Hlavička
Zprávy -
10/09/2018

Lékaři: Popření slibů o zvýšení platů je plivnutím do tváře zdravotníkům

Ve sporu o plošné zvýšení platů ve zdravotnictví zřejmě lékaři nehodlají vládě ustoupit ani o píď. O víkendu se dohodli na svých požadavcích i postupu, pokud vláda opakovaně přislíbené peníze zdravotníkům nepřidá. S ničím jiným se prý lékaři nespokojí.

reklama

reklama

O víkendu měli lékaři sdružení v Lékařském odborovém klubu (LOK) koordinační poradu před plánovanými protesty zdravotníků. Ti – od lékařů a sester až po další personál – trvají na slibu, který jim dala předchozí vláda v roce 2016 a letos veřejně i premiér Andrej Babiš. Od příštího roku měly platy ve zdravotnictví plošně vzrůst o deset procent.

To veřejně slíbil nejen premiér, ale i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Velmi záhy ale ze svých veřejných slibů i závazků dohodnutých předchozí vládou (kde bylo ANO koaličním partnerem a Andrej Babiš vicepremiérem) oba ustoupili. Více v článku: Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude.


reklama

Porušení slibu je plivancem do tváře zdravotníkům

Porušení slibu je podle lékařů urážkou těch zdravotníků, kteří i při současném podstavu personálu drží nemocnice nad vodou. Shodli se na tom v jednom z bodů ze závěru konference (celý text dole pod článkem). Píší doslova: „Popření těchto slibů ze strany předsedy vlády považuje LOK-SČL za plivnutí do tváře těm nemocničním zdravotníkům, kteří ještě udržují personálně zdevastované české nemocnice v chodu.“

Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela ale nebude mít protest podobu stávky, i když nakonec může mít podobné dopady. „Klíčová možnost je říct, tak jako v roce 2010, že končíme s pracovním úvazkem nebo s protizákonnými přesčasovými hodinami,“ uvedl Martin Engel s narážkou na poslední největší protesty lékařů při akci Děkujeme, odcházíme.


Lékaři: Trváme na plošném zvýšení platů. Nic jiného nebereme

Lékaře ve čtvrtek 13. září ještě čeká jednání s ministrem. Pozici mají jasnou a pevnou a pro žádné manévrování s náhradními sliby v ní patrně není místo. Na koordinační poradě se dohodli odmítnout „jakékoliv návrhy, které by šly pod rámec původního slibu“.

Kromě toho už mají dohodnutý také plán dalšího postupu, pokud jednání s ministrem selžou. Ten ovšem pochopitelně zatím nezveřejnili. Leccos se ale dá odvodit i z předchozích vyjádření lékařů. Plánují sloužit přesčasy jen do zákonného limitu 150 hodin. Více v článku Lékaři budou protestovat, dodrží přesčasy. Položí to nemocnice?.

Lékaři z LOK na své poradě také jednoznačně vyjádřili plnou podporu zdravotnickým odborům, které vyhlásily stávkovou pohotovost. Více v článku Vláda má problém: zdravotní odbory vyhlašují stávkovou pohotovost. Kromě nich se k protestům přidaly i organizace Charity ČR po celé zemi: Do stávkové pohotovosti jde i Charita ČR. Domácí péče krachuje, tvrdí.


David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CC0


Tiskové prohlášení z porady předsedů MO LOK-SČL, konané 7. a 8. září 2018

LOK-SČL vyjadřuje plnou podporu OSZSP ve vyhlášené stávkové pohotovosti. 

LOK-SČL trvá na naplnění slibu vlády ČR z roku 2016, který v květnu 2018 veřejně potvrdil i stávající předseda vlády ČR Ing. Babiš, o navýšení tarifních platů zdravotníků o 10 % pro rok 2019. 

Popření těchto slibů ze strany předsedy vlády považuje LOK-SČL za plivnutí do tváře těm nemocničním zdravotníkům, kteří ještě udržují personálně zdevastované české nemocnice v chodu. 

Porada předsedů zavázala předsedu LOK-SČL MUDr. Engela odmítnout na plánovaném jednání s ministrem zdravotnictví dne 13. 9. 2018 v 9 hodin v Poslanecké sněmovně jakékoliv návrhy, které by šly pod rámec původního slibu. 

Porada předsedů schválila plán dalšího postupu v případě nesplnění slibu ze strany vlády ČR. 


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama