Hygienici startují vlnu mimořádného očkování proti spalničkám

Boj s epidemií spalniček v Praze přechází do další fáze. I tentokrát míří hlavně na lékaře a zdravotníky, kterým hrozí nejvyšší riziko nákazy. V karanténě nebo pod dohledem skončilo už téměř osm stovek lidí. Nejméně sto dalších onemocnělo.

Pražští hygienici s propuknutím spalniček už nějakou dobu počítají. V první fázi se zaměřili na ty zdravotníky, kteří s nemocnými přišli do styku. Pak přišel na řadu vytipovaný personál, především z urgentních příjmů nemocnic a z pražské záchranky.

Varováni už byli všichni dětští praktičtí lékaři i lékaři pro dospělé. Teď je řada na pracovnících centrálních příjmů nemocnic, kde je také vysoká pravděpodobnost, že se s virem spalniček setkají.  Hygienici navrhli vyhlásit mimořádné očkování a všem potřebným pak ministerstvo zdravotnictví uvolnilo vakcíny.


Koho se mimořádné očkování týká? 

Ne, ve všech případech je nutné zdravotníky očkovat. "Toto očkování se netýká těch, kteří se prokáží dokladem o dvou aplikovaných dávkách očkovací látky proti spalničkám a osob, které onemocnění prokazatelně prožily. A také těch, kterým byly odebrány vzorky na protilátky a jejich hladina byla dostatečná," upřesnil šéf pražských hygieniků Jan Jarolímek.

Pokud už člověk nemoc prodělal, získal celoživotní imunitu. Ochranou je i dětské očkování, ale to už u dnešních třicátníků selhává. Proto se u dospělých ověřují hodnoty protilátek v těle. Pokud nejsou dostatečné, musí se očkování opakovat.

Zatím bylo v Praze vyšetřeno téměř dva tisíce zdravotníků. Teď k nim přibude asi dalších osm stovek. "Celkový počet očkovaných zdravotníků by se tak pohyboval v řádu tří až čtyř stovek lidí," odhadl Jan Jarolímek.


Hygienici varovali dětské lékaře předem

Takřka v první linii proti spalničkám stojí dětští lékaři. Jejich malí pacienti jsou totiž nejohroženější skupinou. Navíc se začínající spalničky mohou podobat i jiným nemocem. 

"Chtěli jsme, aby pražští pediatři brali spalničky více na zřetel a už na konci ledna, kdy počet případů byl v Praze v řádu jednotek, jsme je proto informovali,“ popisuje kroky hygieniků Jarolímek. Ti kromě výzvy obvolali všech zhruba 260 ordinací dětských lékařů v Praze. I jim doporučili kontrolu protilátek.


Očkovat se může do 72 hodin po kontaktu s nakaženým

Stejnou radu dostali také praktičtí lékaři pro dospělé. Všem, kteří by se vystavili kontaktu s nakaženým dospělým, je možné podat očkovací látku do 72 hodin od možné nákazy.

Závažnost onemocnění spalničkami zvyšují i časté komplikace - záněty plic, průdušek, středního ucha nebo dokonce mozku a centrální nervové soustavy.

Při podezření na spalničky si u prvotních příznaků dávejte pozor na teploty nad 38 °C a jeden nebo více z následujících příznaků. Těmi mohou být kašel, rýma nebo světlé tečky se zarudlým okolím na sliznici v ústech. Více v článku: Epidemii spalniček spustili odmítači očkování. Jste proti nákaze chránění?

David Garkisch

Foto: ilustrační, flickr.com, Esparta Palma, (CC BY 2.0)


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Rozvolňovat se bude už od soboty, kvůli táborům. Přehled nových opatření

Stát zvyšuje platby pojištění za děti a seniory. O dvě stovky měsíčně

WHO: Jedno ze 100 úmrtí je sebevražda. Horší než války nebo vraždy