Lékaři ve střetu s ministerstvem kvůli platům. Zatlačí na vládu a premiéra

Platy a mzdy ve zdravotnictví by příští rok měly růst jen o dvě až tři procenta. Protože to vlastně jen kopíruje inflaci, znamená to, že zdravotníci zůstanou takříkajíc na svém. O růstu platů tedy nelze mluvit. Odbory se proto chystají k odporu a tlaku na ministerstvo, vládu i premiéra.

Jak to bude příští rok vypadat s platy a mzdami ve zdravotnictví ještě sice není jisté, ale ledacos napovídá jednání tripartity tento týden. Ministr zdravotnictví více méně tvrdí, že platy už není třeba navyšovat a že by peníze teď nemocnice měly využít naopak pro svůj rozvoj a investice.

Podle jeho návrhu (2-3 procenta navýšení) by se tak platy a mzdy ve zdravotnictví skutečnosti takřka nehnuly. Ministerstvo financí totiž zároveň očekává inflaci 1,6 procenta. Jak to nakonec dopadne, ještě není jasné, protože tripartita se na návrhu vlády neshodla a o státním rozpočtu bude jednat ještě v polovině září. Více v článku Vláda s návrhem rozpočtu narazila. Zdravotníci i učitelé by měli mít víc.


Babiš: Odbory vše jen negují

Výroky ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ovšem napovídají, že se zvyšováním platů a mezd ve zdravotnictví to bude horší než letos. Zdravotníci měli podle původních slibů dostat plošně přidáno o deset procent. Nakonec to bylo podstatně méně a přidáno dostaly ve výsledku především sestry ve směnných provozech. Více jsme o tom před rokem psali v článku Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude.

Podle ministra Vojtěcha už není třeba platy ve zdravotnictví výrazně zvyšovat, protože opakované zvyšování v minulosti bylo pozitivní. Navrhuje přesunout finance do "stabilizace nemocnic". S tím na jednání tripartity souhlasil i premiér Andrej Babiš, který naopak napomenul odbory, že vše negují a neoceňují dosažené výsledky.


Pane premiére, naslouchejte informacím...

Odbory se ale teď chystají k odporu. "Je potřeba vytvořit tlak vaší zásadní nespokojeností s popsaným stavem. Eventuální formu protestu ještě s vámi vykomunikujeme do prázdnin. Předpokládáme kulminaci během měsíce září - října tohoto roku," reagoval v prohlášení předseda Lékařského odborového klubu (LOK-SČL) Martin Engel. 

Podobně varoval premiéra předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Požádal premiéra, aby naslouchal informacím, které mu jsou podávány. Pokud by bylo ve zdravotnictví vše v pořádku, tak by podle Středuly nebylo tohoto jednání tripartity třeba.

Podobně se do ministra a premiéra pustila i předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. "Z hlediska výše platů odbory kategoricky trvají na porovnávání základních platů a hodinových mezd. Pokud se totiž budeme podrobně zabývat strukturou odměn zdravotníků, tak je zřejmé, že jejich základní platy a mzdy tvoří u lékařů zhruba 50 % a u všeobecných sester zhruba 60 % z celkového příjmu," upozornila Žitníková na fakt, že zbytek tvoří nemalé přesčasy lékařů a sester.


Odbory chtěly pro zdravotníky 15 procent. Neúspěšně

To, jak stav zdravotnictví prezentoval ministr Vojtěch, zcela odmítl Lékařský odborový klub. "Zpráva ministra o personální a finanční situaci byla zalita sluncem a žádné reálné problémy v těchto oblastech nepřipouštěla. Přestože strana odborů se snažila tento nesmyslný obraz převést do reality, tak jsme ale neuspěli s našimi argumenty. Výsledkem byl černobílý popis situace ve zdravotnictví v českých nemocnicích, ale s věrohodností ministra se nepodařilo zásadně otřást," uvedl předseda LOK Martin Engel.

Navrhl naopak zásadní zvýšení základních platů ve zdravotnictví  - na roky 2020 a 2021 po 15 procentech. Návrh byl ale odmítnut. Lékařský odborový klub proto chystá další protesty. Jejich podoba bude jasnější do začátku prázdnin.


David Garkisch

Foto: Wikipedia.org/zeleni.cz, (CC BY 3.0 CZ)


Anketa

Myslíte, že dnes patří svými příjmy zdravotníci, lékaři i sestry, alespoň ke střední třídě?

Celkem hlasovalo 589 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Best in covid? Česko má nejvíc úmrtí na počet obyvatel na světě

Obří očkovací centrum začne fungovat o měsíc později. Nejsou vakcíny

Babiš odvolal ministra Blatného. Podle prezidenta Zemana škodil Česku