Jak vysvětlit dítěti vážnou nemoc v rodině? Pomohou komiksy. Zdarma

Závažná nemoc v rodině bývá velkou zátěží i pro všechny blízké. Co když jsou jimi ale malé děti? Jak jim vysvětlit, co se děje s mámou nebo tátou? Jak najít vhodná slova a srozumitelný výklad? Pomoc nabízejí speciální komiksy vyvinuté dětskými psychology.

article

Dospělý člověk se obvykle dříve nebo později dokáže vyrovnat s tím, že někdo z jeho blízkých má vážnou nemoc. Dětská psychika je ale mnohem křehčí a navíc děti nemají vědomosti, aby nemoc pochopili. Dospělí naopak často neznají vhodná slova, jak dětem situaci vysvětlit.


Superhrdinové radí dětem, jak to zvládnout

Na pomoc přicházejí speciální komiksy Medikidz vyvinuté v USA lékaři a dětskými psychology. Do češtiny jsou přeložené zatím tři - o rakovině prsu, zhoubném nádoru plic a roztroušené skleróze. Animovaní superhrdinové těchto příběhů přinášejí dětem srozumitelnou a hravou formou informace o původu, průběhu i léčbě těchto vážných nemocí.

V komiksech se děti setkají s Hankou, Honzíkem a se sestrami Lexi a Cody, kterým superhrdinové radí, jak se mají postavit k situaci, kdy těmito chorobami onemocní rodiče nebo nejbližší příbuzní.


O skleróze Michal musel říct malé dceři

Popisovanou situaci, jak sdělit své malé dceři pravdu o vlastní nemoci, si kdysi na vlastní kůži prožil Michal Karsch. Roztroušenou sklerózu mu diagnostikovali už před třiadvaceti lety. Příznaky přišly nenápadně, na horské túře začal mít problémy s chůzí.

Nejenže se musel sám vyrovnat s těžkou zprávou, ale řešil i způsob, jak to vysvětlit své dceři, která se mu narodila: "Dnes je jí osm let, takže s mojí nemocí je smířená odmala. Jak ale nemoc postupuje, i ona vnímá, že některé aktivity a sport musí zažívat jen s maminkou." 

Michal Karsch je jedním z prvních českých čtenářů komiksu Medikidz a jeho přínos si pochvaluje. Dostane ho i jeho dcera. "Přijde mi to jako pěkný materiál pro rodiče dětí, kteří jsou nově diagnostikovaní a hledají vhodný způsob a slova, jak svému dítěti novou situaci vysvětlit," říká Michal Karsch.


Psycholožka: Komiksy pomáhají dětem i rodičům

Psychologové počin s dětskými komiksy také vítají. Mnozí rodiče totiž váhají zda má takový rozhovor s dětmi smysl, nevědí, jak nemoc popsat a vysvětlit. V neposlední řadě je to pro ně také emotivně nesmírně těžké.

"Komiksy Medikidz jsou jedinečné v tom, že se zaměřují na potřeby dítěte i rodičů. Ulehčují oběma stranám pochopení nové situace a usnadňují komunikaci v náročné fázi života," tvrdí dětská psycholožka Lucie Michálková z Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Podle ní je také velmi důležité přistupovat ke každému dítěti individuálně podle jeho věku a celkové zralosti. "Starší děti jsou schopné si číst komiks samy, u mladších dětí bych doporučila společné čtení s rodičem," dodala dětská psycholožka Michálková.


V komiksech bojují hodné buňky s rakovinou

Dva komiksy se věnují rakovině plic a rakovině prsu, které patří v Česku k nejčastějším onkologickým onemocněním. Jsou to nemoci komplikované a složité na porozumění. "V praxi se setkávám s tím, že pacienti naráží na problém, jak mají o svém zhoubném onemocnění informovat doma své děti či vnoučata," souhlasí lékařka Markéta Černovská z Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze.

Komiksy Medikidz podle ní pomáhají nejen dětem, ale i dospělým porozumět boji se zákeřnou nemocí. "V komiksovém příběhu odehrávajícím se v lidském těle spolu zápasí hodné zdravé plicní buňky a zlé rakovinné,“ popsala dva díly komiksu Markéta Černovská.


Komiks o roztroušené skleróze upozorňuje i na únavu

Třetí komiks se zaměřuje na roztroušenou sklerózu. Hlavní hrdinka Hanka i samotní superhrdinové vystupují v příběhu, se kterým by se mohlo ztotožnit mnoho pacientů s roztroušenou sklerózou, protože jedním z hlavních příznaků nemoci je velká únava. Tou trpí až devadesát procent nemocných.

Celá rodina musí mít pochopení i pro další pacientova omezení, jako jsou problémy se zrakem, chůzí, močením a někdy i depresemi. Nemoc se dvakrát častěji vyskytuje u žen, a právě onemocnění matky může dítě špatně snášet.


Kde získat komiksy Medikidz?

Za českou edicí původně amerických komiksů stojí biotechnologická společnost Roche. 

Kromě bezplatné online verze, jsou komiksy dostupné také v tištěné podobě. Najdete je u lékařů na specializovaných pracovištích, jako jsou komplexní onkologická a pneumoonkologická centra nebo centra pro léčbu roztroušené sklerózy.

Komiksy mají k dispozici také pacientské organizace, například Aliance žen s rakovinou prsu, Onkomaják, Onkounie, Sdružení mladých sklerotiků, Roska, eRes tým ČR a další.

David Garkisch

Foto: Medikidz, Roche


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku