Lékaři chtěli mír, skončili v tureckém vězení. Protestuje svět i Česko

Turecký prezident nechal zadržet lékaře, kteří odsoudili ofenzivu armády proti Kurdům v Sýrii. Lékaři jménem svého stavu volali po okamžitém míru, skončili ale ve vězení jako "zrádci". K pobouření, které to vyvolalo v celém světě, se přidala i Česká lékařská komora.

Turecká armáda spustila 20. ledna masivní útok na kurdské milice (YPG) v Sýrii. Ty sice patří mezi spojence NATO v boji proti Islámskému státu, ale zároveň jsou jako Kurdové pro tureckého prezidenta Recepa Tayipa Erdogana úhlavními nepřáteli.

Při ostřelování města Ofrín na severu Sýrie podle pozorovatelů zemřely desítky civilistů a nálety tureckých letadel zničily i vzácný starověký chrám z prvního tisíciletí, který postavili ještě Aramejci.

Proti rozpoutání takového násilí se navzdory strachu z režimu ozvali i někteří Turci. Kvůli kritice turecké ofenzívy proti Kurdům jich už přes tři stovky skončily ve vězeních. Ke kritikům se přidali i turečtí lékaři - a dopadli stejně. Hrozí jim obvinění ze "šíření propagandy ve prospěch teroristické organizace a podněcování veřejnosti". Na jedenáct z nich je vystavený zatykač, osm jich už policie dopadla.


Vězení za slova: Mír hned teď

Zadržení lékaři ale nejsou tak úplně bezvýznamní. Jde o vysoce postavené členy Turecké lékařské asociace (TTB), jakési obdoby lékařských komor v jiných zemích. Mezi zadrženými je i předseda Asociace lékařů Turecka (TTB) Rasit Tükel. Navíc je dobře zdokumentováno, proč jsou lékaři zadržení a z čeho je turecký režim viní.

Zákon měli překročit svými výzvami prezidentu Erdoganovi k okamžitému zastavení bojů a k nastolení míru. Vydali dvě prohlášení. V prvním ("Válka je problém veřejného zdraví!") varovali před dopady války na civilisty. Následně se stali terčem útoků a tak zveřejnili druhé veřejné prohlášení, kde vysvětlili, že jako lékaři válku podporovat nemohou. "Ne válce. Mír, hned teď," zakončili své prohlášení.

Odpovědí na výzvu prezidentovi Erdoganovi byly zatykače, zatčení a policejní cely. Sám prezident lékaře obvinil ze zrady. "Věřte mi, nejsou to žádní intelektuálové, je to gang otroků. Jsou to služebníci imperialismu," řekl o lékařích turecký ministr zdravotnictví Ahmet Demircan. Lékařská asociace podle něj nemá právo podobná prohlášení vydávat, proto už bylo zahájeno trestní stíhání.


Protestuje celý svět, protestuje i Česko

Co prezidentu Erdoganovi prochází doma, nejde už tak snadno ve světě. Za zadržené lékaře se postavili jejich kolegové i lékařské organizace z celého světa. Protest nyní vyjádřila i Česká lékařská komora a její prezident Milan Kubek zaslal Erdoganovi protestní dopis.

O odhodlání ČLK bránit své turecké kolegy svědčí i naléhavost, jakou na skandál kolem zadržených lékařů klade. Hromadným e-mailem s informací o celé kauze se na všechny lékaře v Česku obrátil prezident Milan Kubek. Označil to za "znepokojivou zprávu" a protestní dopis zaslal také Recepu Erdoganovi. (Text e-mailu najdete v závěru článku, protestní dopis tureckému prezidentovi si můžete přečíst na stránkách České lékařské komory.)

Postup tureckých úřadů vyvolal zděšení a kritiku v celém světě. Příkře ho odsoudil také šéf Světové lékařské asociace (WMA) Jošitake Jokokura. "Vyzýváme turecké úřady, aby vůdce zdravotníků okamžitě propustily a aby ukončily tu zastrašovací kampaň," zní citace z prohlášení organizace WMA. Ta zastupuje 111 národních lékařských asociací. Kromě toho se lékařů zastala i Amnesty International. Podle AI se lékaři stali terčem hrozeb násilím.

David Garkisch

Ilustrační foto: defenseimagery.mil, Fernando Serna


E-mail prezidenta České lékařské komory lékařům: 


Vážené kolegyně a kolegové,

Obracím se na vás s velmi znepokojivou zprávou.


Turečtí lékaři nepodpořili válku, skončili ve vězení

Prezident České lékařské komory protestuje

Turecká policie v úterý 30.1.2018 zadržela 8 členů představenstva (ústřední rady) Turecké lékařské asociace (TTB-Turkish Medical Association). Její představitelé ve svém prohlášení z 24.1.2018 "War is a public health problem!" varovali před závažnými dopady, které mají válečné konflikty na zdravotní stav obyvatel, včetně civilistů.

Poté, co se představitelé tureckých lékařů stali terčem nevybíravých útoků, vydalo vedení Turecké lékařské asociace 26.1.2018 druhé prohlášení "Public Declaration by Turkish Medical Association", v němž se snažilo vysvětlit, proč lékaři v souladu s etickými principy svého povolání nemohou podporovat válku, která přináší bez rozdílu utrpení civilnímu obyvatelstvu.

Policie vystavila jedenáct zatykačů na členy představenstva lékařské asociace, z toho osm bylo zadrženo včetně jejího prezidenta Prof. Dr. M. Raşit TÜKELa.

Policejní útok vůči Turecké lékařské asociaci nastal poté, co prezident Erdogan členy vedení "takzvané" Turecké lékařské asociace označil jako "terrorist-lovers!".

Bezprecedentní útok vůči představitelům Turecké lékařské asociace ostře odsoudil prezident Světové lékařské asociace (WMA) Dr. Yoshitake Yokokura: "The WMA fully supports our Turkish colleagues in their public statements that war is a public health problem. The WMA has clear policy that physicians and national medical associations should alert governments to the human consequence of warfare and armed conflicts.

The Turkish Medical Association has a duty to support human rights and peace and we are alarmed about the latest arrests and the criminal complaint. We strongly denounce these attacks on freedom of expression, which is enshrined in article 19 of the International Covenant on Civil and Political Rights that Turkey ratified in 2003."

Na stranu tureckých kolegů se bezvýhradně postavilo též předsednictvo Stálého výboru evropských lékařů (CPME). Protesty prezidentovi Erdoganovi a dalším představitelům Turecka zasílají rovněž jednotlivé národní lékařské komory a asociace.

Dopis s výzvou k okamžitému propuštění všech členů vedení Turecké lékařské asociace (TTB), k ukončení zastrašovací kampaně vůči tureckým lékařům a k respektování lidských práv, k němuž se Turecko v minulosti zavázalo, zaslal dnes jménem České lékařské komory její prezident MUDr. Milan Kubek prezidentovi Turecka panu Recep Tayyip Erdoğanovi a předsedovi vlády Turecka, ministrům zahraničí, vnitra, spravedlnosti i zdravotnictví a dále pak vyslancům Turecka při EU a OSN a velvyslanci Turecka v České republice.

V Praze 1.2.2018

MUDr. Milan Kubek - prezident ČLK

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům