byla tady spousta kontumací a na tom turnaji to nechalo kaňku. My jsme jinak jako organizátoři udělali všechno pro to, aby se tu týmům líbilo  od autobusů přes drahý hotel až po hřiště. Měli jsme i podporu fotbalové asociace, všechno bylo jinak důstojné a super.

A atmosféra turnaje?

Atmosféra byla fajn a na úrovni. S naší reprezentací jsem už zažil tři finále vyhraná a tři prohraná a myslím, že tohle patřilo k těm nejlepším.

Táhlo vás k úspěchu i domácí prostředí?

No, na jedné straně nás táhlo, na druhé škrtilo.

Vraťme se ještě k těm diskvalifikacím. Kdo všechno to zkoušel s falešnými doktory?

Uzbekistán, Rusko, Maďarsko a bylo jich ještě víc. Je otázkou, kdo jim zfalšoval diplomy. Jsem přesvědčený, že to bylo udělané cíleně. Já jsem třeba zkoušel toho Rusa a ten nevěděl o lidském těle vůbec nic. A nikdo mě nepřesvědčí, že on ze své vlastní iniciativy získal diplom, aby tady mohl hrát. Oni prostě potřebovali fotbalistu, tak si to zařídili. Tvrdili, že univerzitu absolvoval v Sankt-Petěrburgu, ale on určitě nikdy neviděl univerzitu zevnitř. Neuměl jediné latinské slovo a o těle nevěděl vůbec nic.

To se stalo poprvé v historii mistrovství?

Tak náznaky byly, ale tentokrát jsme asi kladli větší důraz na to přezkušování než dříve. Je potřeba si říct, že pravidla dosud počítala jen s tím, že musíte mít pas a lékařský diplom, abyste byl identifikovatelný, a pak se udělalo přezkoušení u dvou hráčů. V pravidlech není nic o tom, že by se měl přezkoušet celý tým, ani nic o hromadných diskvalifikacích celých týmů. Budou se muset udělat nová pravidla, protože některá mužstva už je předběhla nebo si našla cestu, jak je obejít. To mistrovství bylo od začátku pro fér lidi  máte prostě diplom, jste doktor. Nikdo nepředpokládal, že by znalost nesouhlasila s tím papírem. Tady u nás to chápeme od kauzy plzeňských práv, takže se člověk nemůže tvářit, že je to něco nového.

Jaká jsou ta dosavadní pravidla, pokud objevíte falešného doktora?

Ten výsledek se kontumuje a ten hráč už nesmí dál hrát. Ale není tam další trest, že byste je mohl třeba poslat domů. Tím by se narušilo zase pět dalších soupeřů, se kterými měli hrát. Ale už se tady stalo, že proti Rusku nechtěli nastoupit, takže ten zápas byl fraška. Škoda, ale za to jako organizátoři nemůžeme.

Letos mistrovství poprvé hostili Češi. Povedlo se to?

Rozhodně, včetně toho doprovodného odborného programu. Všechno bylo na velmi dobré a důstojné úrovni.

Takže organizace byla na zlato?

Jasně, aspoň v tomhle jsme si zlatou určitě zasloužili.

Jste už roky mimořádně úspěšní i letošní stříbro se za úspěch rozhodně dá považovat. Přitom ale nemáte zase až tak velký základní kádr lékařů-fotbalistů, ze kterého vybíráte reprezentanty...

Náš tým je celkem přiměřeně silný a vždycky se za ten rok jeden dva hráči obmění. Buď jsou zranění, nebo přijde někdo mladší a mužstvo tak okysličí.

Myslíte, že jich teď přibude? A nabíráte vůbec nové hráče?

Rozhodně. Pokud tu budou kvalitní zájemci, tak u nás mají dveře otevřené. 

Co čeká reprezentaci teď po mistrovství?

Odpočinek.


David Garkisch

Foto: David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama