Obrázek
Obrázek
Kauzy -
04/03/2021

Jak ven z epidemie? Program je jasný: Omezení, testování, trasování, očkování

Dva až tři týdny tvrdého lockdownu by podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka mohly Česko vytáhnout z kritické epidemické situace. Na ně by ovšem měl navázat další program, aby se neopakovaly chyby, které zemi přivedly do současné krize.

reklama

reklama

Podle Kubka by měla být opatření proti šíření epidemie tvrdší, což by ve výsledku zkrátilo nouzový stav a snížilo ekonomické škody. K tomuto postupu už vládu vyzval manifest českých lékařů, vědců a dalších expertů, podle kterého by bylo možné epidemii výrazně omezit v řádu týdnů. Detaily jsme popsali v článku Výzva českých elit státu a vládě: Za 40 dní uzdravit lidi i ekonomiku



reklama


Lockdown je nejrychlejší a nejlevnější


Kromě zmíněného manifestu se řešení i osvětě o covidové epidemii věnuje také tým expertů sdružený pod názvem Iniciativa Sníh. Právě na těchto stránkách prezident České lékařské komory zveřejnil poměrně obsáhlé video, kde na „horké lince“ odpovídá na dotazy k epidemii koronaviru.


Podle Milana Kubka je tvrdý lockdown nutnou cestou. „Odborníci se shodují na tom, že lockdown funguje. Všude zafungoval, je to nejrychlejší a nejlevnější řešení pro kritickou situaci ve které jsme,“ říká šéf lékařské komory. Odkazuje se přitom i na výše zmíněný manifest: „Těch čtyřicet dnů na poušti nás teprve čeká, těch čtyřicet dnů odříkání. To, co doposud máme, žádný lockdown není. Lidé nám normálně cestují po celé republice, korzují po městech, chodí nakupovat a spousta jich nenosí roušky. Takhle ten virus pod kontrolu nedostaneme.“



A co po lockdownu?


Na lockdown by ale podle šéfa lékařské komory měl navazovat další sofistikovaný program. On sám ho označil čtyřmi písmeny „OTTO“, která zahrnují nutná opatření pro zvládnutí epidemie. „První O je omezení. Je to skutečně omezení pohybu, omezení setkávání osob na nezbytné minimum. Je to opravdu ten tvrdý lockdown doplněný tím, že budou opatření kontrolována a jejich dodržování bude vynucováno,“ vysvětluje Milan Kubek. Další „T“ ve zkratce znamená testování. „Opakované, plošné testování jako podmínka, aby mohly fungovat továrny nebo úřady,“ podotýká Kubek.


Druhé „T“ podle něj označuje trasování. Prezident lékařské komory v této souvislosti připomněl, že je důležité nakažené lidi motivovat, aby svůj stav nezatajovali nebo aby se nebáli ohlásit své rizikové kontakty. „Především je nutné motivovat lidi k tomu, aby dodržovali ten systém a nebáli se uvalení karantény a případně izolace. Už dávno tu mělo být to, aby lidé dostávali finanční kompenzaci. Aby tím, že oznámí někoho s rizikovým kontaktem, si nebrali na svědomí, že ten člověk upadne do nějakých neřešitelných ekonomických problémů. Tohle v současnosti vůbec nefunguje,“ kritizoval dosavadní postup vlády a poslanců Milan Kubek.



Očkování je jediná cesta


Konec zkratky OTTO podle šéfa komory označuje očkování, které je jedinou možností, jak epidemii zvládnout a dostat pod kontrolu. „Poslední O je očkování. To je skutečně jediná cesta, která může naše životy v dohledné době vrátit do normálu,“ vysvětluje v rozhovoru Milan Kubek.


Apeluje přitom i na veřejnost a popisuje smutnou realitu zdravotnictví. „Všechna naše snaha jen zmírňuje dopady nezvládnuté epidemie. Tu epidemii musíme zvládnout jinde, ta se nezvládá v nemocnicích, tu musíme zvládnout my všichni tím, jak se budeme chovat a jak budeme všechna protiepidemická opatření dodržovat,“ uvedl Kubek.



Kubek: Taky nadávám na vládu a jsem nespokojený


Ani prezident lékařské komory neskrývá zklamání z dosavadního vývoje. „Taky nadávám na vládu a jsem nespokojený,“ přiznal. Zároveň ale veřejnost vyzval ke spolupráci a solidaritě.


Pokud nezabereme a nezačneme táhnout za jeden provaz, tak se z toho nevyhrabeme. Já můžu slíbit, že zdravotníci budou i nadále bojovat o každý lidský život, budeme řešit důsledky nezvládnuté epidemie, dokud to zvládneme a pokud vydržíme, ale dostat epidemii pod kontrolu a porazit virus můžeme pouze spolu, dohromady,“ vzkázal Milan Kubek veřejnosti. „Buďte na sebe opatrní, k sobě navzájem ohleduplní a dávejte na sebe pozor, protože ten virus je tady všude kolem nás a je skutečně zabiják,“ dodal.



David Garkisch


Foto: Pixabay.com, CC0







reklama

reklama


reklama

reklama