Hlavička
Zprávy -
15/11/2020

Lékařská komora: Rozvolňování je předčasné. Situace je stále hrozivá

Lékaři varují před předčasným rozvolňováním protiepidemických opatření. Podle šéfa jejich komory je chybou i plánovaný návrat nejmenších školáků do lavic. Zdravotnictví je stále v nouzovém režimu a může přijít katastrofa, pokud budeme opakovat chyby z jara, řekl Kubek.

reklama

reklama

Počet nových případů nákazy se v Česku sice snižuje, ale podle prezidenta lékařské komory situace není tak optimistická, jak by se mohla zdát. Výrazně totiž ubylo testů, a tak klesá i počet odhalených pozitivních případů.

\""Tento týden oproti minulému se každý den provede o deset až patnáct tisíc testů méně. A platí jednoduchá úměra, když netestujete, nemáte pozitivní výsledky. Míra pozitivity testů přes 25 procent je stále hrozivá a mám nepříjemný pocit z tendencí rozvolňovat. Je to skutečně předčasné,\"" vysvětlil Milan Kubek v rozhovoru pro Radiožurnál.


reklama

Kubek: Pustit malé školáky do škol je chyba. Budou umírat učitelé

Šéf lékařů navíc upozornil, že zdravotnictví stále \""jede v nouzovém režimu\"", kdy se odkládají zbytné zákroky, operace a vyšetření. Nadále také zůstává vysoký počet nakažených zdravotníků - aktuálně je jich kolem deseti tisíc (1600 nemocných lékařů, 4800 nemocných sester a 3700 ostatních zdravotníků). \""Situace je stále mimořádně vážná, proto jakékoliv rozvolňování v současnosti z odborného hlediska naprosto nepřipadá v úvahu,\"" varoval Kubek před návrhy opustit některá z platných opatření.

Chybou je pak podle něj i návrat školáků 1. a 2. tříd do lavic (více v článku Malí školáci se vrátí do lavic. Budou mít roušky a bude se více větrat). Kubek to označil za předčasné politické rozhodnutí. \""Když dnes otevřeme školy, tak část dětí přijde nakažených, nakazí paní učitelku, nakazí se navzájem a nákazu přenesou do rodiny. Na první pohled se dva týdny nebude dít nic, ale pak můžeme mít zásadní problém,\"" domnívá se Milan Kubek.

Komora lékařů navrhovala, aby byly děti opakovaně ověřovány antigenními testy každé pondělí při nástupu do školy, ale ministerstvo zdravotnictví to odmítlo jako příliš nákladný plán. \""Budou umírat učitelé,\"" řekl Kubek v neděli v pořadu Partie na Prima CNN News.


Prymula: Měli by se testovat děti i učitelé

V tom se shodl i bývalým ministrem zdravotnictví a epidemiologem Romanem Prymulou. \""Počkal bych ještě o týden a mělo by to být doprovázeno testováním dětí i učitelů,\"" prohlásil v Partii na Primě epidemiolog Prymula.

I on varoval před brzkým rozvolňováním opatření. Pod tisíc nových případů denně se podle jeho odhadů můžeme dostat až v polovině prosince. Uvažovat předtím o zmírnění protiepidemických opatření je podle něj předčasné. \""Pokud vznikají nálady, že budeme rychle rozvolňovat, vrátíme se zpátky,\"" upozornil Prymula.

Nově se Česko bude řídit opatřeními podle indexu a tabulky zveřejněné ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Více o tom v článku Místo semaforu bude Covid sledovat systém PES. Česko je na stupni čtyři

Ačkoliv Blatný popírá úvahy o dalším rozvolňování, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v deníku Právo prohlásil, že by se od začátku prosince mohly otevřít všechny obchody, služby i restaurace. To je i termín k rozvolňování, který ve svých úvahách zmínil ministr zdravotnictví.


Epidemie se stěhuje na venkov, testů tak ubývá

V sobotu přibylo v Česku 4 199 nových případů, což je sice nejméně v tomto týdnu, ale je obvyklé, že o víkendu chodí méně lidí na testy. Provedených testů ve stejný den bylo přes 16 000, což znamená, že počet pozitivních případů je stále vysoký. Aktivních případů je 130 543, z toho 7 200 lidí s Covidem-19 leží v českých nemocnicích a počet mrtvých s diagnózou koronaviru už bohužel přesáhl šest tisíc (přesněji 6 156).

Podle prezidenta lékařské komory klesají počty testů (a s nimi i odhalené případy) také z jiného důvodu. Nákaza se podle Kubka stěhuje na venkov a ukazuje tam další a dlouhodobější problém českého zdravotnictví - na venkově mají lidé hůře dostupnou zdravotní péči a s tím i testy na Covid-19. Před rozvolňováním opatření komora opakovaně ministra zdravotnictví varovala. Více v článku Lékaři vládě: Zpřísněte opatření! Zranitelné se ochránit nepodařilo


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama