Hlavička
Tempus -
11/07/2023

Jak se (ne)nechat nahradit umělou inteligencí

Dejme stranou diskusi, zda to, co nyní vyvolává rozruch v IT sektoru, je skutečně inteligence. Pravděpodobně ještě ne, protože se zatím jedná o sofistikované zpracování dat. Každopádně jako inteligence je to pojmenováno, prezentováno, dokáže se to tak chovat, a hlavně dokáže to nahradit výtvor člověka. A zde se již zastavím. Kdo z nás může být nebo bude nahrazen? Tuto myšlenku podrobíme zkoumání.

reklama

reklama

Sestra, která rozdává léky podle počítače, do kterého přicházejí výsledky vyšetření a který rozhoduje o dalším postupu, není sci-fi, ale sen každého zaměstnavatele. Diagnostický systém, který nahradí čekání u lékaře, je snem každého pacienta. Oslabení lékařského stavu je snem snad každého politika.

Nedělejme si iluze, že vývoj bude trvat tak dlouho, až se mu sami přizpůsobíme. Argumenty o tom, že něco ještě nejde, „že něco není dořešeno, že to bude stejně trvat dlouho, než…“ apod., vyvrátím dalším odstavcem.

Je několik věcí, které by měly upoutat naši pozornost. Za prvé: vývoj je daleko rychlejší, než si ti nejodvážnější z nás představovali. Moorův zákon, který říká, že počet tranzistorů v procesoru se každé dva roky zdvojnásobuje, byl publikován spoluzakladatelem Intelu Gordonem Moorem již v roce 1965 a od té doby platí pět desítek let. Matematicky to znamená růst nikoliv lineární, ale exponenciální. Dá se tušit, že exponenciální vývoj bude i v případě umělé 
inteligence (AI).

reklama

Za druhé: Na to, že jsme na začátku vývojové exponenciály, ukazuje i překotný vývoj v posledních měsících. Na konci roku 2022 byla představena chatovací platforma Open AI fungující na principu naučené mnohovrstevné neuronové 
sítě. Tato síť byla natrénována na obrovském množství tehdy dostupných textů a obrázků. 

Již během několika týdnů od spuštění se začaly objevovat pokusy s validizací odpovědí této sítě ve smyslu diagnostiky nemocí podle zadaných příznaků a již během několika měsíců jsme zaznamenali první zprávy o tom, že neuronová síť dokáže stanovit lépe diagnózu a léčbu než zkušený odborník. I kdybychom tyto výsledky zpochybnili, můžeme si být jistí, že za několik týdnů nám budou předložena jiná, tentokrát nezpochybnitelná data. Jelikož je po této službě veliký hlad, trh si již ohlídá sám, aby byla oživena v co nejkratší době.

V čase, kdy píšu tento článek, si zároveň prohlížím reklamu na Holter EKG za 269 eur. Tento přístroj, alespoň podle reklamy, sám vyhodnocuje naměřené hodnoty pomocí umělé inteligence. Zajímavé je, že zmíněná reklama je zaměřena na pacienty, kteří si mohou přístroj zakoupit a o výsledku se mohou (eventuálně) poradit se svým lékařem. Opět nezapomínejme, že stojíme na začátku exponenciálního vývoje… 

Jaký z toho máme pocit?

Shrneme si fakta:

Technologie umělé inteligence se bude vyvíjet exponenciálně, nové věci nebudou přicházet v řádu let, ale měsíců, později týdnů nebo dnů. Výkony v oblasti diagnostiky a návrhů terapie se budou zdokonalovat.

Bude k dispozici stále více produktů nabízených přímo pacientům za relativně snadné peníze, které budou stanovovat diagnózu a určovat terapii na velmi vysoké úrovni. Lékaři jsou drazí, je jich málo a mají požadavky.

Co z toho vyplývá:

Pokud zaspíme tento vývoj, budeme, bohužel, alespoň částečně (zatím!!!) nahrazeni technikou. Fakt, že AI, která je nyní na začátku (přece jenom – zatím se jedná pouze o samoučící se systém natrénovaný na volně dostupných datech), vyvolala tolik pozornosti nečekaným výkonem, nutně vyvolává otázku, co dokáží pokročilejší systémy. Golem byl oživen, teď je i na nás, kdo bude mít šém. 

Pokud budeme konfrontováni s tím, že umělá inteligence udělá naši práci lépe, máme jen jedinou možnost: musíme umělou inteligenci ovládat. Pokud se bude místo nás pacient chodit radit s robotem, my musíme mít robota ještě lepšího. Teď již bez nadsázky je třeba zdůraznit, že AI je pro lékaře na druhé straně také nástrojem s obrovskými možnostmi (o tom však možná v jiném sdělení). Pokud tuto příležitost nezaspíme, můžeme díky AI posunout svoji práci na vyšší level. Každopádně doporučuji vývoj AI sledovat, už jen proto, že budeme svědky posunu našeho odborného i osobního života za hranice, které ještě ani netušíme, že existují…

Autor: MUDr. Zdeněk Hess, Ph.D.

Ilustrační foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama