Hlavička
Zprávy -
16/03/2023

Dětští traumatologové FN Ostrava začali jako první v republice používat vstřebatelné fixační hřeby do dlouhých kostí. Dítě se tak vyhne reoperaci

Některé zlomeniny se neobejdou bez operace. Během ní většinou lékaři zpevňují kosti pomocí hřebů. Ty v některých případech zůstanou v těle nebo následuje za nějaký čas reoperace, kdy se hřeb vyndá. Díky novým vstřebatelným hřebům už ale reoperace nebude muset být v některých případech potřeba.

reklama

reklama

Lékaři Centra dětské traumatologie a chirurgie Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, kteří se specializují na léčbu dětských pacientů, začali při operacích zlomenin dlouhých kostí namísto titanových, používat hřeby vstřebatelné. 

Obrázek: Operační nástroje k implantaci vstřebatelné dlahy (FN Ostrava)

Neviditelný hřeb. I tak o nové fixační operační pomůcce hovoří s mírnou nadsázkou traumatologové, kteří ji ve FN Ostrava začali používat. Na rentgenu totiž není vidět, pouze konec hřebu je pro rentgen kontrastní, aby bylo patrno jeho nitrodřeňové zavedení. 

reklama

„Jako první v České republice jsme použili vstřebatelnou fixaci při operaci zlomenin obou kostí předloktí pravé ruky. Vstřebatelné hřeby IM Nail Bioretec jsou vyrobeny z materiálu nové generace, který je na bázi kyseliny mléčné a glykolové. Lidské buňky je metabolizují na oxid uhličitý a vodu, a z těla jsou tak postupně vydechovány a vylučovány,“ přibližuje novinku MUDr. Ivo Kopáček z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, specialista na léčbu dětských pacientů.  

Obrázek: Vstřebatelný hřeb (zdroj: FN Ostrava)

Zkušený operatér prošel speciálním kurzem v Maďarsku, který organizovala finská firma Bioretec, výrobce těchto vstřebatelných hřebů. 

„Musím říct, že s implantací vstřebatelných fixací nebyl žádný problém a u dítěte se nevyskytly žádné pooperační komplikace. Jen bych ještě rád doplnil, že fixační materiál se sice vstřebá a zároveň podporuje i hojení kosti, ale vnější fixace zlomené končetiny sádrou zůstává. A není možné jej používat u otevřených zlomenin,“ dodal doktor Kopáček. 

Ročně je v Centru dětské traumatologie a chirurgie ošetřeno na traumatologických ambulancích okolo 6200 poraněných dětí, hospitalizováno z důvodu úrazu je 650 dětí a operační léčba je nutná u dvou třetin dětí. Průměrná doba hospitalizace je po operačním výkonu zlomeniny v průměru dva až tři dny. 

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: FN Ostrava

reklama

reklama


reklama

reklama