Na severu Moravy se spouští revolta lékařů, která může ohrozit chod krajských nemocnic. Jejich stav je ovšem i bez toho tak tristní, že jsou mnohá oddělení na hranici uzavření už teď. Chybí lékaři a ti zbývající jsou přetížení nad hranici, kterou povoluje zákon, ukazuje analýza.
reklama
reklama
Jako příklad posloužila situace na internách krajských nemocnic v Havířově a v Karviné. V prvně jmenované slouží na interně pouze čtyři kmenoví lékaři a několik externistů. V Karviné je to pak podle analýzy lékařských odborů skoro stejně – několik externistů a čtyři kmenoví lékaři. Z toho jsou dvě Ukrajinky, přičemž jedna z nich nemá aprobaci.
„Personální stav je v některých z těchto nemocnic doslova tristní,“ komentuje to Karel Volný, krajský koordinátor lékařských odborů Moravskoslezského kraje. Právě Lékařský odborový klub (LOK-SČL) tuto analýzu zpracoval ve spolupráci se svými lékaři v krajských nemocnicích.
reklama
Zákoníku práce vyhovuje jediná interna v kraji
Vyplývají z ní i další údaje. „Jediné oddělení, které vyhoví zákoníku práce s dodržením 416 hodin přesčasů ročně v těchto nemocnicích, je interní oddělení ve Frýdku-Místku s 44 lékaři střídajícími se ve službách akutní nepřetržité péče,“ tvrdí analýza.
Vzhledem k tomu, že zahrnuje všechny krajské nemocnice v Havířově, Karviné, Orlové, Třinci, Frýdku-Místku, Krnově a Opavě, je to podle lékařských odborů alarmující. „K této situaci nemuselo dojít, kdyby jen částečně byla vyslyšena a nebyla ignorována varování a návrhy řešení směrem k politikům za posledních už asi dvacet let,“ komentoval to lékař a krajský koordinátor odborů Karel Volný. Více v článku Přes tisíc hodin přesčasů. Je to jako dvě zaměstnání, říkají přetížení lékaři.
Lékaři: Radnice se o nemocnice zajímají
Analýzu lékaři už loni v prosinci představili krajské zdravotní komisi a hejtmanovi Moravskoslezského kraje. Právě s krajem teď lékařské odbory vedou vyjednávání o desetiprocentním navýšení platů lékařů v nemocnicích z rozpočtu kraje. O protestu jsme psali v textu Lékaři: Za utajováním přesčasů jsou triky, obcházejí zákon. Končíme s tím.
Tento týden se se stejnou analýzou seznámil magistrát Frýdku-Místku, jehož obyvatel se situace bezprostředně dotýká. Setkání úředníků s lékaři zaštítil dokonce primátor Michal Pobucký. „Zdá se, že radnice měst zajímá stav nemocnic víc než kraj, kterému stejné nemocnice patří,“ ocenil přístup magistrátu i primátora Frýdku-Místku koordinátor lékařských odborů v Moravskoslezském kraji Karel Volný.
Spor s krajem o platy i přesčasy
Lékaři v krajských nemocnicích na severu Moravy trvají na vládou přislíbeném zvýšení platů o deset procent. Protože to vláda a Ministerstvo zdravotnictví odmítly, lékaři krajských nemocnic žádají, aby jim platy dorovnal krajský úřad, který jejich nemocnice vede a financuje.
Revoltující lékaři chtějí dodržovat zákoník práce a vypovídat nezákonné přesčasy. Od února proto začnou počítat své přesčasy podle reálně odsloužených hodin. Od března pak hrozí, že všechny přesčasy nad zákonem povolených 150 hodin ročně začnou úplně odmítat.
V havířovské nemocnici ovšem lékaři protest už urychlili a několik desítek jich už teď odmítlo sloužit nad zákonem povolený limit 150 hodin přesčasů ročně. Bez souhlasu zaměstnance mu totiž smí zaměstnavatel podle zákoníku práce nařídit právě jen 150 hodin přesčasů za rok. Pokud zaměstnanec souhlasí s přesčasy i nad tento limit, může jich mít ročně „jen“ 416. Nad tuto hranici zákoník práce nepřipouští už ani hodinu. Více v článku V Havířově už desítky lékařů končí s přesčasy. Chtějí lepší podmínky i platy.
David Garkisch
Foto: LOK-ČSL, Pixabay.com, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama