Nový koronavirus přináší další nečekanou hrozbu. Lékaři v Evropě i Spojených státech varovali před vzácným multisystémovým zánětlivým syndromem u dětí, které prodělaly nemoc Covid-19. Teď na záhadnou chorobu upozornil i český Státní zdravotní ústav (SZÚ).
reklama
reklama
Případy dětí, které se vyléčily z nákazy koronavirem, ale vzápětí skončily kvůli záhadnému syndromu na JIP, jdou po celém světě do stovek. Jako první na to upozornili italští vědci, pak se přidali lékaři z USA a Velké Británie. Syndrom se objevuje u dětí v zemích, kde vypukly masivní epidemie koronaviru.
Projevy syndromu: Horečka, bolesti břicha, postižení srdce a cév
reklama
Náhlé onemocnění připomíná svými symptomy vzácnou Kawasakiho nemoc a syndrom toxického šoku. \""Projevy onemocnění jsou charakterizovány kromě jiného horečkou, bolestmi břicha a postižením srdce,\"" uvádí na svých stránkách Státní zdravotní ústav (SZÚ). \""Léčba těchto dětí je absolutní prioritou,\"" doplňuje.
Vědci a lékaři mají zatím málo informací o nové nemoci, aby ji bezpečně mohli spojit s koronavirem, ale všechno nasvědčuje tomu, že souvislost existuje. U hospitalizovaných dětí se záhadným syndromem lékaři zároveň zjistili protilátky po prodělané nemoci Covid-19, i když často děti ani netušily, že nákazu přechodily.
Teprve tento vzácný zánětlivý multisystémový syndrom dětí (v anglické zkratce popisovaný jako PIMS) je pak ohrozil na životě. Italové upozornili kolegy v jiných zemích, že \""onemocnění může probíhat závažně a vyžaduje rychlou a účinnou léčbu\"".
SZÚ: O novém syndromu by měli vědět lékaři i rodiče dětí
Ze stejného důvodu se s tímto varováním obrátil na lékaře i veřejnost, zejména rodiče dětí, český Státní zdravotní ústav. \""Je třeba, aby se zvýšila informovanost o PIMS v lékařské komunitě a aby o možných příznacích byli informováni i rodiče a pečovatelé. Mělo by být upozorněno na včasné vyhledání lékařské péče,\"" píše SZÚ.
Pokud rodiče u svého dítěte zpozorují následující vyjmenované příznaky, měli by okamžitě kontaktovat lékaře. Syndrom se projevuje několikadenní horečkou a záněty srdce a cév. Postiženy mohou být uzliny, objevuje se kožní vyrážka na rukou nebo nohou a dětem také nápadně zčervená jazyk (tzv. jahodový či malinový jazyk) nebo se syndrom projeví na rtech. Naštěstí se u většiny dětí zatím projevuje nový syndrom mírně, ale přesto může být i fatální. Objevit se může u dětí až do 16 let.
Syndrom by mohl pomoci s vývojem vakcíny na Covid-19
Nové onemocnění ještě ani nemá jméno a klasifikaci v mezinárodním seznamu nemocí, ale už se na něj zaměřila pozornost WHO. Studium nového syndromu je nutné nejen kvůli nemocným dětem, ale mohlo by pomoci porozumět koronaviru a vést k vývoji účinné vakcíny.
Takový názor zastává například profesor Russel Viner z britské Královské pediatrické koleje. \""Jestliže je to reakce způsobená protilátkami (na Covid-19, pozn. red.), mohlo by to mít vliv na studium vakcín a mohlo by se tím také vysvětlit, proč některé děti měly velmi závažný průběh Covid-19, zatímco většina jich postižena nebyla nebo měla bezpříznakový průběh,” uvedl profesor Russel Viner.
Děti se až dosud zdály stát téměř mimo nebezpečí koronaviru. Mezi nemocnými na Covid-19 totiž tvoří jen jedno až dvě procenta. To ale může být, jak upozorňuje i SZÚ, klamný dojem. Děti mají obvykle jen mírný průběh onemocnění Covid-19, takže u nich lékaři nemoc ani nezachytí a ve výsledku to vede k tomu, že děti jsou méně testovány.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama