Hlavička
Rady a tipy -
06/08/2024

Jak si užít léto bez gynekologických potíží?

Léto je obdobím koupání, sportování, cestování, radostí, a především horkých dní. Nicméně vše s sebou přináší i svá rizika. Mnoho žen v tomto období trpí nepříjemnými gynekologickými problémy. Důvodem je koupání v nedostatečně upravené vodě, pocení i rizikové sexuální chování. Jak si užít léto bez intimních problémů?

reklama

reklama

Až 90 % buněk v našem těle tvoří bakterie. Tato informace vás nemusí děsit, už dávno se totiž ví, že ne všechny našemu zdraví škodí a některé naopak prospívají. Všechny společně tvoří mikrobiom – unikátní kombinaci, která je pro každého člověka jedinečná jako otisk prstu. Složení mikrobiomu se proměňuje v závislosti na věku, hladině hormonů, stravování, užívaných lécích a dalších faktorech.

Také vagína hostí pestrou sbírku mikrobů, mezi nimiž dominují laktobacily. Tyto bakterie produkují dvě látky – peroxid vodíku a kyselinu mléčnou, které ovlivňují poševní pH. Pakliže je laktobacilů v pochvě dostatek a vše funguje, jak má, je hodnota pH pochvy 3,8 až 4,5, tedy kyselá. Kyselost v pochvě představuje obranný mechanismus před vznikem mykózy, bakteriální vaginózy a dalších vaginálních infekcí.

Zdravý a vyvážený mikrobiom s dostatkem laktobacilů ale není samozřejmostí. Bakteriální osídlení totiž mohou narušit přirozené faktory, jako je menstruační cyklus, ale i vnější okolnosti, zejména antibiotická léčba, sprchové gely, voňavý toaletní papír, menstruační pomůcky i sexuální partner, jehož bakterie vstupují při styku do pochvy. Narušení rovnováhy mikrobiomu se ve výsledku nejčastěji projevuje jako svědění, pálení, výtok nebo otok, které jsou obvykle příznakem vaginální mykózy.

reklama

Čím podpořit zdraví mikrobiomu?

V první řadě myslete na svůj životní styl a vyvarujte se rizikovým situacím, a to především v letních měsících. Jedna z hlavních letních aktivit, která zapříčiňuje vznik gynekologických potíží, je koupání.

„Při koupání v bazénech a vířivkách hrozí riziko nedostatečně hygienicky upravené vody, což může vyvolat vznik vaginální infekce. Dále jsou to možné hypersenzitivní alergické reakce na chemikálie používané k úpravě vody. Za velmi rizikové považuji koupání v nádržích, z důvodu výskytu sinic,” říká doktorka Petra Filová z kliniky Health+. Naopak nejméně rizikové je podle gynekoložky koupání ve slané bazénové vodě a v moři.

Jako prevence vzniku vaginálních infekcí a zánětů je velmi důležité vyměnit ihned po koupání minimálně spodní díl plavek. Stejně tak je vhodné po koupání vyměnit tampon, neboť může přenést nečistoty z vody. Tato pravidla platí i jako prevence vzniku močových infekcí.

„Také sprchové gely a mýdla, narušují pH pochvy, proto je vyměňte za vhodnější intimní gely bez vůně, ideálně s obsahem kyseliny mléčné, která pomáhá udržovat správné kyselé pH,“ říká Petra Šlachtová expertka na intimní péči značky GYNELLA. Místo koupele v horké vodě, kdy bakterie mohou vniknout do pochvy, je lepší sprcha.

Riziko nadměrného pocení

Nepříjemné potíže, jako jsou opruzeniny či kvasinkové vaginální infekce, může způsobit i nadměrné pocení. V parných dnech se proto vyplatí dbát zvýšené hygieny.

„V letních měsících též častěji zaznamenáváme rizikové sexuální chování. Důrazně doporučuji vyvarovat se sexuálnímu styku s neznámým partnerem bez ochrany. Hrozí riziko nákazy celým spektrem sexuálně přenosných onemocnění, které se u pacientky mohou následně projevit akutními problémy či vyvolat i dlouhodobé komplikace,” doporučuje Petra Filová.

Prezervativy pomáhají chránit nejen před sexuálně přenosnými chorobami, ale i před přenosem bakterií, které mohou narušit vaginální mikrobiom. Nezapomínejte na návštěvu toalety a mytí intimních partií po sexu (např. GYNELLA Intimate Wash, Gyntima, Lactacyd ad.). Vyhněte se, pokud možno, používání spermicidů a lubrikačních gelů, které narušují poševní pH.

Kvalitní potraviny půl zdraví

Konzumujte potraviny s probiotiky, jako jsou jogurty s živými kulturami, kefír a kysané zelí. Omezte sacharidy, zejména cukr, které mohou podporovat růst kvasinek a dalších patogenních bakterií. V rámci prevence obtíží nebo po léčbě vaginální mykózy můžete využít poševní probiotika ve formě čípků a globulí. 

„Už se hodně vžilo, že při užívání antibiotik, lékař nebo lékárník rovnou doporučí probiotika, která pomáhají předcházet průjmu nebo jiným obtížím spojených s léčbou. Ale že vaginální a střevní mikrobiom jsou spojité nádoby, že antibiotika třeba na angínu postihnou i pochvu a že je vhodné nasadit vaginální probiotika po léčbě antibiotiky, o tom se ještě moc nemluví,“ říká gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná. Probiotika přibalte i na dovolenou, jelikož změna stravování a prostředí může narušit váš mikrobiom stejně jako návštěva koupališť. 

Pozor, u doplňků stravy neplatí heslo: “čím víc, tím líp”. Také pamatujte, že obnovení mikrobiomu vyžaduje čas. Vždy tedy dodržujte doporučení výrobce a nezkracujte doporučenou délku léčebné kúry uvedenou na obalu výrobku.

Balíček první pomoci na dovolenou

Aby dovolenou nepokazili intimní potíže, doporučuje gynekoložka Petra Filová mít s sebou vždy takzvaný balíček první pomoci. 

„Po koupání či po styku s krátkodobým partnerem je vhodné ihned použít vaginální výplach (např. Clogin, Rosalgin, Tyndaflor). Následně je možné zavádět obyčejné boraxové globule, nebo například preparát Gynimun Rapid s obsahem hyaluronové kyseliny, která léčí většinu běžných patogenů a podporuje regeneraci poševního prostředí,” radí Petra Filová a dodává: 

„Vhodné je léčit okamžitě i partnera, který by měl mít ve svém kufru minimálně antimykotickou mast (např. Jenamazol, Clotrimazol) popřípadě Fungicidin. Jako jednorázovou rychlou pomoc při počínající močové infekci je možné použít preparát s léčebnou látkou Fosfomycin (např. Urifos aj., jsou na lékařský předpis).”

Pokud nepomáhají ani volně prodejné preparáty, je nutné vyhledat gynekologa. Dle diagnózy je pak žena i její partner léčen odpovídající terapií, ať již lokální, či celkovou. Moderní možností, jak řešit akutní či chronické vaginální potíže, je podle gynekoložky Filové použití gynekologického laseru. Při ošetření laserem se poševní prostředí „spálí“, a tím jsou eliminovány patologické kmeny a dochází k obnově poševního prostředí fyziologickými kmeny. Ošetření je nebolestivé a většinu potíží vyřeší obratem bez nutnosti opakování.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama