Novým prezidentem České lékárnické komory se stal Aleš Krebs, který byl jejím dosavadním viceprezidentem. Zvolil ho sjezd lékárníků, který navštívil i ministr zdravotnictví Vojtěch. Ten byl terčem kritiky lékárníků, kteří – stejně jako lékaři – nesouhlasí s úhradovou vyhláškou.
reklama
reklama
Pro lékárníky to byl významný volební sjezd. Dosavadní prezident komory Lubomír Chudoba vedl lékárníky poslední dvě volební období a podle pravidel se tak už nemohl o funkci znovu ucházet. Rozhodovalo se od pátku a jasno bylo až v sobotních ranních hodinách.
Novým šéfem lékárníků se stal dosavadní viceprezident lékárnické komory Aleš Krebs. Při volbě porazil jiného člena představenstva komory Martina Kopeckého. Osmačtyřicetiletý Aleš Krebs vystudoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové a působí jako vedoucí v lékárně ve Slatinicích u Olomouce. Jeho protikandidát Kopecký se stal viceprezidentem komory. Oba získali své funkce na čtyři příští roky.
reklama
Ani lékárníci nesouhlasí s úhradovou vyhláškou
Na sjezdu lékárnické komory se řešila i úhradová vyhláška ministerstva pro příští rok. Lékárníci s ní ostře nesouhlasí a tvrdí, že přidala finance všem ostatním kromě nich. I oni vedou s ministrem Adamem Vojtěchem spor o podobu vyhlášky jako lékaři a sestry.
Základním požadavkem lékárníků je, aby dostávali za vydání léku na recept namísto dosavadních 15 korun částku 18 korun. Z této platby totiž lékárny hradí mimo jiné svůj provoz. Neplatí ji přímo pacient, ale lékárny ji dostávají z veřejného zdravotního pojištění a byla zavedena poté, co byl zrušen třicetikorunový poplatek za recept.
Ministr Vojtěch slíbil řešení nízkých příjmů příští rok
Na sjezd dorazil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Požadavky na zvýšení příjmů za vydávání léků slíbil lékárníkům vyřešit příští rok. „Měla by to být nějaká nová, my tomu říkáme dispenzační, taxa. To znamená, že jde o nějaké ocenění konkrétní práce daného lékárníka, který vydá daný lék a měl by mít takto pevnou částku, která pro něj bude garantována,“ slíbil ministr.
Zbývající příjem mají lékárny z marží léků a z prodeje jiných doplňků včetně například kosmetiky. V Česku v současné době existují necelé tři tisíce lékáren, ve kterých pracuje kolem 9 000 lékárníků a lékárnic. Komora lékárníků je společně s Českou stomatologickou komorou blízkou profesní organizací České lékařské komory.
David Garkisch
Ilustrační foto: Publicdomainpictures.net, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama