Krize ve zdravotnictví graduje. Proč jednání nedopadla a jaký bude prosinec pro pacienty a lékaře v nemocnicích?
Blíží se prosinec a s ním i období, ve kterém už 6100 lékařů vypovědělo přesčasovou práci. I když mají být tyto přesčasy dobrovolné, podle dění v nemocnicích se ukazuje, že úplně tak dobrovolné nejsou. Ministerstvo zdravotnictví mělo tři měsíce na to, aby navrhlo funkční řešení. Poslední návrhy padly v úterý 21. listopadu, přesto se obě strany nedohodly. Proč? A jak bude vypadat prosinec v českých nemocnicích?
reklama
reklama
Vše začalo zbrklou a s odbornými společnostmi neprojednávanou změnou v zákoníku práce. Dobrovolné přesčasy lékařů a dalších zdravotníků se zvýšily na dvojnásobek, tedy na 832 hodin za rok a pro některé ještě více. Spustila se tím ale jedna z největších krizí ve zdravotnictví za posledních 12 let. Jako ukázku této „dobrovolnosti“ vypovědělo už 6100 lékařů na prosinec přesčasovou práci, která již dávno přesáhla zákonem stanovený limit.
„Je to pouhé dodržování zákoníku práce, tak jak nám bylo panem ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou doporučeno: „Přesčasy jsou dobrovolné, kdo je nechce sloužit, ať je neslouží.“," uvedl na pondělní tiskové konferenci viceprezident České lékařské komory Jan Přáda a jeden z hlavních představitelů iniciativy Lékaři jsou jenom lidi.
Požadavky: konec nelegální práce a motivační prostředí
Jedním z požadavků iniciativy bylo oné zrušení paragrafu 93a, který nejspíše bude splněn (přesčasové hodiny se vrátí na 416 hodin za rok). Podle mluvčí Sekce mladých lékařů Moniky Hilšerové zmizí přesčasy po úpravě novely pouze na papíře, je potřeba ale přesčasy omezit i v reálu.
reklama
„Chceme toho docílit právě prostřednictvím jednání s ministerstvem zdravotnictví, která se ale zatím jeví jako neúspěšná, i když tato iniciativa byla spuštěna již v září. Potřebujeme motivovat lékaře, kteří jsou po atestaci, aby nadále zůstali v nemocnicích. Podle statistik my ty lékaře v republice máme, ale nejsou motivováni v těchto nemocnicích zůstat. Odchází buď do soukromých zdravotnických zařízení, nebo i zcela mimo ně. Stejně tak studenti musí být motivování studovat medicínu. I proto je třeba zvýšit ohodnocení práce lékaře, které se nyní pohybuje mezi 200 až 300 korun za hodinu,“ vysvětlila Hilšerová.
I když novela novely s největší pravděpodobností projde, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek podle prezidenta ČLK Milana Kubka doufá, že po jejím schválení se vše vrátí do starých kolejí a lékaři i lékařky v nemocnicích si budou dále ochotně „přivydělávat“ nelegálními přesčasy. „My však věříme, že společně dokážeme konečně pracovní podmínky v nemocnicích změnit. Že dokážeme učinit práci ve zdravotnictví více atraktivní. Že bude o medicínu větší zájem a že tedy bude zdravotní péče zajištěná nejenom v prosinci nebo v lednu, ale také v následujících letech. Že zkrátka bude mít pacienty kdo léčit,“ dodal Kubek.
Pokud se podle Hilšerové nic nezmění, tak nejenže budou odcházet naši lékaři, ale tím pádem bude kladeno i větší penzum práce na ty, co v těch nemocnicích zůstanou a přesčasy se dále jen budou násobit. „Mimo jiné zdravotnictví nebude konkurenceschopné ani na mezinárodní úrovni, kdy platy jsou vyšší nejen v Německu, ale už i v Polsku a na Slovensku,“ doplnila Hilšerová
Přišla nová nabídka. Proč ji lékaři potřetí odmítli?
Nyní je podle Hilšerové odpovědnost na ministrovi Válkovi. „Myslíme si, že požadavky nejsou nereálné. Jde o to, aby si s námi sedl a jednání nebyla po týdnu. V této chvíli, kdy prosinec brzy začíná, nelze brát situaci na lehkou váhu a je potřeba, aby to pacienti věděli,“ doplnila.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v úterý 21. listopadu představil třetí návrh, ve kterém zvýšil původní sumu na odměňování lékařům z 6,8 miliardy na 8,5 miliardy korun, a to nakonec všem zdravotníkům a pracovníkům ve zdravotnictví. „Součástí této nabídky, která se přibližuje memorandu na 50 %, jsme nově nabídli navýšení tarifu tabulkových platů o 5 %. Slíbil jsem, že toto předložím k diskuzi na vládě a bylo to odbory odmítnuto,“ řekl Válek po jednání na tiskové konferenci.
I když se zdá, že lepší nabídka nemohla padnout a miliardy navíc zní lákavě, v konečném důsledku je podle zástupců lékařů a odborů v podstatě podobná té, která padla před třemi týdny. Proč? Mladí lékaři uvedli na Facebooku konkrétní příklady z praxe:
„Lékař zhruba rok po nástupu do práce by nyní měl mít garantovaný plat za normální pracovní dobu (tedy 40 h týdně jako každý jiný zaměstnanec) 44 578 Kč, což je navýšení o cca 3 000 Kč. Ale je to opravdu tak?
Lékař 1 má nyní plat 41 380 Kč, zároveň má příplatky ve výši 3 000 Kč (třeba osobní příplatek, protože je šikovnější, dělá něco navíc atp.), garantovaná výše příjmu pro něj je nyní 44 578 Kč, dostane tedy přidáno 198 Kč.
Lékař 2 má nyní plat 41 380 Kč, žádný příplatek nemá. Protože se nachází 3 198 Kč pod úrovní garantovaného platu, dostane tedy tento rozdíl ve formě příplatku. A dostává se tedy na úroveň lékaře 1, přestože proto nic neudělal.
Celý tento model tedy nabourává motivační efekt osobního či jiného příplatku a je ve svém efektu daleko více rovnostářský než zvýšit základ ve formě tabulkového tarifu.“
Může se namítnout, že podle návrhu má proběhnout ještě navýšení tarifních platů zdravotníků o 5 %, které je mimochodem podle ČLK hluboko pod úrovní inflace. Jak se promítne tato změna?
Lékař 3 by nyní měl základ 43 449 Kč, garantovaný plat zůstává stále 44 578 Kč a mění se pouze to, že dostane o něco více v základu a o něco méně formou příplatku (1 199 Kč). A konečně Lékař 4, který pokud má osobní ohodnocení alespoň 1 129 Kč, takže by se celkově nad výší garantovaného platu 44 578 Kč dostal, nedostane nic.
„Navýšení tabulky se tak značně vykrývá s předchozím opatřením garantovaného platu a pro spoustu lékařů bude mít ve svém důsledku nulový efekt. Nutno ještě podotknout, že existuje Lékař 5, na kterého ministr vůbec nemyslí, a který pracuje v nemocnici, která není přímo řízená státem a ten nedostane vůbec nic,“ dodává Sekce mladých lékařů ČLK.
Zdroj: Sekce mladých lékařů ČLK (Facebook)
„Současná nabídka se vlastně bije s předchozím opatřením. Více jde do základu a méně do odměny, ale celková částka zůstává v podstatě stejná,“ dodal hned po jednání pro web Naše zdravotnictví Jan Přáda s tím, že celková částka 8,5 miliardy je vyšší, ale také bude rozdělena mezi mnohonásobně více lidí.
Podle lékařů je také potřeba zdůraznit, že přesčasy momentálně tvoří až 50 procent příjmů lékařů, což je z mnoha důvodů nevyhovující. „Pokud to pan ministr Válek s dodržováním zákoníku práce myslí opravdu vážně, povede to k propadu příjmů lékařů o zhruba 30 až 40 procent. Pokud tento výpadek z příjmů nebude nijak kompenzován, povede to ke dvěma scénářům. Buď se zákony v českých nemocnicích budou porušovat až za hranici bezpečnosti péče zvesela dále a budeme tam, kde jsme byli, nebo nás čeká masivní odliv lékařů z nemocnic,“ uzavřeli úterní jednání lékaři.
