Hlavička
Zprávy -
05/10/2022

Chřipce ročně v Česku podlehne 1500 osob. Vhodný čas pro očkování rizikových skupin je právě teď

Bolest v krku, suchý kašel, únava, horečka, rýma, bolest svalů a končetin. To jsou jen některé z příznaků, které chřipku provází. Na první pohled ne moc nebezpečné onemocnění. Ročně se jím nakazí zhruba 10 procent dospělých a až 30 procent dětí. Chřipka bez větších komplikací trvá asi jeden až dva týdny. Může se ale zkomplikovat, nastat zápal plic a postižení srdce. Jen v Česku jí dle statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ročně nakonec podlehne 1500 osob, v letech horší epidemie dokonce až 5000.

reklama

reklama

Mezi rizikové skupiny patří starší osoby a lidé trpící chronickými onemocněními. Vyšší ochranu přitom přináší očkování, které je nejvhodnější aplikovat od října do prosince. V loňském roce se nechalo proti chřipce naočkovat 23 procent lidí nad 65 let, což je proti západní Evropě asi třetina. Z celé populace je pak každoročně naočkováno šest procent lidí.

„Není to ale o tom, že by praktičtí lékaři nechtěli očkovat, že by neměli kapacity, je to prostě o tom, že česká veřejnost z nějakého důvodu nemá k očkování proti chřipce kladný vztah. Důkazem je proočkovanost zdravotnického personálu, která je také dramaticky nižší než v ostatních zemích. To znamená, že bychom měli pátrat po příčině a snažit se ji odstranit,“ uvedl na tiskové konferenci předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Chřipka je také ekonomický problém. Model Institutu pro zdravotní ekonomiku říká, že pokud by se proočkovanost dostala na doporučenou úroveň 75 procent u rizikové populace, tak by bylo možné zabránit 2 tisícům úmrtí ročně a desítkám tisíc hospitalizací. Pokud by byla proočkovanost alespoň 25 procent u rizikové populace, tak by zdravotní pojišťovny ušetřily za jednu sezónu přes 200 milionů korun na svých nákladech, které vynakládají na léčbu chřipky. 

reklama

„Pokud bychom se hypoteticky dostali u nerizikové pracující populace na 50procentní proočkovanost, tak bychom dokázali zabránit 260 tisícům případům chřipky a mnoha dnům pracovní neschopnosti, jejíž náklady nesou zejména zaměstnavatelé. To, co by zaměstnavatelé a zaměstnanci ušetřili na ztrátě pracovního výkonu, by se pohybovalo kolem 2 miliard korun,“ uvedl Tomáš Doležal, ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku. 

I proto SZÚ ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví spustil kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí o chřipce a zájem o očkování. Všechny potřebné informace mohou zájemci zjistit na novém webu www.ockovani-chripka.cz.

„Právě teď je ten nejvhodnější čas, kdy se jít nechat naočkovat, a to jak proti chřipce, tak proti onemocnění COVID-19, protože začíná sezóna respiračních onemocnění,“ apeluje náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. „Očkování proti chřipce je sice dobrovolné, ale zachraňuje životy,“ dodal.

Vakcíny se mění každý rok

Vir se každý rok mírně mění a tomu se snaží přizpůsobit i vakcíny. Oproti minulému roku se letos mění dva ze čtyř kmenů, které vakcína proti chřipce obsahuje, aktualizace se týká viru chřipky typu A/H3N2 a viru chřipky typu B/Victoria. 

Podle vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jana Kynčla je proto důležité se nechat naočkovat každý rok, a to i z toho důvodu, že ochrana po očkování slábne zhruba o sedm až deset procent každý měsíc. Nejvyšší počet případů chřipky se objevuje před Vánocemi a pak mezi lednem a březnem. 

„Chřipka postihuje všechny věkové skupiny populace a její průběh je značně variabilní od mírného až po smrtící. Závažně probíhající onemocnění se může vyskytnout nejen u chronicky nemocných osob a seniorů, ale i u zdravých dětí nebo dospělých. Nejdůležitější metodou prevence chřipky a jejích komplikací je očkování. Bohužel proočkovanost u nás není dobrá a je 2 až 3krát nižší v porovnání se západními zeměmi,“ uvedl Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu a zástupce České republiky v evropské síti pro chřipku a doplnil:

„Zkušenosti z jižní polokoule mohou naznačit, jaký průběh by mohla mít chřipková sezóna letos u nás. Ačkoliv byla chřipka dva roky v pozadí, u protinožců se letos na jaře vrátila v plné síle.“ 

Podle průzkumu České lékárnické komory (ČLnK) zvažuje v letošním roce očkování proti chřipce asi 20 procent lidí, z toho jsou tři procenta těch, kteří se nechají naočkovat poprvé. 

„Mezi neočkovanými uvažují o očkování jen necelá 3 procenta dotazovaných. Jako důvod neočkovaní uvádí, že nemívají chřipku, mají nedůvěru v očkování a také, že nepatří mezi rizikové skupiny. Lékárníci budou stejně jako během covidové pandemie i v případě chřipky edukovat své pacienty o rizicích tohoto onemocnění a preventivních opatřeních, včetně očkování,“ uvedl Martin Kopecký, viceprezident ČLnK. 

Covid chřipku zastínil

Chřipka se šíří hlavně kapénkovou infekcí a je velmi nakažlivá. Inkubační doba je několik hodin až pět dní. Stačí blízký kontakt s kašlajícím nemocným přibližně do jednoho metru. Virus přežívá v prostředí až 14 dní, proto je možné se nakazit z kontaminovaných předmětů v MHD nebo podáním ruky. Mikroorganismy se pak dostanou do těla nejčastěji přes nosohltan a oční spojivky. 

V posledních letech se kvůli protiepidemickým opatřením proti covidu chřipka v podstatě nevyskytovala. Což může znamenat vyšší výskyt v letošním a příštím roce, protože hladina protilátek z předchozích kontaktů s virem bude podle Jana Kynčla ze SZÚ nižší.
Očkovat proti chřipce se dá společně s očkováním proti covidu-19. Vakcíny jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění lidem nad 65 let, některým chronicky nemocným a od letošního roku nově zdravotníkům. 

„Připomínám, že do kategorie plně hrazeného očkování proti chřipce nově od ledna letošního roku spadají i zdravotníci a další odborní pracovníci ve zdravotnictví. Mezi pojištěnci, kteří mají očkování proti chřipce hrazené, evidujeme rostoucí zájem. V roce 2012 jsme proplatili očkování za zhruba 270 tisíc takových klientů a v loňském roce, tedy po deseti letech, to bylo již 390 tisíc klientů, což je nárůst o více než 40 procent,“ doplnila tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Vakcín by mělo být dostatek. „Výrobci v letošním roce dodají na český trh přes milion dávek vakcín proti chřipce,“ informoval ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel. 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama