Jenom nám tekly slzy, píše sestra o setkání pacientů a kobylky Hoogy

Dojemné chvíle se před několika dny odehrály v zahradě Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Potěšit děti i dospělé tam přišla kobylka Hoogy a pes Artuš. Některé pacienty za nimi vyvezli i s postelemi. Ani zdravotnice při tom neudržely slzy...

article

I v této nelehké době pandemie se v nemocnicích najde místo a čas pro zdánlivě zbytečné, přesto hluboce lidské a ryze dobré skutky. Ukázala to "nemocnice Boromejek", kde pacientům uspořádali dotykovou terapii.

Na zahradě se za krásného slunného dne sešli pacienti z několika oddělení. Byli mezi nimi děti i nevyléčitelně nemocní z oddělení paliativní péče nebo pacienti oddělení následné péče. Někteří šli po svých, jiné vyvezli na vozíčku a některé dokonce v postelích.


Nezmohli jsme se ani na slovo

Rázem bylo na zahradě živo. "Byl to pro ně nezapomenutelný zážitek. Mnozí z nich měli s koňmi v mládí zkušenosti. Kobylka Hoogy byla báječná a trpělivá," napsala nemocnice na svém facebookovém profilu.

Při setkáních koně a lidí, kteří už nedokážou opustit ani svou postel, neudrželi podle vlastních slov emoce ani zkušení zdravotníci: "Ty krásné a dojemné okamžiky nejdou vlastně ani popsat. Nezmohli jsme se na slovo, jen jsme stáli a pozorovali to křehké propojení člověka a zvířete a nestydíme se přiznat, že nám tekly slzy..."


Na své klienty čeká pět koní

Terapie se mohla odehrát jen s rouškami a díky žádosti i výjimečnému povolení Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Jde o pilotní projekt "Dotykové terapie pro paliativní klienty a děti z Dětského a detoxikačního centra".

Na projektu spolupracuje nemocnice se spolkem Caballinus Hipoterapie, který má k léčbě připravených celkem pět trénovaných koní. Kvůli současným omezením ale koně zatím odpočívají na pastvinách. Do ambulantních terapií se zapojí zřejmě až od 1. června.


Koně pomáhají léčit tělo i duši

Hipoterapie - tedy jakási "léčba koněm" - má široké terapeutické použití. Od fyzioterapie až po prosté zlepšení nálady a duševního stavu pacientů, jako tomu bylo právě v tomto případě u klientů paliativního oddělení.

Nemocnice tento pilotní projekt spustila díky podpoře Nadace Naše dítě, společnosti Moneta Money Bank, 6D Services a dalších firemních dárců a také individuálních sponzorů. Nemocnice na ně ve svém příspěvku nezapomněla: "Děkujeme Caballinusu za to, co dělají. A děkujeme všem dárcům, kteří nám hipoterapii umožnili spustit."


David Garkisch

Foto: Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Video: Porod na benzince z pohledu záchranářky. Řídila ho telefonem