Hlavička
Zprávy -
07/05/2019

Konec příspěvků na brýle. Už se nebudou proplácet skla, ani obroučky

Příspěvky na brýle od srpna skončí. Pojišťovny ušetří až několik stovek milionů korun ročně, celé brýle si ale bude muset zaplatit pacient. Lékaři se bojí, že tak lidé přestanou chodit do ordinací a zajdou jen k optikovi. Mohlo by to vést k podcenění některých očních onemocnění.

reklama

reklama

Opatření se týká asi šesti milionů Čechů, kteří nosí brýle. Dosud byli zvyklí, že mohli jedny nejlevnější brýle dostat zcela zdarma nebo si u pojišťovny vybrat alespoň příspěvek na dražší  obroučky a skla. To se od srpna změní a pojišťovny nebudou až na výjimky na brýle připlácet vůbec nic. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Peníze, které tím zdravotní pojišťovny ušetří, vydají na úhradu jiných zdravotních pomůcek.


Namísto brýlí naslouchátka, glukometry a inzulínové pumpy

reklama

Náklady na brýle nepřestanou pojišťovny hradit úplně, ale radikálně omezí množinu těch, kteří na to budou mít nárok. Zadarmo dostanou brýlové obruby už jen děti do 14 let, brýlové čočky pak proplatí pojišťovna pacientům jen ve výjimečných případech a po schválení revizním lékařem. Loni přitom pojišťovny přispěly jen na obroučky dohromady částkou přes 100 milionů korun. Další stovky milionů pak přidaly pacientům na skla.

Ministerstvo zdravotnictví chce uspořené peníze za příspěvky na brýle použít na úhradu jiných pomůcek. \""Budou například využity u dětských pacientů, kterým je nově hrazeno oboustranné sluchadlo místo jednoho, či senzor na kontinuální měření glykemie,\"" řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Od října se totiž mění pravidla pro proplácení zdravotních pomůcek a do seznamu přibudou další. Kromě sluchadel či glykometrů to budou inhalátory, terapeutická obuv nebo pomůcky na popáleniny. Ministerstvo odhaduje, že náklady na pomůcky tak proti loňsku jen letos narostou o 700 milionů korun.


Pacienti možná omezí návštěvy očního, může to být riziko

Někteří lékaři ale upozorňují, že rozhodnutí ukončit příspěvky na brýle může mít dopady nejen na  peněženky, ale i zdraví pacientů. Dosud totiž každý, kdo chtěl příspěvek na brýle, musel mít poukaz vypsaný lékařem. A to se pochopitelně neobešlo bez návštěvy ordinace a vyšetření. Lékaři se obávají, že lidé teď budou do ordinací chodit méně a pro brýle zajdou rovnou k optikovi.

\""Poté, co příspěvek pojišťoven skončí, dá se předpokládat, že přibude lidí, kteří půjdou pouze k optikovi. Teoreticky tak může dojít ke snížení záchytu jiných očních vad v populaci, například zeleného zákalu - glaukomu,\"" upozornil oční lékař Jaroslav Karhan z vedení České oftalmologické společnosti.

Právě zelený zákal je zákeřnou a nebezpečnou nemocí, protože zprvu nemá žádné příznaky a odhalit počínající glaukom dokáže jen lékař. Příčin onemocnění je mnoho, ale končí poškozením očního nervu. Zelený zákal se přitom objevuje u stále mladších lidí.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama