Lékaři v odborech mají nové webové stránky. Vítají první návštěvníky

Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL) oznámil spuštění nových webových stránek. Chce na nich prezentovat nejen aktuality z lékařských odborů, ale obecně také informace z prostředí českého zdravotnictví. Stránky jsou dostupné i v mobilní verzi.

Lékařský odborový klub patří k nejstarším odborovým organizacím v moderní české historii. Vznikl v roce 1995, aby zastupoval a hájil zájmy lékařů zaměstnanců. „Ani tehdejší vedení lékařské komory, ani odborová organizace sdružující všechny zaměstnance zdravotnických a sociálních služeb, nehájily zájmy lékařů zaměstnanců. Hned v prvním roce své existence LOK zorganizoval tři stávky lékařů s cílem prosadit výrazné zvýšení jejich platů,“ uvádí se k historii klubu na jeho nových stránkách.

V roce 2001 se Lékařský odborový klub spojil s druhou lékařskou odborovou organizací, Svazem českých lékařů. Vznikla tak jediná společná odborová organizace se zkratkou LOK-SČL. 


Lékařský odborový klub jedná s ministry i poslanci

Tyto české ryze lékařské odbory si vydobyly postavení i na mezinárodním poli. Organizace je od roku 2002 řádným členem FEMS – Federace evropských lékařů zaměstnanců. LOK tak má vliv na profesní podmínky lékařů i na půdě Evropské unie.

Pro české lékaře je ovšem zásadnější vliv odborů na českou politiku a tuzemské zdravotnictví. „Vedení LOK-SČL se pravidelně zúčastňuje zasedání tripartity o zdravotnictví a mnohých jednání na půdě ministerstva zdravotnictví a parlamentu,“ prezentuje se klub na svém novém webu.


Lékařské odbory prosluly akcí Děkujeme, odcházíme

Zřejmě nejvíc do povědomí veřejnosti LOK-SČL pronikl protestní akcí Děkujeme, odcházíme v letech 2010 a 2011. Cílem bylo zlepšení pracovních podmínek, hlavně platového ohodnocení a povinného dalšího vzdělávání lékařů. Hlavním nátlakovým prostředkem bylo dobrovolné podání výpovědí. Do akce se tehdy zapojilo na 3,5 tisíce lékařů z nemocnic v celé republice.

Autoři nového webu vyzývají čtenáře, aby případné počáteční technické chyby nebo obtíže na webových stránkách oznámili a klidně se sami zapojili do tvorby webu: „Vzhledem k tomu, že stránky jsou zcela nové, i když prošly testovacím procesem, mohou se na nich vyskytnout chyby. Pokud na nějakou takovou chybu přijdete nebo budete mít nápad, co na stránce chybí, napište nám na mail: lok-scl@lok-scl.cz.“


David Garkisch

Foto: LOK-SČL


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nový ministr Válek: Útoky nejen na zdravotníky jsou neomluvitelné

Co jsme si od mRNA vakcín proti covidu slibovali a co jsme dostali?

Často kladené otázky a odpovědi k očkování proti covidu-19