Hlavička
Zprávy -
18/12/2018

Lidí se spalničkami rapidně přibývá. Jsou mezi nimi i neočkované děti

Spalničky nejsou jen nevinnou dětskou nemocí. Až třetina nemocných má život ohrožující komplikace. Odmítači očkování, migrace i doznívající působení vakcín u starších generací způsobuje návrat nemoci. Infekce se masivně šíří a obětmi jsou i neočkované děti.

reklama

reklama

Se spalničkami je to zdánlivě jednoduché - buď jste je už prodělali nebo jste byli očkovaní a máte proti nemoci imunitu. Anebo třetí možnost - nemoci jste vystaveni bez ochrany. V tom případě to pro vás není moc dobrá zpráva, protože infekce se šíří napříč světem, Evropou i Českem. A to se vzrůstající silou.

Před pouhými dvěma roky, tedy v roce 2016, zaznamenali lékaři v celém Česku takřka zanedbatelných sedm případů spalniček. O rok později jich v zemi bylo už 142. A letos? K začátku prosince bylo podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 182 nemocných. Letos je tak případů spalniček nejvíce za čtyři poslední roky.


reklama

Neměli jste spalničky ani očkování? Až se s virem potkáte, je to jistota

Pokud nejste chráněni a s virem spalniček se setkáte, je skoro jistota, že nákazou onemocníte. Dál ji navíc šíříte kýcháním a kašláním. Kašel je intenzivní právě v začátku nemoci, která nejdříve připomíná nachlazení. O spalničkách přitom tito přenašeči vůbec nevědí, protože typická vyrážka se u nich objevuje až asi po deseti dnech. Po celou dobu jsou přitom pro své okolí infekční.

Doslova smrtící hrozbou jsou spalničky především pro malé děti. Z celosvětového pohledu jde o jednu z nejčastějších příčin úmrtí dětí do pěti let. O to šíleněji zní fakt, že za šířením nemoci je i odmítání očkování dětí jejich rodiči. A to i přesto, že je očkování dětí proti spalničkám v Česku povinné.


Rodiče obcházejí a odmítají povinné očkování dětí

Fakt, že někteří rodiče obcházejí povinné očkování a riskují zdraví a životy svých dětí, dokládá například i alarmující zjištění pražských hygieniků. Jen od začátku října a pouze v hlavním městě zachytili šestnáct neočkovaných dětí se spalničkami. Jejich rodiče povinné očkování odložili nebo odmítli.

S nárůstem infekce spalniček se nepotýká jen Česko, ale celý svět. Příčinou je právě odmítání očkování. Tento trend eskaloval přesně před deseti lety britský výzkumník Andrew Wakefield svojí zfalšovanou studií o spojení vakcín s autismem.

Ačkoli šlo o prokazatelný podvod, odmítači očkování mu stále věří a důsledkem je nárůst nemocí, které jsme přinejmenším v Evropě považovali už za téměř vymýcené. Spalničky nevyjímaje. \""Nejvíce škod nadělala fáma o spojitosti vakcinace s autismem, která byla opakovaně vyvrácena. Bohužel lživé informace z práce dr. Wakefielda nadále cirkulují mezi rodiči a ovlivňují jejich přístup,\"" řekl Našemu zdravotnictví Ondřej Beran, vedoucí lékař výzkumné laboratoře a Centra očkování a cestovní medicíny v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Více v článku Epidemii spalniček spustili odmítači očkování. Jste proti nákaze chránění?


Zapomenuté nemoci, zapomenuté hrozby...

Nejde jen o specifikum Čechů, ale o paradox celého vyspělého světa. Tam, kde očkování potlačilo nemoci, kterých se lidé báli, se další generace stejných nemocí bát přestaly. Důsledkem je nárůst infekcí pozapomenutých nemocí. Více o tom v článku Statistika odhalila, kolik zachránilo očkování Čechů za 100 let

\""Infekční choroby jako třeba spalničky, nejsou vnímány rodiči jako hrozba pro jejich děti. Ve vyspělých zemích se spalničky dlouho nevyskytovaly a ztratilo se povědomí o častých závažných komplikacích spojených se spalničkami, zejména u nejmenších dětí,\"" uvedl Ondřej Beran.


Spalničky jsou mimořádně nakažlivé

Proti spalničkám jsou Češi v současnosti proočkovaní z 90 procent. Zdá se to moc, ale je to málo. \""Ideální pro dosažení kolektivní imunity je minimálně 95% proočkovanost dvěma dávkami vakcíny proti spalničkám. Poklesne-li proočkovanost a dojde-li k nahromadění neočkovaných osob v určitém kolektivu nebo regionu, vznikají vhodné podmínky pro šíření viru spalniček v populaci,\"" varovala hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Nemoc se totiž snadno a rychle šíří. \""Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Šíří se velmi snadno vzdušnou cestou. K přenosu dochází kapénkami, nebo bezprostředně kontaminovanými předměty, vzácně se šíří i vzduchem. K šíření onemocnění napomáhají i neočkované osoby,\"" upozornila hlavní hygienička.

Při podezření na spalničky si u prvotních příznaků dávejte pozor na teploty nad 38 °C a jeden nebo více z následujících příznaků. Těmi mohou být kašel, rýma nebo světlé tečky se zarudlým okolím na sliznici v ústech. K tomu se přidává zánět spojivek a typický vzhled obličeje, kterému lékaři říkají \""facies morbillosa\"", obličej uplakaného dítěte. Pak už nastupuje vyrážka, která obvykle začíná za ušima nebo v záhlaví.


David Garkisch

Foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama