Hlavička
Zprávy -
05/03/2020

Jak vypadá domácí vyšetření na koronavirus? Návštěva jako ze sci-fi

Přijeli jste ze zahraničí, dostali jste se do kontaktu s nemocným? Nová opatření zpřísňují pravidla pro vyšetření i karanténu kvůli koronaviru COVID-19. Stále však budou rozhodovat lékaři. Na domácí odběr vzorků se připravily i záchranky. Jak jejich zásah vypadá?

reklama

reklama

Případ ženy z Prahy, kterou hygienici odmítli testovat, a proto sama vyhledala soukromou laboratoř, kde její nákazu potvrdili, změnil pravidla. Důvodem, proč nebyla napoprvé testována, byl fakt, že sice byla v Itálii, ale nikoli v rizikové oblasti. Takové pravidlo už teď neplatí.


Co dělat, když mám podezření na nákazu COVID-19?

reklama

Podle nového rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví, které dnes oznámil náměstek Roman Prymula, už napříště nebude rozhodující, odkud kdo přijel, ale vždy názor a příkaz lékařů, hygieniků a epidemiologů.

Test budou nařizovat podle uvážení všech okolností – tedy nejen podle toho, odkud člověk přijel, s kým se setkal, ale i podle jím popsaných příznaků. Lidé by v takovém případě neměli jezdit za lékařem, jen mu svůj stav oznámit po telefonu.

Zrovna tak mohou kontaktovat hygienickou stanici nebo Státní zdravotní ústav (SZÚ). To mohou udělat i elektronicky na stránkách SZÚ, ale kromě toho se mohou obrátit i na infolinky ústavu na čísle +420 724 810 106 a +420 725 191 367.


S podezřením na nákazu nikam necestujte. Pomoc si zavoláte

Pokud lékaři či epidemiologové usoudí, že existuje vážné podezření na nákazu, k pacientovi vyrazí přímo domů nebo na místo, kde ho zrovna zastihne, záchranka. Jednotlivé krajské záchranky už zřídily speciální a proškolené týmy, které k takovým případům budou vyrážet.

Pak už to skutečně může připomínat sci-fi nebo katastrofický film. Například mluvčí pražské záchranky Jana Poštová popsala následující zásah takto: „Průběh odběru vypadá následovně: Posádka přijede na místo určení, kde si odborník provádějící testy oblékne ochranný celotělový oblek a další pomůcky jako brýle či rukavice a u pacienta provede odběr vzorků. Zatímco pacient zůstává doma, zdravotník se se vzorky vrací k vozu. Po uložení odebraného materiálu, svlečení a zapečetění použitých ochranných pomůcek v ambulantní části vozidla a důkladné dezinfekci zdravotníka provádějícího odběry odjíždí posádka se vzorky do laboratoře a následně případně k odběru vzorků u dalších pacientů.“


Zatím se dohledávají lidé z okolí pacienta. Brzy už to možná nepůjde

Zatím hygienici dohledávají i další lidi, kteří se s potvrzenými pacienty kontaktovali. Více jsme o tom psali například v článku Pět nakažených v Česku. Zapečetěný byt i desítky lidí v karanténě.

Pokud ale počet zachycených případů výrazně vzroste, což epidemiologové ostatně předpokládají, patrně se s dohledáváním ostatních lidí v kontaktu s pacienty přestane. Už by to nebylo technicky, organizačně ani finančně únosné. Postupuje tak například Německo nebo Rakousko, kde se počet pacientů zvýšil už příliš.

„Myslím, že ty případy budou přibývat, ještě tím, jaká je situace v Itálii, a že se nám lidé vrací ze severní Itálie. Myslím, že v nějakých stovkách se pohybovat budeme,“ uvedla v České televizi vedoucí protiepidemického odboru pražské hygienické stanice Martina Marešová.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0



reklama

reklama


reklama

reklama