Hlavička
Tempus -
14/11/2019

Jak je to s Domem lékařů? Otevře se za rok. Prioritou je vzdělávací centrum

Česká lékařská komora odhalila plány a představy, které má s Domem lékařů. Bude nejen sídlem \""cechu\"", ale i vzdělávacím centrem lékařů. Právě to je prioritou komory, která nyní budovu v Praze opravuje. S růstem cen nemovitostí na koupi za dva roky vydělala pětinu.

reklama

reklama

Lékaři patří v Česku k dvanácti profesním komorám, ve kterých je členství ze zákona povinné. Není to bezúčelné - stát na ně deleguje povinnost své členy hlídat, zaručovat jejich odbornost, ale i hájit jejich práva a profesní zájmy. Stejné komory mají třeba i lékárníci, stomatologové, veterináři, advokáti nebo architekti a některé další profese.

Lékařská komora sdružuje přes padesát tisíc lékařů a z tohoto počtu je jich více než čtyřicet tisíc aktivních. Bez členství v lékařské komoře nesmí v Česku žádný lékař pracovat. Nejde o odborovou organizaci, ale o skutečnou profesní komoru, které by se jen před několika málo staletími říkalo cech.


reklama

Komora vzdělává lékaře, ale nemá kde

Zatím má lékařská komora sídlo v nevyhovujících prostorách nedaleko motolské nemocnice v Praze. Potíž je mimo jiné v tom, že budova je příliš malá pro školení, konference a přednášky lékařům a proto se komora rozhodla pořídit nové důstojné sídlo. Našla ho v pětipodlažním domě v pražské v Drahobejlově ulici, který před dvěma lety koupila.

V tuto chvíli tak komora v podstatě sídlí na dvou místech, nový Dům lékařů se totiž důkladně opravuje. „Naším cílem je vytvořit školicí centrum s posluchárnou, několika seminárními místnostmi, aby se lékaři měli kde vzdělávat. Komora garantuje ročně asi čtyři tisíce vzdělávacích akcí a několik stovek jich sama organizuje. Lékařské komory a asociace ve světě podobné domy mají a je načase, aby lékařská komora vybudovala něco takového i pro české lékaře,“ uvedl už při koupi domu prezident lékařské komory Milan Kubek.


Koupě domu v Praze se vyplatila. Jeho cena roste

Našli se dokonce lékaři, kteří na budování a opravy nového sídla poslali soukromé dary. Dalšími penězi přispěly okresní sdružení komory. Více v článku Lékaři sobě. Ve sbírce přispívají svými dary na vybudování Domu lékařů

Jak to s profesním sídlem lékařů teď vypadá? Prezident komory Milan Kubek v nejnovějším komentáři pro odborný časopis Tempus medicorum popsal postup prací. Koupě domu se ukázala být dobrou investicí a ve vhodný čas. Už teď má nemovitost podstatně vyšší cenu, i když realitní spekulace rozhodně nebyly cílem lékařské komory. \""My jsme nemovitost nekupovali jen jako dobrou investici – již dnes je její hodnota díky růstu cen nemovitostí v rozvíjející se lokalitě zhruba o 20 % vyšší –, ale pro potřeby našich členů,\"" píše Milan Kubek ve svém komentáři...

(gar)


Lékaři sobě

Budou tomu již tři roky, co v  listopadu 2016 schválili delegáti sjezdu záměr představenstva zakoupit v  Praze dům pro potřeby lékařů a  naší komory. Od tohoto velmi rozumného rozhodnutí jsme vykonali obrovský kus práce.

Nejprve jsme za 97 milionů (asi 38 000 Kč/m2) v souladu s vůlí delegátů sjezdu 2017 koupili dům v Praze 9 – Libni. Hypoteční úvěr ve výši 57 milionů jsme získali za velmi výhodných podmínek, a více než 5 milionů již máme splaceno. Dům plně obsazený nájemníky nám vynášel přibližně 4 miliony ročně, tedy tolik, kolik platíme za rok bance. My jsme však nemovitost nekupovali jen jako dobrou investici – již dnes je její hodnota díky růstu cen nemovitostí v rozvíjející se lokalitě zhruba o 20 % vyšší –, ale pro potřeby našich členů.

Vlastní vzdělávací centrum v sídle ČLK nám umožní pořádat větší počet vzdělávacích kurzů a konferencí, a pokud se tyto budou konat na jednom místě, tedy v Domě lékařů, zviditelníme tím činnost komory a přispějeme k lepší identifikaci lékařů se svojí profesní samosprávou.

