O čem všem rozhoduje trvalé bydliště? Jistě o mnoha věcech, od doručování úřední pošty, důchodu přes záznamy a změny v občanském průkazu až třeba po návštěvu exekutora nebo vlastní podnikání. Jak je to ale v případě, kdy potřebujete nutnou pomoc? Kam vás odvezou?
Byl to jen náhlý a krátký výpad psa, ale byla z toho šesticentimetrová tržná rána od spodního rtu k bradě. Žádné velké drama, ale jednoznačně na šití. Přijela záchranka, naložila pacienta a vyrazila do nemocnice. Z vysílačky se záhy ozvaly dvě varianty – ambulance v motolské nemocnici nebo plastická chirurgie ve FN Královské Vinohrady. Když to pacient zaslechl, uprosil záchranáře raději k té druhé možnosti.
To je několik let starý příběh a vlastní zkušenost autora tohoto textu. Díky šikovnosti plastického chirurga nezůstala v obličeji téměř vůbec patrná jizva. A nejspíš i proto, že se záchranáři nechali uprosit k volbě plastické chirurgie. Jak to ale ve skutečnosti je s volbou nemocnice, když vás v nouzi veze sanitka a máte to štěstí, že o tom ještě dokážete uvažovat a se záchranáři si promluvit. Může si pacient skutečně vybírat?
Záleží na trvalé adrese, když vás veze sanitka?
Je logické, že každý by chtěl tu nejlepší péči. Jsou dokonce lidé, kteří si s ohledem na to vybírají adresu trvalého bydliště. Svědčí o tom i dotaz pacienta, na který odpovídal mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Vlastimil Sršeň:
„Nechávám si trvalé bydliště v Praze, i když jsem se přestěhoval. Chtěl bych totiž, aby mě v případě nutnosti záchranka neodvezla do zdejší okresní nemocnice, ale do Prahy. Můj kardiolog ale tvrdí, že v tom, kam záchranka pacienta odveze, nehraje trvalé bydliště žádnou roli. Je to pravda?“
Ačkoliv platí, že pacient si může svobodně volit svého lékaře, pokud jde o urgentní převoz záchrannou službou, pravidla se podstatně mění a trvalé bydliště nehraje žádnou roli. O cíli cesty pacienta rozhoduje lékař záchranky.
„Čas hraje u záchranky zásadní roli a je nutné dovézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno poskytnout mu ty zdravotní služby, které potřebuje. Pokud potřebné služby může poskytnout blízká okresní nemocnice, bude pacient převezen tam,“ vysvětlil mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.
Volba lékaře platí, ale v sanitce nikoli
Právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb a konkrétního zdravotnického zařízení dává pojištěncům zákon o veřejném zdravotním pojištění. Stejně tak zákon o zdravotních službách mezi právy a povinnostmi pacienta (v § 28) uvádí, že pacient má při poskytování zdravotních služeb právo „zvolit si poskytovatele oprávněného k poskytnutí zdravotních služeb, které odpovídají zdravotním potřebám pacienta, a zdravotnické zařízení, pokud tento zákon nebo jiné právní předpisy nestanoví jinak“.
A právě u zdravotnické záchranné služby tomu tak je: podle § 29 se možnost volby poskytovatele a zdravotnického zařízení nevztahuje (mj.) na zdravotnickou záchrannou službu ani poskytovatele zdravotních služeb, ke kterému poskytovatel zdravotnické záchranné služby pacienta převáží. Jak to jednoduše shrnuje mluvčí VZP: „O tom, do které nemocnice by záchranná služba pacienta odvezla, tedy rozhoduje podle jeho zdravotního stavu lékař záchranky.“
U „dopravní“ sanitky můžete cíl volit. Ale připlatíte si
Pro přesnost je ještě nutné rozlišovat zdravotnickou záchrannou službu a zdravotnickou dopravní službu, což je transport pacientů z domova do nemocnice nebo mezi nemocnicemi.
„Jen u zdravotnické dopravní služby může pacient upřednostnit přepravu ke konkrétnímu poskytovateli zdravotních služeb, ovšem s tím, že rozdíl v ceně zaplatí. Úhrada z veřejného zdravotního pojištění je vždy jen ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen požadované zdravotní služby poskytnout,“ dodal tiskový mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.
David Garkisch
Ilustrační foto: ZZS ZK, Radim Holiš, CC 3.0
Anketa
Už jste se někdy svezli jako pacienti sanitkou?
-
Srdíčkář Nezdá se mi, že by záchranáři - kteří se mimochodem sebeironicky u nás označují za taxikáře - konzultovali nemocnici s lékařem. Naopak mi bylo řečeno, že do toho jim nemá nikdo kecat, jedou si podle svojí virtuální rajonizace a nikoho to nezajímá... Nebo spíše jsou všichni rádi, že se rozvoz “půlnočních” průjmů, pacientů typu “nemůžu spát a cítím se tak nějak divně” a “celý se uvnitř třesu” nějak rozdělí, protože kdyby tihle lidé měli volbu, tak z toho někomu na konkrétním emergentu už úplně hrábne. -
Lucie To jste vystihl zcela přesně
-
-
Jiří Wicherek Hmmm, tož, není vinou záchranářů, že jsou nuceni k výjezdům bez lékaře, který by o místě dalšího vyšetření a ošetření rozhodl. Dále, záchranáři vozí nemocné k další péči dle principu v článku zvedeném:"...je nutné dovézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno poskytnout mu ty zdravotní služby, které potřebuje.". Záchranáři svůj postup s lékařem na základně (či na jiném výjezdu) konsultují, zvláště, hodlají-li, dle stavu nemocného, ho případně ponechat na místě. Ta "virtuální rajonizace" pak není záchranářů (oni si ji nestanovili), ale těch, kteří by nemocné od záchranářů měli přebírat, tzn. nemocnic. Ty si tu rajonizaci, ač to nemá žádnou oporu v zákoně, stanovili a nutí své lékaře, aby ji dodržovali. První otázkou personálu v nemocnici pak není, co nemocnému je, ale odkud je. Dohady o přijetí do péče pak bývají někdy i dosti ostré. -
Dlugosz R. Článek obsahuje vedle faktů a pravdivých informací i některé přetrvávající fake News či hoaxy, jak chcete. Mezi nejčastěji objevující se nepravdy patří tradované dogma o přítomnosti lékaře v sanitkach ZZS, což nikdy plošné neplatilo a minimálně v posledních 15 let se od tohoto trendu upouští. Není tedy pravdou, že o směřování rozhoduje lékař, jelikož ten je pouze u 20 % kritických i dalších výjezdů, o směřování tedy rozhoduje zdravotnický záchranář, jenž přesně zná směřování dle aktuálního stavu pacienta. Nejsmutnější na celém článku je, že podsouvá široké veřejnosti nesmyslné informace o zdravotnických pracovnících, resp. opomíjí zdravotnické záchranáře jakožto samostatně činnou profesí, která ročně realizuje až 80 % všech výjezdu v ČR, především akutních. V tomto kontextu neplatí slova pana Wicherka o konzultaci s lékařem na základně, o směřování pacienta. Proto žádám o nešíření fake news a nestrašení veřejnosti. V poslední řadě je na místě tvrdě zkritizovat počínání redaktora popisované v článku, které prezentuje namísto se studem jako historku k zamyšlení, volat ZZS k tržně ráně, jako standard, který následují občané, čtoucí články rádoby osvícených redaktorů a novinářů. Tímto tito novináři dělají medvědí službu ZZS a zvyšují zatěžování činnosti podružnou práci. Divné především je jediné. Nejvíce si směřování vybírají občané s neakutními a chronickými obtížemi, kteří svou svobodnou volbu ošetření mohou realizovat po vlastní ose do kteréhokoliv zařízení v ČR a to za pomoci taxi služby či vlastního dopravního prostředku, které jsou právě u takto vybíravých občanů před domem v nemalém počtu a které jim jejich zdravotní stav dovoluje použít. A pokud ne, taxi služba. -
H Chcete říct že pokud má postižený před domem auto ale nemůže vzhledem k situaci použít má si zaplatit taxi...na co potom platíme pojištění ?
-
-
Dlugosz R. 1. Zdravotničtí záchranáři směřování s lékařem nekonzultuji stejně, jako směřování nekonzultuji lékaři se záchranáři. Není důvod. Obě skupiny jsou zcela profesionální se znalostí všech urgentních a akutních postupů. Jediný rozdíl mezi těmito profesemi dělají zákonné kompetence, které mají záchranáři i lékaři již téměř totožné. Ale kdo by taky chtěl vypisovat úmrtní listy. 2. Předávání je zákonem nastaveno, nerespektování zákona z řad nadřízených lékařům je věc jdoucí mimo ZZS, který si plní své zákonné povinnosti i z logiky věci. IMHO, za rozbitou síť zdr. zařízení je nutno poděkovat lékařskému stavu, který dlouhodobě tlačil na centralizaci péče, která od počátku měla vedlejší efekt v tom, o čem je nyní článek - přetížený zdravotnický personál ve vysokoprahových zařízeních. O příchodu tohoto efektu bylo jasné každému průměrnému člověku. Dnes se brečí nad rozpitým mlékem. -
Srdíčkář Nevím, jak jinde, ale záchranka MSK rozhodně jistá v tom, co koná, není - neví jestli pacient má být na urgent, na interní ambulanci, chirurgii, urologii... Když měli nahlášeno, že se mají pro nedostatek lůžek pacienti předem volat, že nemocnice nemá lůžka, nevolali a opakovaně tvrdili, že o ničem neví (bylo uvedené v jejich dokumentaci). Oblíbená je věta, že když už někdo volá, tak “musím přivést...” Takhke včera RZS MSK přivezla dekomp. hypertenzi - už doma měla paní při příjezdu záchranky 120/80 (po zavolání užila antihypertenzivum), ale odpověď byla - my musíme přivézt... Sry ale k čemu je potom VŠ u záchranáře ? -
Tomáš Maškulík suhlasim s panem s nick-em Srdíčkář ...... zachranar a lekar maju rozhodne ine kompetencie ( alebo to takto aspon zachranari pri predavani pacienta prezentuju ) ...... nechat pacienta doma, podpisat s nim negativny reverz, ci podavanie liekov ( pokial viem, tak zachranari vacsinu musia konzultovat s lekarom zo zachranky )
-
-
ola Nutno dodat: Časté je zneužívání ZZS - toto nutno zpoplatnit. Záchranáři jsou se řadí spolu s policisty a hasiči k těm kteří zachraňují a řeší události.... Rozdíl je v tom, že hasiči a policisté dostávají např. po ukončení pracovního poměru výslužné, a to podle zákona. Kdežto na záchranáře ne- je to jasná diskriminace. -
Tomáš Maškulík cele zdravotnictvo ( a skolstvo ) je podhodnotene ... BTW kde by mala byt podla Vas ta hranica vysluzneho ? ....... zachranari teda asi ano ...... predpokladam, ze i lekari na zachranke ...... a co lekar na urgente ...... alebo na odd. ARO ....co infekcna ambulancia ....... alebo sestra na pediatrii ( ktora ma celkom strach otehotniet, ked na ambulanciu stale prichadzaju deti so spalnickami ) .... ci obvodak, co tiez musi chodit po navstevach
-
-
Ališa Hm, odvoz do nejbližší nemocnice, tak určitě... to by paní na dispečinku musely taky vědět, kde se která obec v rámci okresu nachází, a že už pár let nerozhoduje okresní spádovost, ale dojezdová vzdálenost. Hádala jsem se a vysvětlovala po telefonu půl hodiny, než byly ochotné dát mi za pravdu, že mnou požadovaná nemocnice je o 15 km blíž, časově o minimálně 10 minut. A dojezd z jiné nemocnice, resp. i odvoz do jiné nemocnice, než chtěli oni, musela (prý) schválit lékařka-neuroložka (bylo jasné, že pojedu na neurologii), kterou deset minut k telefonu sháněli, a která mě pak dalších deset minut přesvědčovala, a tahala ze mě důvody, proč k nim jet nechci. Obě nemocnice - jeden zřizovatel, ale přednostně se vozí do krajské, i když to trvá déle, a je to dál. Dispečink měl veškeré kompletní informace o mém stavu a situaci, přesto byli záchranáři po příjezdu překvapení, že jsem těhotná, a nemůžou mi tudíž bez lékaře podat žádné léky, nepředali jim informace. Takže následovala další telefonická konzultace, poté konečně kapačka. Do nemocnice jsem se dostala po hodině a půl od vytočení čísla záchranky. Záchranářům patří obrovský dík za pomoc, zbytek příběhu je na velké ehm-ehm-ehm. -
Miroslava Richtrova Mám zkušenosti se ZZS, ale pouze v dobrém i dispecerkou. Žádné průtahy, rychlá akce. Pracuji ve zdravotnictvi a vím od samotných záchranářů, k jakým "těžkým případům" jsou nuceni vyjíždět. Pokud by byla tato zneužívana služba těmto "těžkým případům" zpoplatněna, určitě by ubylo hodně zbytečných cest záchranářů k nepotrebnym těžkým případům. Všem záchranářům "klobouk dolů". -
Pája Zatím jsem sanitkou nikdy nejela, ale za 19 dní mám termín porodu a to si sanitku určitě zavolám, manžel je pořád v práci a u porodu chce být takže bude pak muset z práce přijet do porodnice. -
Eva Jsem vážně nemocná, po chemoterapii jsem dostala DM n a inzulinu, prodělala IM,tromboflebitídu,eryzipel,mám polyneuropathii těžkého stupně,jsem v péči ortopeda a neurologa.kataraktu, glaukom.chodím s chodítkem ale jen za dopomoci asistemntky nebo rodiny.Moje pohyblivost je značně omezená.Naposledyjsem avsolvovala oční vyš. OL mi napsal převoz sanitkou na oční,ale očníé lékařka mi odmítla napsat sa nitku zpět, prý to nedělá.Byla jsem nucená jet domů sanitkou. Chtěl bych se zeptat zda mám n árok na sanitku.