Hlavička
Rozhovory -
12/05/2020

"Dáma s lampičkou" změnila celé lékařství. Je symbolem sester

Jméno Florence Nightingalové není lidem příliš známé, ale přesto jí dnes všichni vděčíme za to, jak vypadá a funguje zdravotnictví po celém světě. Způsobila v něm revoluci a zachránila tisíce životů. Stala se vzorem všem zdravotním sestrám, ale i zakladateli Červeného kříže.

reklama

reklama

Přesně před 200 lety se narodila budoucí britská ošetřovatelka Florence Nightingalová (1820 - 1910). Už půl století se tento den po celém světě slaví jako Mezinárodní den zdravotních sester. Není to náhodou - Florence Nightingalová v úděsných válečných podmínkách založila moderní ošetřovatelství. V církvi by, jen s mírnou nadsázkou, už zřejmě byla prohlášena za svatou a za patronku zdravotních sester. Tou ale i tak je...

 

Vyplatí se počítat i mrtvé, dokázala sestra

reklama

Patrně největší okamžik v životě Florence Nightingalové přišel v době krvavé krymské války v polovině devatenáctého století. Trvala tři roky a stejně jako v současnosti ji na Krymu vyvolalo Rusko a nakonec ji také (proti Osmanské říši, Francii, Británii a Sardinskému království) prohrálo. Nightingalová v této válce ovšem \""vyhrála\"". Mezi potoky krve ukázala světu, jak má vypadat moderní zdravotnictví, ošetřovatelství a péče o pacienty.

Tohle všechno ale nenápadně začalo už v jejím dětství. A stála za tím zprvu její vášeň pro matematiku a statistiku. Jako dítě například sbírala mušle, na rozdíl od jiných dětí si o nich však vedla seznam a podrobné tabulky.

Možná právě tato zkušenost ji vedla k revoluční změně systému zdravotnictví. Když se v posledním roce války 1856 dostala do britské vojenské nemocnice, byla už školenou zdravotní sestrou. Zděsil ji nejen stav nemocnice, ale i nedostatek záznamů o pacientech nebo jejich úmrtích.  Zjistila, že nelze dohledat ani přesný počet úmrtí, natož jejich přesné příčiny. Florence Nightingalová to změnila a začala všechno pečlivě zaznamenávat. Dnes fungují standardy podobné jejím například při mezinárodní klasifikaci nemocí.

 

Sedm mrtvých vojáků na nemoc proti jednomu v boji

Jenže Florence Nightingalová dokázala mnohem víc. Její statistiky ukázaly, že vojáci umírali sedmkrát častěji na různé nemoci než na následky boje. A to především kvůli stavu tehdejšího zdravotnictví a nemocniční péče. Dosud po ošetření vojáci leželi často nazí na holé zemi, jídlo měli jen jednou denně a jedli rukama. Opatření Florence Nightingalové snížila úmrtnost vojáků ze 42 procent na pouhá dvě. 

Těžko si představit, co tehdy vnitřně zažívala, předvedla ovšem impozantní výkon. Na frontu přijela s pouhými 38 zdravotními sestrami, aby pomáhala zraněným vojákům. Britové na tom byli v zajištění raněných špatně - chyběly jim léky i personál. Ale Florence Nightingalová to se svými sestrami zvládla. Právě ve vojenské nemocnici získala od vojáků láskyplnou přezdívku \""dáma s lampičkou\"", protože právě s malou lampičkou chodila jejich stav kontrolovat i ve tmě a v noci.

V některých dnech čtyřicet sester zaměstnaných i ošetřováním, vařilo až pro čtyři tisíce vojáků. U vojáků nešlo jen o zranění. Kvůli katastrofálním hygienickým podmínkám jich celkově stovky tisíc zemřely na choleru, tyfus nebo krvavé průjmy.

 

Lepší péče, hygiena, jídlo, větrání, světlo a navrch příbor

Když se Florence Nightingalová vrátila z války, tak jako u vojáků zavedla nová pravidla i v péči o civilisty. Šlo o zlepšení zdravotní péče a hygieny, výměnu ložního prádla, lepší osvětlení, větrání, zdravější stravu i používání lžic nebo příborů. Totéž pak vyučovala ve své zdravotnické škole pro sestry, která byla první ve Velké Británii. 

Největší poklonu jí složil spoluzakladatel Červeného kříže Jean Henri Dunant, když prohlásil: \""Sice jsem zakladatelem Červeného kříže a tvůrcem Ženevské konvence, ale o úctu, která se mi dostala, se dělím s jednou anglickou dámou. To, co mě přimělo jet během války do Itálie a bitevní pole u Solferina a pomáhat, byl ten velký vzor, který nám Florence na Krymu dala.\"" Více například v článku Den veteránů: Mysleme i na lékaře v poli, posunují medicínu vpřed

 

Mít obličej Florence Nightingalové...

Mezinárodní den zdravotních sester a zároveň památku Florence Nightingalové, od jejíhož narození právě uplynulo 200 let, oslavují zdravotníci po celém světě. Více třeba v článku Zvony a sirény po celém Česku poděkovaly sestrám a zdravotníkům. Její připomínka, která datovala svátek sester, je dnes i oslavou těch, co potlačují celosvětovou pandemii nového koronaviru.

Zajímavým způsobem to ukázal například britsko-izraelský umělec Ron Arad. Navrhl a ve spolupráci s nadací vyrobil pro zdravotníky roušky podle fotografie Florence Nightingalové. Nosí je přední světoví lékaři a polovinu jejich obličeje tak tvoří úsměv průkopnice moderního zdravotnictví a ošetřovatelství, \""první\"" zdravotní sestry mezi všemi, Florence Nightingalové.

 

David Garkisch

 

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Rozhovory -
27/03/2024

I malé zlepšení klinického stavu pacienta s pokročilou fází rakoviny je velmi obohacující, říká vědkyně Palová Jelínková

Uběhlo pět let a nový lék se konečně dostal k pacientovi s pokročilým nádorem, který už nemá jinou možnost léčby. Dostal možnost účastnit se první fáze klinické studie. Jeho imunitní systém už je velmi oslabený. Někteří pacienti na léčbu reagují pozitivně, nádor se hodně zmenší nebo skoro zmizí a život se zlepší a prodlouží. U takto pokročilých pacientů je úplné vyléčení spíše raritou. Někteří na léčbu vůbec nezareagují. I malé prodloužení života ale dává Lence Palové Jelínkové, ředitelce translační vědy ze společnosti SOTIO, impuls, že práce ve vývoji takových léků má smysl a že má smysl pokračovat, i když celý proces provází i nezdary.


reklama

reklama