Boj s epidemií spalniček v Praze přechází do další fáze. I tentokrát míří hlavně na lékaře a zdravotníky, kterým hrozí nejvyšší riziko nákazy. V karanténě nebo pod dohledem skončilo už téměř osm stovek lidí. Nejméně sto dalších onemocnělo.
Pražští hygienici s propuknutím spalniček už nějakou dobu počítají. V první fázi se zaměřili na ty zdravotníky, kteří s nemocnými přišli do styku. Pak přišel na řadu vytipovaný personál, především z urgentních příjmů nemocnic a z pražské záchranky.
Varováni už byli všichni dětští praktičtí lékaři i lékaři pro dospělé. Teď je řada na pracovnících centrálních příjmů nemocnic, kde je také vysoká pravděpodobnost, že se s virem spalniček setkají. Hygienici navrhli vyhlásit mimořádné očkování a všem potřebným pak ministerstvo zdravotnictví uvolnilo vakcíny.
Koho se mimořádné očkování týká?
Ne, ve všech případech je nutné zdravotníky očkovat. "Toto očkování se netýká těch, kteří se prokáží dokladem o dvou aplikovaných dávkách očkovací látky proti spalničkám a osob, které onemocnění prokazatelně prožily. A také těch, kterým byly odebrány vzorky na protilátky a jejich hladina byla dostatečná," upřesnil šéf pražských hygieniků Jan Jarolímek.
Pokud už člověk nemoc prodělal, získal celoživotní imunitu. Ochranou je i dětské očkování, ale to už u dnešních třicátníků selhává. Proto se u dospělých ověřují hodnoty protilátek v těle. Pokud nejsou dostatečné, musí se očkování opakovat.
Zatím bylo v Praze vyšetřeno téměř dva tisíce zdravotníků. Teď k nim přibude asi dalších osm stovek. "Celkový počet očkovaných zdravotníků by se tak pohyboval v řádu tří až čtyř stovek lidí," odhadl Jan Jarolímek.
Hygienici varovali dětské lékaře předem
Takřka v první linii proti spalničkám stojí dětští lékaři. Jejich malí pacienti jsou totiž nejohroženější skupinou. Navíc se začínající spalničky mohou podobat i jiným nemocem.
"Chtěli jsme, aby pražští pediatři brali spalničky více na zřetel a už na konci ledna, kdy počet případů byl v Praze v řádu jednotek, jsme je proto informovali,“ popisuje kroky hygieniků Jarolímek. Ti kromě výzvy obvolali všech zhruba 260 ordinací dětských lékařů v Praze. I jim doporučili kontrolu protilátek.
Očkovat se může do 72 hodin po kontaktu s nakaženým
Stejnou radu dostali také praktičtí lékaři pro dospělé. Všem, kteří by se vystavili kontaktu s nakaženým dospělým, je možné podat očkovací látku do 72 hodin od možné nákazy.
Závažnost onemocnění spalničkami zvyšují i časté komplikace - záněty plic, průdušek, středního ucha nebo dokonce mozku a centrální nervové soustavy.
Při podezření na spalničky si u prvotních příznaků dávejte pozor na teploty nad 38 °C a jeden nebo více z následujících příznaků. Těmi mohou být kašel, rýma nebo světlé tečky se zarudlým okolím na sliznici v ústech. Více v článku: Epidemii spalniček spustili odmítači očkování. Jste proti nákaze chránění?
David Garkisch
Foto: ilustrační, flickr.com, Esparta Palma, (CC BY 2.0)