Chraptíte, knedlík v krku? Hlas odhalí rakovinu i nákazu z orálního sexu

Dokud o hlas nepřijdeme, asi úplně nedokážeme docenit, co pro nás znamená. Právě to má připomenout dnešní Světový den hlasu. Jeho smyslem je také upozornit na prevenci. Hlas totiž může prozradit i vážnou nemoc a včasná návštěva lékaře pak zachrání život.

Světový den hlasu byl poprvé vyhlášen v Brazílii v roce 1999 a od roku 2003 se připomíná už celosvětově. Vždy připadá na 16. dubna a jeho součástí bývají i preventivní vyšetření hlasu a hlasového ústrojí a kampaně za lepší informovanost veřejnosti.


Kdy k lékaři? Pomůže jednoduchá poučka

Každý někdy chraptíme, máme kašel a unavený vyšeptalý hlas. Od jaké hranice je ale třeba zpozornět? Lékaři mají jednoduchou poučku - pokud váš chrapot trvá déle než tři týdny. V takovou chvíli už neváhejte a vyhledejte lékaře. Prohlédne vás i praktik, ale pravděpodobně  vás čeká ještě návštěva ambulance ORL a specialisty – laryngologa či foniatra.

Delší chrapot nebo změna hlasu můžou mít mnoho příčin. Od lehčích, až po velmi vážné, kdy jde skutečně o život. O štěstí budete asi mluvit, pokud se ukáže, že horší hlas způsobuje třeba refluxní choroba žaludku. O smůle, když laryngolog zjistí rakovinu. Její včasné odhalení ovšem dává šanci na úplné vyléčení s minimálními dopady.


Hlasivky může ohrozit i orální sex

Co je refluxní choroba žaludku? Při ní správně nefunguje svěrač mezi jícnem a žaludkem. Kyselý obsah žaludku se pak vrací do dýchacích cest. Proto některé lidi pálí žáha, u jiných se to naopak může projevit kašlem, chrapotem a změnou hlasu.

Hlas může ohrozit i orální sex, přesněji virus známý jako lidský papilomavirus. Jde o nemoc šířenou pohlavním stykem, která napadá obvykle genitálie. Vytváří ložiska obtížně léčitelných bradaviček a může způsobovat i rakovinu děložního čípku.

Při orálním sexu se ale papilomavirus může dostat do krku, kde pak způsobí tzv. papilomatózu hrtanu. Výrůstky pak zhorší zrak a pacienti při tom mají pocit překážky v krku. Nutný je pak operační zákrok - a to bohužeI i opakovaně, protože někdy se výrůstky ukážou znovu. 


Pozor na křik. Namožené hlasivky nechte odpočinout

Obecně by lidé měli vědět, jak o hlas pečovat nebo alespoň jak mu neškodit. Do druhé kategorie jednoznačně spadá kouření, alkohol, ale třeba i káva. Ublížit hlasivkám ale pochopitelně může i hlasitý křik, typicky třeba při fandění a skandování.

Podobný efekt ale má i návštěva hlučných party nebo koncertů. Lidé v takovém případě při hovoru musí křičet a na svých hlasivkách to záhy mohou poznat. Namoženým hlasivkám pak nejlépe pomůžete tím, že jim dáte nějaký den klid.

David Garkisch

Foto: pxhere, CC 00


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Varující průzkum: Skoro polovina dětí ve škole ne vždy používá mýdlo

Co s pozitivním testem? Záchranku nevolejte zbytečně, ani nic neutajujte

Jak zachránit tonoucího? Zvládli byste první pomoc? Co dělat a nedělat