Tlak na lékaře a vydírání roste
Další jednání na ministerstvu zdravotnictví by se mělo uskutečnit 27. listopadu. S blížícím se prosincem už začíná být ale jasné, že situace v nemocnicích nebude vůbec jednoduchá. Navíc podle Hilšerové nemocnice ani nepopisují pravdivé stavy. „Nemocnice se snaží pravdivé informace moc nezveřejňovat, ale my máme k dispozici v podstatě všechny výpovědi, které byly z nemocnic dány a máme od nich informace, jak to v nich bude vypadat a jak to vypadá teď,“ popsala Hilšerová a dodala, že prozatím připravené rozpisy pokryjí nějaký provoz, ale nepokryjí plánované operace a výkony. Pokryjí také pravděpodobně aktivní péči, ale rozpisy jsou často tvořené tzv. na „knop“, takže když jeden lékař vypadne, tak se celý systém hroutí.
Aby tyto provozy byly zajištěny, tak se podle vyjádření zástupců Sekce mladých lékařů ČLK už teď děje velká diskriminace lékařů, kteří jsou děleni na ty poslušné a neposlušné, či nepohodlné a loajální a je s nimi tak i nakládáno.
„Rozpisy směn může každý dostat jiné. Ruší se každopádně již plánované dovolené, povinné kurzy a stáže, jsou hrozby finančních postihů a žalob. Praktiky, kteří musí lékaři zažívat jsou mnohdy neuvěřitelné. Dávají se i služby za trest – příklad: lékař musí přijít na sedmou, pracuje do 15 hodin a pak v tentýž den zase nastoupí večer a slouží noční až do rána. Takže jak bylo na začátku řečeno, že jsou přesčasy dobrovolné, tak tady vidíme tu dobrovolnost,“ upozornil viceprezident ČLK Přáda s tím, že podle ministerstva nelze udělat takové změny ze dne na den, ale přitom už od září mohla probíhat jednání a nic se nedělo.
V jakých nemocnicích budou omezeny provozy?
Do výpovědí přesčasů se zapojili lékaři z větších i regionálních nemocnic. Ještě stále navíc mohou vypovídat přesčasy lékaři pracující na dohodu o pracovní činnosti. V současné chvíli bych jich ale mělo být okolo 6100.
Zdroj: Sekce mladých lékařů ČLK
„Co se týče omezení provozu, tak jsme vybrali pět oborů, které budou zasažena nejvíce. Tím, že bude omezeno ARO, tak obory, které operují, tak budou omezeny také. Co se týče pediatrie, očekává se velké omezení především v Praze, a je to proto, protože pediatrická odbornost měla již velké problémy před touto iniciativou a nijak se to doposud neřešilo. Za týden budou tyto informace ještě aktuálnější. Plánovaná péče bude určitě omezená a akutní záleží na odpracovaných přesčasech, ale může se stát, že lékaři z jiných odborností budou směřováni na akutní péči,“ osvětlila situaci mluvčí Sekce mladých lékařů ČLK.
Všechny výpovědi, které lékaři podali, tak zároveň posílali k evidenci Sekci mladých lékařů. „Evidujeme výpovědi, které nám lékaři zaslali v říjnu,” dodal Jan Přáda. Může se tedy stát, že v některých nemocnicích nakonec lékaři svoji výpověď stáhli, jako například v Nemocnici Nymburk.
„V tuto chvíli eviduje aktuálně dvě výpovědi z přesčasů, z toho jedna je čistě formální bez reálně vykazované přesčasové práce," upřesnila pro web Našezdravotnictví.cz jednatelka Nemocnice Nymburk Mgr. Nela Kvačková.
Zdroj: Sekce mladých lékařů ČLK
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Pavlína Zítková
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama