Hlavička
03/12/2020

Lékař a jeho pacient: Fotografie, která obletěla svět. I takhle vypadá Covid

Je to sice jen krátký okamžik zachycený na fotografii, ale příběh za ním vypovídá mnohem víc. Lékař na snímku jím apeluje na veřejnost po celém světě, aby lidé dodržovali základní opatření proti koronaviru. Utěšuje pacienta, zatímco je sám už 256 dní nepřetržitě v práci.

reklama

reklama

Na fotografii je zachycený texaský lékař Joseph Varon a jeho nejmenovaný pacient, starší muž, který mu pláče v náručí, protože chce být doma na Den díkůvzdání se svou ženou. Ani jeden z nich přitom nevěděl, že je někdo fotografuje.


Lékař: Moje sestry pláčou uprostřed dne

reklama

Dojemný snímek mimo jiné zveřejnila ve své reportáži CNN a doprovází ho i komentář vyfotografovaného lékaře, šéfa oddělení v nemocnici United Memorial Medical Center v Houstonu v Texasu. Skrývá se za ním patrně ještě silnější příběh, který přibližuje úsilí i zoufalství zdravotníků a pacientů bojujících s nákazou novým koronavirem. V USA teď dosahují počty nakažených rekordních hodnot a z některých států už zaznívá varování, že nemocnice budou brzy pacienty s covidem ochromené.

Lékař Joseph Varon pro CNN popsal frustraci, jakou cítí z lidí, kteří nedodržují lékařská a hygienická doporučení. Sám pracuje nepřetržitě už 256 dní a bojuje přitom nejen s vlastním vyčerpáním, ale prožívá i neštěstí svých pacientů.

„Nevím, co mě udržuje v chodu, nevím, proč jsem se ještě nezlomil,\"" přiznal Joseph Varon. „Moje sestry se zhroutily. Pláčou uprostřed dne, protože jsou kvůli takovým situacím strašně smutné. Někdy jim stačí pohled na pacienta, který pláče, protože chce vidět svou rodinu.“


Fotograf složil poklonu všem zdravotníkům

Snímek se na veřejnost dostal se svolením lékaře i nemocnice, která umožnila fotografovi agentury Getty Images Nakamurovi dokumentovat provoz v době pandemie koronaviru. Ten fotografii sám zveřejnil na Facebooku s uctivými slovy: \""Jsem vděčný za to, že jsem byl svědkem nádherného okamžiku a děkuji všem zdravotníkům za jejich tvrdou práci i během sváteční období.\""

Lékař na snímku popsal nenadálý začátek celé situace. \""Vešel jsem dovnitř mé covid jednotky a vidím, že tenhle starší pacient vstal z postele a snaží se dostat z místnosti a pláče. Tak jsem k němu přišel a zeptal se ho proč pláče. Ten muž mi říká: „Chci být se svou ženou“,\"" popsal Joseph Varon. „Tak jsem ho jen chytil do náruče, držel ho a ani jsem nevěděl, že nás někdo fotí.\""

Muže se mu podařilo uklidnit, ten se prý začal cítit lépe a přestal plakat. I když se nemohl bezprostředně vrátit domů, jeho stav se později zlepšil a podle prognóz by mohl být brzy propuštěn. 


Máme tolik pacientů, že nejde každého utěšit

Lékař Joseph Varon má pro podobné pocity svých pacientů pochopení. \""Je to velmi obtížné. Dokážete si to představit? Jste v místnosti, kam lidé přicházejí ve „skafandrech“ a s nikým jiným nekomunikujete, pouze po telefonu, pokud máte štěstí. Myslím, že je to velmi obtížné a když jste starší člověk, je to ještě obtížnější, protože máte pocit, že jste sami,\"" svěřil se CNN Joseph Varon.

Podle svých slov si vybavil všechny ostatní pacienty, které podobně utěšoval. Seděl s nimi na jejich posteli a povídal si s nimi. Ale není to vždy možné: \""Máme tolik pacientů, že nemůžeme každého pacienta chytit za ruku nebo se alespoň pokusit být trochu lidštější. Někteří pláčou, někteří se snaží utéct - dokonce jsme ten den měli jiného pacienta, který se snažil dostat z nemocnice oknem.\""


Dodržujte pravidla nebo skončíte u mě na JIP

Komentář lékaře Josepha Varona před novináři měl ale ještě jednu rovinu. Prohlásil, že je frustrovaný lidmi, kteří se tváří v tvář epidemii nechovají správně a zodpovědně. \""Pracuju den za dnem a ti lidé venku dělají chyby. Neposlouchejte mě a skončíte na mé jednotce intenzivní péče,\"" vzkázal Varon.

\""To, co lidé potřebují vědět, je - neobjímat se. Musí dodržovat základní pravidla: udržovat sociální odstup, nosit roušku, umývat si ruce a vyhýbat se místům, kde je hodně lidí. Je to velmi jednoduché. Pokud to lidé dokážou, budou si moci lékaři a zdravotníci jako já snad odpočinout,\"" shrnul to pro CNN Joseph Varon.


David Garkisch

Foto: Facebook.cz, CNN


reklama

reklama

reklama

reklama