Platy a mzdy ve zdravotnictví by příští rok měly růst jen o dvě až tři procenta. Protože to vlastně jen kopíruje inflaci, znamená to, že zdravotníci zůstanou takříkajíc na svém. O růstu platů tedy nelze mluvit. Odbory se proto chystají k odporu a tlaku na ministerstvo, vládu i premiéra.
reklama
reklama
Jak to bude příští rok vypadat s platy a mzdami ve zdravotnictví ještě sice není jisté, ale ledacos napovídá jednání tripartity tento týden. Ministr zdravotnictví více méně tvrdí, že platy už není třeba navyšovat a že by peníze teď nemocnice měly využít naopak pro svůj rozvoj a investice.
Podle jeho návrhu (2-3 procenta navýšení) by se tak platy a mzdy ve zdravotnictví skutečnosti takřka nehnuly. Ministerstvo financí totiž zároveň očekává inflaci 1,6 procenta. Jak to nakonec dopadne, ještě není jasné, protože tripartita se na návrhu vlády neshodla a o státním rozpočtu bude jednat ještě v polovině září. Více v článku Vláda s návrhem rozpočtu narazila. Zdravotníci i učitelé by měli mít víc.
reklama
Babiš: Odbory vše jen negují
Výroky ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ovšem napovídají, že se zvyšováním platů a mezd ve zdravotnictví to bude horší než letos. Zdravotníci měli podle původních slibů dostat plošně přidáno o deset procent. Nakonec to bylo podstatně méně a přidáno dostaly ve výsledku především sestry ve směnných provozech. Více jsme o tom před rokem psali v článku Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude.
Podle ministra Vojtěcha už není třeba platy ve zdravotnictví výrazně zvyšovat, protože opakované zvyšování v minulosti bylo pozitivní. Navrhuje přesunout finance do \""stabilizace nemocnic\"". S tím na jednání tripartity souhlasil i premiér Andrej Babiš, který naopak napomenul odbory, že vše negují a neoceňují dosažené výsledky.
Pane premiére, naslouchejte informacím...
Odbory se ale teď chystají k odporu. \""Je potřeba vytvořit tlak vaší zásadní nespokojeností s popsaným stavem. Eventuální formu protestu ještě s vámi vykomunikujeme do prázdnin. Předpokládáme kulminaci během měsíce září - října tohoto roku,\"" reagoval v prohlášení předseda Lékařského odborového klubu (LOK-SČL) Martin Engel.
Podobně varoval premiéra předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Požádal premiéra, aby naslouchal informacím, které mu jsou podávány. Pokud by bylo ve zdravotnictví vše v pořádku, tak by podle Středuly nebylo tohoto jednání tripartity třeba.
Podobně se do ministra a premiéra pustila i předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. \""Z hlediska výše platů odbory kategoricky trvají na porovnávání základních platů a hodinových mezd. Pokud se totiž budeme podrobně zabývat strukturou odměn zdravotníků, tak je zřejmé, že jejich základní platy a mzdy tvoří u lékařů zhruba 50 % a u všeobecných sester zhruba 60 % z celkového příjmu,\"" upozornila Žitníková na fakt, že zbytek tvoří nemalé přesčasy lékařů a sester.
Odbory chtěly pro zdravotníky 15 procent. Neúspěšně
To, jak stav zdravotnictví prezentoval ministr Vojtěch, zcela odmítl Lékařský odborový klub. \""Zpráva ministra o personální a finanční situaci byla zalita sluncem a žádné reálné problémy v těchto oblastech nepřipouštěla. Přestože strana odborů se snažila tento nesmyslný obraz převést do reality, tak jsme ale neuspěli s našimi argumenty. Výsledkem byl černobílý popis situace ve zdravotnictví v českých nemocnicích, ale s věrohodností ministra se nepodařilo zásadně otřást,\"" uvedl předseda LOK Martin Engel.
Navrhl naopak zásadní zvýšení základních platů ve zdravotnictví - na roky 2020 a 2021 po 15 procentech. Návrh byl ale odmítnut. Lékařský odborový klub proto chystá další protesty. Jejich podoba bude jasnější do začátku prázdnin.
David Garkisch
Foto: Wikipedia.org/zeleni.cz, (CC BY 3.0 CZ)
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama