Elektronické neschopenky se ruší. Ministerstvo je nestihlo připravit

Elektronické neschopenky měly ulehčit život lidem i jejich zaměstnavatelům. Lékaři je měli vydávat už od ledna příštího roku. Ale patrně nebudou. Celý projekt vláda zřejmě zruší, protože už ho nestihne připravit. Vzniknout má úplně jiný projekt e-nechopenek.

Elektronické neschopenky měly v podstatě propojit lékaře, zaměstnavatele a úřady. Pokud by lékař e-neschopenku vydal, pacient by s ní už nemusel cestovat za svým zaměstnavatelem. K němu by doputovala elektronicky. 

Česká správa sociálního zabezpečení, která nemocenské vyplácí, si od elektronických neschopenek zase slibovala urychlení výplat. Pacienti by pak elektronicky mohli sledovat přehled svých neschopenek i to, jestli k nim už míří peníze z nemocenské. Lékařům e-neschopenky mnoho výhod přinést neměly - spíš jen další administrativní zátěž. 


E-neschopenky až od roku 2021, navrhuje ministerstvo

Nic z toho se ale zřejmě nestane. Ministerstvo práce a sociálních věcí přiznalo, že už není časově možné, aby byl systém elektronických neschopenek v lednu hotový a použitelný. "Není již reálné, aby úprava byla zavedena v původně předpokládaném termínu 1. ledna 2019," napsalo ministerstvo.

Vládě proto předložilo návrh novely, která ze zákona projekt neschopenek škrtne. Připravovaný systém by podle něj znamenal "poměrně masivní a komplexní zásah" do nemocenské. Ministerstvo hodlá připravit úplně nový projekt a počítá s tím, že by e-neschopenky mohly být zavedeny až od roku 2021. 


Příprava je prý složitější a náročnější, než se zdálo

Ještě loni v prosinci přitom ministerstvo na svých stránkách elektronické neschopenky vychvalovalo a popisovalo jejich výhody. Podle tvrzení ministerstva se ale ukázalo, že zavádění e-neschopenek je složitější a časově náročnější, než se zdálo. Problém je především s legislativou.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc argumentuje, že se letos bude schvalovat národní informační koncepce ČR. Vzniknout má i zákon o elektronizaci zdravotnictví. Elektronické neschopenky by pak měly do obou programů zapadnout. 

Návrhem zákona, který projekt e-neschopenek ruší, se bude v nejbližší době zabývat vláda.

David Garkisch

Foto: Pixabya.com, CC0 Creative Commons


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat