Dotykové obrazovky zblízka: Našli na nich i fekální bakterie. Lidské a zvířecí
Najít cestu, správný spoj, objednat jídlo, vybrat film ve vlaku, zaplatit - při tom všem používáme veřejné dotykové obrazovky. A také sdílíme překvapivý počet i druh bakterií. Už jen z jejich výčtu vám možná nebude nejlépe, ale rozhodně si budete častěji umývat ruce.
reklama
reklama
Veřejné dotykové obrazovky, které kolem sebe vídáme a které používáme čím dál častěji, se ukazují být překvapivým rizikem a zdrojem nejrůznějších nákaz. Jediný dotyk nebo potažení prstu nasbírá nespočet bakterií, které prozrazují velmi nelichotivé informace o těch, co používali obrazovku před vámi. Třeba to, že si po použití toalety neumyli ruce...
Fekální bakterie jako předkrm
reklama
Riziku dotykových obrazovek na veřejnosti se věnovalo už více studií, ale ta poslední je zvláště nepříjemná. London Metropolitan University se rozhodla zkontrolovat dotykové obrazovky restaurací McDonalds v Londýně a Birminghamu.
Výsledek? Všechny (!) ze zkoumaných obrazovek na sobě nesly stopy stolice. Tedy mimo jiné, protože studie toho našla mnohem víc. Bakterie na dotykových obrazovkách pocházejí nejen z lidských střev, ale dokonce i z těch zvířecích. Také z čenichů, z lidských nosů, z úst či krku.
Studie londýnské univerzity objevila na šesti dotykových obrazovkách McDonalds v Londýně a na dvou v Birminghamu například střevní bakterie Enterococcus faecalis nebo bakterie stafylokoka, které mohou v krajním případě způsobit i otravu krve a syndrom toxického šoku.
Dloubání v nose a stafylokok
Ani sami výzkumníci zřejmě tak vysoký a pestrý výskyt bakterií na dotykových obrazovkách nečekali. \""Byli jsme všichni překvapeni, kolik fekálních bakterií bylo na dotykových obrazovkách. Ty přitom způsobují infekce, po kterých lidé končí v nemocnicích,\"" přiznal Paul Matewele, mikrobiolog londýnské univerzity, který obrazovky testoval.
Znepokojil ho především výskyt stafylokoka, což je nakažlivá a proti antibiotikům často rezistentní bakterie. Asi čtvrtina populace je jejím přenašečem a má ji usazenou například v nose. \""Začíná to u lidských nosů. Pokud se jich lidé dotýkají prsty a přenesou bakterie na dotykovou obrazovku, může to být nebezpečné pro ty, co přijdou po nich,\"" vysvětlil Paul Matewele.
Obrazovky jako důkaz špatné hygieny rukou
Další nalezenou bakterií byla Enterococcus faecalis, která pochází z flóry v našich střevech. Infekce může způsobit horečku, únavu, bolesti hlavy, zimnici, zvracení nebo průjem. A ve vážnějších případech může vést i ke vzniku meningitidy nebo infekcí močových cest. \""Je to běžný rezident střev. Pokud jsou tyto bakterie na dotykovém displeji, je to pravděpodobně kvůli tomu, že si někdo neumyl ruce po odchodu z toalety,\"" konstatovala Sarah Fankhauserová, odborná asistentka biologie na Oxfordské univerzitě.
Šokujícím nálezem ve studiích byly podle výzkumníků rovněž baktérie listérií, které způsobují nebezpečné potravinové nákazy. I tahle bakterie je \""fekální\"" a kromě střev ji najdeme také v půdě.
Ochrana? Umývat si ruce a používat dezinfekční gely
Ochrana před riziky dotykových obrazovek je zdánlivě snadná - klidně se jich dotýkejte, ale umyjte si hned potom ruce. Patrně nejdůležitější to bude u obrazovek v restauracích. \""Nejvíc mě znepokojují dotykové obrazovky, tam, kde se objednávají potraviny konzumované bez příboru. Mnoho lidí, kteří si je objednají, si nenajde čas na umytí rukou předtím než začnou jíst s jejich kontaminovanýma rukama,\"" komentoval studii děkan a profesor veřejného zdraví na New York Medical College Robert Amler.
Nejlepší obranou je podle něj časté mytí rukou. Obrazovky se sice průběžně dezinfikují, ale neznamená to, že se tak děje po každém použití. Ochrana je tedy jen na vás. Důležité je to hlavně před jídlem. Ideální je umýt si ruce co možná nejčastěji, pod tekoucí vodou a s použitím mýdla, ale vyplatí se používat také dezinfekční prostředky na ruce.
David Garkisch
Foto: MaxPixel.net, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama