Hlavička
01/11/2019

Kam vás odveze záchranka? Máte v nouzi právo zvolit si nemocnici?

O čem všem rozhoduje trvalé bydliště? Jistě o mnoha věcech, od doručování úřední pošty, důchodu přes záznamy a změny v občanském průkazu až třeba po návštěvu exekutora nebo vlastní podnikání. Jak je to ale v případě, kdy potřebujete nutnou pomoc? Kam vás odvezou?

reklama

reklama

Byl to jen náhlý a krátký výpad psa, ale byla z toho šesticentimetrová tržná rána od spodního rtu k bradě. Žádné velké drama, ale jednoznačně na šití. Přijela záchranka, naložila pacienta a vyrazila do nemocnice. Z vysílačky se záhy ozvaly dvě varianty – ambulance v motolské nemocnici nebo plastická chirurgie ve FN Královské Vinohrady. Když to pacient zaslechl, uprosil záchranáře raději k té druhé možnosti.

To je několik let starý příběh a vlastní zkušenost autora tohoto textu. Díky šikovnosti plastického chirurga nezůstala v obličeji téměř vůbec patrná jizva. A nejspíš i proto, že se záchranáři nechali uprosit k volbě plastické chirurgie. Jak to ale ve skutečnosti je s volbou nemocnice, když vás v nouzi veze sanitka a máte to štěstí, že o tom ještě dokážete uvažovat a se záchranáři si promluvit. Může si pacient skutečně vybírat?


reklama

Záleží na trvalé adrese, když vás veze sanitka?

Je logické, že každý by chtěl tu nejlepší péči. Jsou dokonce lidé, kteří si s ohledem na to vybírají adresu trvalého bydliště. Svědčí o tom i dotaz pacienta, na který odpovídal mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Vlastimil Sršeň:

„Nechávám si trvalé bydliště v Praze, i když jsem se přestěhoval. Chtěl bych totiž, aby mě v případě nutnosti záchranka neodvezla do zdejší okresní nemocnice, ale do Prahy. Můj kardiolog ale tvrdí, že v tom, kam záchranka pacienta odveze, nehraje trvalé bydliště žádnou roli. Je to pravda?“

Ačkoliv platí, že pacient si může svobodně volit svého lékaře, pokud jde o urgentní převoz záchrannou službou, pravidla se podstatně mění a trvalé bydliště nehraje žádnou roli. O cíli cesty pacienta rozhoduje lékař záchranky.

„Čas hraje u záchranky zásadní roli a je nutné dovézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno poskytnout mu ty zdravotní služby, které potřebuje. Pokud potřebné služby může poskytnout blízká okresní nemocnice, bude pacient převezen tam,“ vysvětlil mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.


Volba lékaře platí, ale v sanitce nikoli

Právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb a konkrétního zdravotnického zařízení dává pojištěncům zákon o veřejném zdravotním pojištění. Stejně tak zákon o zdravotních službách mezi právy a povinnostmi pacienta (v § 28) uvádí, že pacient má při poskytování zdravotních služeb právo „zvolit si poskytovatele oprávněného k poskytnutí zdravotních služeb, které odpovídají zdravotním potřebám pacienta, a zdravotnické zařízení, pokud tento zákon nebo jiné právní předpisy nestanoví jinak“.

A právě u zdravotnické záchranné služby tomu tak je: podle § 29 se možnost volby poskytovatele a zdravotnického zařízení nevztahuje (mj.) na zdravotnickou záchrannou službu ani poskytovatele zdravotních služeb, ke kterému poskytovatel zdravotnické záchranné služby pacienta převáží. Jak to jednoduše shrnuje mluvčí VZP: „O tom, do které nemocnice by záchranná služba pacienta odvezla, tedy rozhoduje podle jeho zdravotního stavu lékař záchranky.“


U „dopravní“ sanitky můžete cíl volit. Ale připlatíte si

Pro přesnost je ještě nutné rozlišovat zdravotnickou záchrannou službu a zdravotnickou dopravní službu, což je transport pacientů z domova do nemocnice nebo  mezi nemocnicemi. 

„Jen u zdravotnické dopravní služby může pacient upřednostnit přepravu ke konkrétnímu poskytovateli zdravotních služeb, ovšem s tím, že rozdíl v ceně zaplatí. Úhrada z veřejného zdravotního pojištění je vždy jen ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen požadované zdravotní služby poskytnout,“ dodal tiskový mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.


David Garkisch

Ilustrační foto: ZZS ZK, Radim Holiš, CC 3.0reklama

reklama

reklama

reklama