Hlavička
Kauzy -
25/07/2019

EET i pro lékaře? Senát to jasně zamítl, ale ANO zákon asi stejně protlačí

Mají mít lékaři povinnost evidovat pomocí EET platby v ordinacích? Ne, vzkázali dnes jednoznačně senátoři – návrh vlády rozšířit elektronické sledování lékařů, živnostníků nebo advokátů drtivou většinou zamítli. Přesto se očekává, že poslanci zákon nakonec protlačí.

reklama

reklama

Boj o třetí a čtvrtou vlnu EET, respektive proti ní, neutuchá. V podstatě jde o nový zákon, který přikazuje evidenci plateb další skupině obyvatel. Hlásit a evidovat platby by podle této novely měli například i drobní živnostníci, advokáti nebo lékaři.

Zákon z dílny vládní strany ANO a téměř vlajkový projekt premiéra Andreje Babiše narazil na další překážku. Senát dnes tento nápad jednoznačně zamítl. Celkem 47 senátorů novelu zavrhlo – pro její přijetí jich bylo jen sedmnáct.


reklama

Senát rozšiřování EET odmítl, poslanci to ale nejspíš protlačí


Ve válečné terminologii jde ovšem jen o vyhranou bitvu a nejspíš předem prohranou válku. To, že senátoři novelu zákona odmítli, znamená, že se vrátí zpět k poslancům do sněmovny. A očekává se, že společnými silami ANO, ČSSD a KSČM toto veto senátorů poslanci hladce přehlasují a zákon tak protlačí.

Senátorské odmítnutí zákona tedy bude mít zřejmě jediný efekt – rozšířená povinnost evidovat platby pro další profese (včetně lékařů) se zpozdí. Naposledy se s jejím spuštěním počítalo od začátku příštího roku.

Novela ale začíná být platná až po půl roce od zveřejnění ve Sbírce zákonů, což se kvůli senátorskému vetu rozhodně nestihne. Jen hrubým odhadem tak rozšířená povinnost evidovat platby EET vejde v platnost zřejmě až v polovině následujícího roku.


Senátoři: EET by mělo být zrušeno

Do třetí a čtvrté vlny EET mají spadat především řemeslníci, ale i zmiňovaní lékaři, advokáti nebo taxikáři. „Zatím máme první a druhou vlnu a nutně potřebujeme, aby se EET zavedla do celé společnosti,“ tvrdila v Senátu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Právě Ministerstvo financí a Alena Schillerová stojí za prosazováním zákona, který uvaluje na lékaře a živnostníky novou povinnost. A to i přes to, že se proti tomu ohrazovali lékaři i další dotčené profese.

„Nemůžeme zůstat na půli cesty, potřebujeme, aby byl tento institut zaveden do oblasti celé ekonomiky,“ uvedla Schillerová. Mnoho senátorů ale oponovalo. „Systém EET by měl být zrušen. Každá rozumná vláda by si měla vážit malých podnikatelů, ne jim házet klacky pod nohy,“ prohlásil například senátor Ivo Valenta.

Proti nesmyslnosti zavádění EET pro lékaře dlouhodobě protestuje i Česká lékařská komora. Lékaři totiž ve svých ordinacích berou jen minimum částek v platbách od pacientů a zavádění EET tak postrádá smysl. Více například v článku Výzva lékařům: Žádné EET v ordinacích. Je to předčasné a zbytečné.


David Garkisch

Foto: Flickr.com


reklama

reklama


reklama

reklama