Pořádáním vzdělávacích akcí i jednání, například porad předsedů OS ČLK, ve vlastních prostorách komora samozřejmě také ušetří peníze za pronájmy. Dům je natolik prostorný, že v  případě zájmu může sloužit i okresním sdružením komory, případně dalším lékařským organizacím.

Původní plány, že komora nejprve přestěhuje své kanceláře do nové budovy a poté, co současné prostory včetně služebního bytu prodá (odhadní cena realitní kanceláře z roku 2017 byla zhruba 35 milionů Kč), zahájí rekonstrukci, se ukázaly jako nereálné. Rekonstrukci chceme udělat pořádně tak, aby dům sloužil lékařům a komoře desítky let, a to by bylo za provozu prakticky nemožné. Stávající nemovitosti tedy zatím prodat nemůžeme, a musíme si tak vzít další úvěr.

V současnosti je hotový definitivní projekt, s jehož základními parametry byli seznámeni delegáti loňského sjezdu. Stál nás 2,5 milionu. Další prostředky jsme museli vynaložit na nejrůznější odborné posudky. Od května máme zažádáno o stavební povolení, jehož vydání očekáváme v nejbližších dnech. Nabytí právní moci pak samozřejmě ještě nějaký čas potrvá.

Již několik měsíců probíhá výběr stavební firmy, který pro nás zajišťuje najatý odborník. Ke zdárnému konci se blíží složitá jednání o smlouvě o dílo, ve kterých nás zastupuje externí advokátní kancelář. Obdobně jsme ostatně postupovali při koupi nemovitosti. Snažíme se samozřejmě zahájit rekonstrukci co nejdříve. Prázdný dům nám jednak nevynáší žádné peníze a jednak jakékoli odklady prodraží kvůli růstu cen i samotnou stavbu. Stavební firmy nemají v současnosti o zakázky nouzi, to však neznamená, že bychom se nechali zatlačit k podpisu nějaké nevýhodné smlouvy.

Z původního kvalifikovaného odhadu ceny rekonstrukce asi 50 milionů korun se kvůli nezbytným úpravám projektu i  zdražování očekávaná cena zvýšila na 60 milionů. Během realizace se jistě ukáže nutnost víceprací, ale včetně nich bychom se měli dostat pod 70 milionů. Máme příslib úvěru od České spořitelny ve výši 50 milionů a 20 milionů jsme schopni zaplatit v hotovosti.

Návrh rozpočtu pro rok 2020 počítá s částkou okolo 8 milionů, kterou budeme potřebovat na splácení obou úvěrů. Není to málo, ale je to jistě lepší investice, než když jsme za loňský rok odvedli státu 6,25 milionů korun na daních. Vzhledem k výši daní, růstu cen a zanedbatelnému úročení vkladů je prostě iluzorní, že bychom mohli na rekonstrukci bez úvěru našetřit.

Rekonstrukce, která by měla být hotová do října příštího roku, umožní okamžité nastěhování komorových kanceláří i případných nájemců. Počítáme samozřejmě s tím, že se přestěhujeme se stávajícím nábytkem a počítačovým vybavením. Přece to nevyhodíme. 

Každá domácnost se zařizuje postupně. Pro nás bude prioritou moderní přístrojové vybavení vzdělávacího centra. Zde odhadujeme náklady na asi 4 miliony korun. Vše ostatní bude moci počkat do doby, než za dobrou cenu prodáme současné kanceláře a byt na Praze 5.

Financování rekonstrukce tedy bude, v případě, že delegáti sjezdu schválí úvěr i navrhovaný rozpočet, zajištěno. Jen pro pořádek dodávám, že zvyšování členských příspěvků nikdo nenavrhuje. Přesto by nám pomohlo, kdyby si lékaři vzali projet Domu lékařů za svůj a finančně jej podpořili. Ostatně někteří tak již učinili a my jim děkujeme. Zdá se, že soudržnost  lékařského stavu přece jen existuje, a možná se nám i podaří vzkřísit ducha mecenášství, které vždy lékaře zdobilo. Vždyť i dnes je mezi doktory řada úspěšných a bohatých kolegů, kteří by si zaslání příspěvku na vybudování Domu lékařů mohli dovolit. Tak tedy jen do toho.


Milan Kubek

Ilustrační foto: publicdomainpictures.net, CC0



reklama

reklama

reklama

reklama