Hlavička
Kauzy -
26/11/2018

Lékaři: Elektronické zdravotnictví ano, ale jen dobrovolné. I pro pacienta

Zdá se, že elektronizace českého zdravotnictví proběhne silou. Od příštího roku hrozí lékařům statisícové pokuty, pokud nevystaví eRecept. Povinné budou i elektronické neschopenky. Lékaři se ale bouří a upozorňují na nesmyslný systém i etické otázky.

reklama

reklama

Lékaře i pacienty čekají v příštím roce zřejmě velké změny. A nevyvolávají zrovna nadšení. Jde především o elektronické recepty a elektronické neschopenky.

Kritika lékařů hájí i zájmy pacientů, kteří nechtějí svěřovat své citlivé údaje databázím a vzdáleným úložištím. „Elektronizace je dobrý sluha, ale zlý pán. Měla by být dobrovolná,“ říká jednoznačně prezident České lékařské komory.


reklama

Za lékaře, kteří odmítnou eRecepty, se komora postaví

Vydávání e-receptů je povinné už dnes, respektive od začátku letoška. Lékaři ale dostali zákonem oficiální pardon a až do konce roku se tak neudělují sankce za nevystavení eReceptu. S pokutami se mezi revoltujícími lékaři začne od ledna. 

Prezident komory na jejím sjezdu přiznal, že pro lékaře nemá radu, ale že se za ně v případě sporů a pokut komora postaví. „Ten terén je velmi nepřehledný a nevím, co radit a jak se zachovat. Mohu ale slíbit, že za sankcionované lékaře se komora postaví,“ řekl na sjezdu Milan Kubek.

Upozorňuje přitom i na etický a bezpečnostní rozměr problému. E-recept je totiž povinný i pro pacienty a jeho součástí bude také lékový záznam, tedy údaje o tom, které léky pacient užívá. Ne každý pacient ale sdílí důvěru v elektronické databáze a měl by mít podle Kubka právo tuto elektronizaci odmítnout.

„Je zásadní rozdíl mezi tím, když používáte počítač na práci či na hraní, a tím, kdy jste nucen své citlivé osobní údaje posílat po internetu do nejrůznějších databází, o jejichž zabezpečení můžeme oprávněně pochybovat,“ řekl v rozhovoru pro Právo Milan Kubek.

Stejný postoj k eReceptům zastávají i někteří politici. „My jako Piráti samozřejmě podporujeme digitalizaci, ale ne tu nucenou. Je potřeba se na ni dívat také z pohledu uživatelů, což stávající administrativa neumí, dívají se na ni jako na nový, moderní způsob šikany obyvatel,“ prohlásil například současný pražský primátor Zdeněk Hřib. Ještě nedávno přitom ve společnosti Solitea Business Solutions vyvíjel jako hlavní architekt elektronické úložiště receptů. Vadí mu na něm jen to, že systém je povinný pro lékaře i pacienta.


E-neschopenky lékaři ani pacienti nevyužívají. Budou proto povinné?

Zatímco povinný eRecept tedy není až taková novinka, povinné elektronické neschopenky ano. V Česku sice omezeně fungují od roku 2010, ale až dosud byly pro lékaře dobrovolné. Jen asi pouhá pětina z nich je připojena k systémům, které dokážou e-neschopenku poslat. A ve skutečnosti e-neschopenky využívají jen asi tři až čtyři procenta všech lékařů.

Záměrem vlády, který musí ještě odsouhlasit poslanci, je, aby byly e-neschopenky povinné od července příštího roku. Více o tom v článku Povinné e-neschopenky chce vláda už příští rok. Vyvolávají ale kritiku. Elektronické neschopenky narazily u lékařů snad ještě tvrději než eRecepty.


Lékaři: Je to paskvil a zmetek, používat to nebudeme

Kritika cílí hlavně na to, že je e-neschopenka opět povinná, a navíc jde podle lékařů o nesmyslný model. Doslova paskvil a zmetek, jak projekt označilo Sdružení praktických lékařů ČR, které e-neschopenku odmítá používat.

„Zmetek, který nemá ve 21. století co dělat a který je drzost nazývat elektronickou neschopenkou, používat nebudeme. V době, kdy s Ministerstvem zdravotnictví vedeme seriózní debatu o tom, jak snížit administrativní zátěž lékařů, nám Ministerstvo práce a sociálních věcí tuto zátěž zvyšuje,“ prohlásil předseda sdružení praktiků Petr Šonka.

Lékaři totiž mají neschopenky zpracovávat a odesílat zčásti papírově a zčásti elektronicky. K informacím o neschopnosti zaměstnanců navíc ani nemají on-line přístup jejich zaměstnavatelé, jak původně kvůli kontrolám požadovali.

„Hrozí nám hybridní systém, je to úplný nesmysl. Čím je něco absurdnější, tím spíš se to může stát, takže očekávám, že k tomu dojde. Lékař bude elektronicky neschopenku zahajovat a ukončovat. Všechno mezi tím povede dál papírově,“ řekl lékařům na sjezdu České lékařské komory prezident Kubek.


Kubek: Jsme papežštější než papež

Ani e-neschopenka původně neměla být povinná. „Od samého počátku měla být elektronická neschopenka dobrovolná a ministerstvo to opakovaně slíbilo. Do vlády však poslali návrh, kde je e-neschopenka povinná. To vnímáme jako podraz,“ prohlásil rovněž šéf Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

Na totéž upozornil v rozhovoru pro Právo i prezident komory Kubek, tentokrát u eReceptu: „Nechápu, proč zrovna my musíme být papežštější než papež. Vždyť i v technologicky nejvyspělejších zemích, jako jsou USA nebo Německo, jsou elektronické recepty pouze jednou z možností, jak pacientovi lék předepsat. Nikdo lékaře ani pacienty k ničemu nenutí. A například v Belgii, kde zaváděli elektronické recepty společně s námi, osvobodili automaticky od jejich používání všechny lékaře starší 62 let.“

Kubek tak opakovaně upozorňuje na to, že zejména starší a přesluhující lékaři, mnohdy právě nedostatkoví praktici, se elektronizaci zdravotnictví brání. Nemají na ni vybavení nebo neumějí nejrůznější systémy ovládat, a proto hrozí, že své ordinace zavřou, protože by jinak čelili hrozbě statisícových pokut. 

„Není sporu o tom, že počítače práci usnadňují, proto je většina z nás používá. Podobné je to například s automobilem. Cestovat autem je prima, ale nikoho nenapadlo kvůli tomu zakazovat jízdu vlakem, který má také své výhody. Pokud nám bude elektronizace usnadňovat práci a sníží administrativní zátěž, abychom měli více času na pacienty, pak takové programy budou lékaři využívat dobrovolně. Nikdo nám nemusí nic nařizovat,“ uvedl Kubek.


David Garkisch

Foto: Pexels.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama