Hlavička
19/01/2022

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku

Spočítali jste si někdy, kolik času denně koukáte do mobilu nebo tabletu? Z rozsáhlého průzkumu Head Downers 2021, kterého se účastnilo 2408 osob z osmi zemí včetně Česka, vyplývá, že celkem 70 procent respondentů tráví příliš mnoho času nad obrazovkami svých elektronických zařízení.

reklama

reklama

V České republice tento nepříznivý trend potvrdilo 75 procent lidí ve věku 18 až 34 let, celková populace pak tento názor sdílí z 62 procent. Závislost dětí a mladistvých na moderních technologiích je většinou respondentů (90 procent) považována za vážný problém a rovněž se domnívají, že dnešní generace dětí tráví venku méně času než předešlé generace.    

Neustále skloněná hlava nad tabletem nebo mobilem se přitom nemusí vyplatit. Hrozí totiž vznik tzv. syndromu esemeskového krku. Syndrom způsobuje ztuhlost krční páteře, omezení pohybu hlavy do stran a konvexní zakřivení horní části páteře, tzv. kyfózu. Dostavit se mohou také bolesti hlavy, které jsou důsledkem nesprávného postoje a držení těla.    

Bolesti v oblasti krční páteře a ztuhlost páteřních svalů se dostavují většinou v důsledku držení hlavy v jedné poloze po příliš dlouhou dobu. Pokud se díváme směrem dolů, tak naše hlava se posouvá více dopředu a tím se také zvyšuje váha, se kterou se musí vypořádat naše páteř. 

reklama

Pouze nepatrný sklon hlavy směrem dolů o patnáct stupňů způsobuje, že naše páteř je zatížena 12 kilogramy, a sklon o šedesát stupňů pak představuje podle italské studie pediatrů Daniela Davida, Cosima Gianniniho, Francesca Chiarelliho a Angeliky Mohn zatížení až 27 kilogramů. Zatímco když máme hlavu plně vzpřímenou, tak naši páteř zatěžujeme pouze 5,5 kilogramu. 


Chodíme méně ven

Ačkoliv si přírody jednoznačně vážíme, každý čtvrtý respondent průzkumu tráví během všedního dne méně než hodinu svého času venku. Studie Head Downers 2021 také potvrdila, že i když venku jsme, často své oči od displejů elektronických zařízení nezvedneme a ztrácíme tak kontakt se svým okolím. 

A o co všechno přicházíme, když neustále sledujeme své mobily a počítače, i když jsme zrovna venku? „Sledování lidí kolem sebe, stromů, zahrad a podobně nám přináší nové perspektivy a pocit rozmanitosti. Pozorování ročních období, prodlužování či zkracování dnů a změny počasí, to vše nám pomáhá regulovat cirkadiánní rytmy a začleňuje nás do světa, který nás obklopuje,“ vysvětluje společnost Velux, která studii pořádala ve spolupráci s agenturou Kantar.

Podle studie také 93 procent respondentů věří, že příroda má pozitivní dopad na naše zdraví. Tento názor sdílí 84 procent Čechů, přírodu pak vnímají pozitivně zejména pro svůj odpočinek (91 procent).       


Na co si dát pozor?

A jak se vyhnout nejen syndromu esemeskového krku, ale třeba i skolióze nebo očním obtížím? Odpočiňte si od multimédií, zajděte si na procházku nebo jen krátce relaxujte při výhledu z okna. 

Čím více máme denního světla a čerstvého vzduchu, tím lépe pracujeme, učíme se, přemýšlíme a děti si lépe hrají. Sluneční světlo je zásadní pro naše zdraví. Pobyt venku na denním světle rovněž pomáhá redukovat krátkozrakost. Výzkum Queensland University of Technology v Austrálii potvrdil, že pokud venku trávíme méně než hodinu denně, zvyšujeme u sebe riziko zmíněné krátkozrakosti.  

Studie University of Chieti v Itálii také doporučila pět následujících bodů k prevenci:

  1. Vyhněte se nadměrnému používání elektronických zařízení a dělejte si časté přestávky.
  2. Vyhněte se delším statickým pozicím.
  3. Umístěte zařízení tak, aby se snížilo namáhání hlavy, krku a horních končetin.
  4. Vyhněte se opakovaným pohybům, jako je dlouhé psaní nebo přejíždění prstem po obrazovce.
  5. Vyhněte se dlouhodobému držení velkých nebo těžkých zařízení v jedné ruce.


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama