Hlavička
06/08/2021

Delta mutace už v Česku dominuje. Vir ale naráží na hradbu očkování

U devíti z deseti nových případů covidu v Česku je podezření, že jde o mutaci delta. Ta tak už téměř zcela vytlačila původně převládající alfa mutaci, která dosud stála za nejvíce obětmi i nakaženými. Ve dvou vzorcích se už dokonce objevila pokročilejší delta plus, dosud nepříliš prozkoumaná, přesto varovná mutace.

reklama

reklama

Tyto údaje vycházejí z informace Státního zdravotního ústavu o vývoji epidemie za poslední dva týdny. Vyplývají z ní ovšem také dobré zprávy – i když je delta považována za nebezpečnou a virulentnější mutaci, přesto se teď v Česku daří držet počty nakažených poměrně nízko. Virus naráží na ochranu očkováním.


Ještě nejsme v sezóně respiračních nemocí

reklama

O tom, že očkování začíná společně s částečným promořením populace zabírat, mluví i tisková zpráva Státního zdravotního ústavu (SZU) hned ve svém úvodu: „Relativně malý počet pozitivních detekcí viru při současné dominanci varianty delta lze přisoudit i účinnosti vakcinace a také přetrvávající imunitě těch, kteří covid-19 prodělali.“

Jistý vliv může mít i to, že dosud nejsme v sezóně respiračních nemocí. „Z vývoje lze soudit, že možný nárůst počtu nakažených kvůli variantě delta v České republice prozatím účinně brzdí proočkovanost obyvatel. K zatím stabilní situaci přičtěme i fakt, že v rámci předchozích vln epidemie bylo pozitivně detekováno či onemocnělo více než 15 procent obyvatel, roli jistě hraje i to, že zatím není sezóna respiračních onemocnění,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.


11 nakažených na 100 tisíc lidí

Už od začátku července v Česku platí povinnost diskriminačního PCR testu, což znamená, že je každý pozitivní vzorek dál vyšetřován na konkrétní mutaci. Právě z těchto údajů SZU vychází a konstatuje, že za poslední červencový týden laboratoře tímto způsobem vyšetřily celkem 2 312 vzorků. Podezření na detekci varianty delta se ukázalo u více než 90 procent vyšetřených vzorků.

Že se epidemická situace zlepšila, dokládají i statistiky ministerstva zdravotnictví, podle kterých je za poslední týden 11 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. To je oproti jarním číslům obrovský pokles. Některé laboratoře ve sledovaném období dokonce nenašly žádný pozitivní vzorek, tedy neodhalily žádného nemocného mezi testovanými.


Hrozba tu stále je. Skrývá se v deltě plus?

Varující je naopak informace, že ze 189 pozitivních vzorků, které prošly v červenci podrobnou sekvenací, se u dvou prokázala varianta delta plus (AY.1). Tato mutace zatím není tak dobře prozkoumaná, jako její předchůdci. Objevila se v březnu v Evropě, ale rychle se teď šíří hlavně v Indii. Minulý měsíc o ní indické ministerstvo zdravotnictví prohlásilo, že je delta plus přenosnější, protože se tento virus lépe váže na plicní buňky. Mohl by podle indických expertů být i odolnější vůči léčbě a protilátkám v těle, nicméně výzkum této mutace stále pokračuje.

„Je stále dobré si připomínat, že šíření viru může bránit každý z nás svým zodpovědným přístupem. Na podzim nás čeká sezóna respiračních onemocnění a proto je i nadále zásadní dodržování všech aktuálně platných hygienických pravidel, nepodcenění kontrolních testů, a pokud to situace vyžaduje i řádné dodržení karantény při návratu z dovolených. Důležité je očkování proti COVID-19, ale nezapomeňme ani na blížící se období očkování proti chřipce,“ dodala ředitelka SZÚ  Barbora Macková.


David Garkisch

Ilustrační foto: Max Pixel, CC0reklama

reklama

reklama

reklama